Skip to content

Windows 11’de USB 3.0 Sürücüleri Nasıl Yüklenir

7 de Mayıs de 2022

Bilinmesi gereken

 • Açık Aygıt Yöneticisi ve genişlet Evrensel seri veriyolu kontrolörler.
 • Sağ tık USB Kök Hub (USB 3.0)öğesini seçin, ardından Cihazı kaldır.
 • Seçme Aksiyon Aygıt Yöneticisi’nde ve öğesine dokunun. Donanım değişikliklerini tara.

Windows 11, genellikle varsayılan olarak USB 3.0 sürücülerini yükler. Ancak USB 3.0 aygıtları çalışmıyorsa, USB 3.0 sürücüleri eksik veya bozuk olabilir. Yeni bir kurulum sorunu çözebilir. Windows 11’de USB 3.0 sürücülerini nasıl kuracağınız aşağıda açıklanmıştır.

Windows 11’de USB 3.0 Sürücüleri Nasıl Yüklenir

Windows 11’de USB 3.0 sürücülerini yüklemek için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Windows Başlat menüsünü açın ve bir Windows Araması gerçekleştirin. Aygıt Yöneticisi. Aygıt Yöneticisi ilk sonuç olarak görünmelidir. Seçin.

 2. Genişletin Evrensel Seri Veri Yolu denetleyicileri Aygıt Yöneticisi’ndeki kategori.

  Evrensel Seri Veri Yolu denetleyicileri kategorisine sahip Aygıt Yöneticisi genişletildi ve vurgulandı.

 3. Görünüyorsa, sağ tıklayın USB Kök Hub (USB 3.0) ve ardından tıklayın Cihazı kaldır. Görünmüyorsa, bir sonraki adıma geçin. Bazı bilgisayarlar birden fazla USB 3.0 hub görüntüler. Devam etmeden önce gösterilen her girişi kaldırın.

  Bir USB Kök Hub'ının sağ tıklama menüsü açık ve Aygıtı kaldır vurgulanmış olarak Aygıt Yöneticisi

  USB Kök Hub’ının (USB 3.0) kaldırılması, şu anda bağlı olan tüm USB 3.0 cihazlarının çalışmayı durdurmasına neden olacaktır.

 4. Aksiyon Aygıt Yöneticisi’nde menü öğesini seçin ve Donanım değişikliklerini tara. Windows 11, USB Kök Hub (USB 3.0) dahil aygıtları otomatik olarak arayacak ve sürücüleri yükleyecektir. Başarılı olursa, USB Kök Hub (USB 3.0) Aygıt Yöneticisi’nde yeniden görünecektir. Görünmezse PC’nizi yeniden başlatın.

  Eylem menüsü açık ve Donanım değişikliklerini tara vurgulanmış halde Aygıt Yöneticisi.

Windows Update ile USB 3.0 Sürücüleri Nasıl Yüklenir

Yukarıdaki adımlar, Windows 11’e USB 3.0 sürücülerini yükleyecek ancak bunları güncellemeyecektir. USB 3.0 sürücünüz arızalıysa bu bir sorun olabilir. Sürücüleri Aygıt Yöneticisi aracılığıyla güncelleyebilirsiniz, ancak Windows Update daha iyi bir seçimdir.

 1. Windows Başlat menüsünü açın ve Ayarlar uygulama.

  Ayarlar vurgulanmış olarak Windows 11 başlat menüsü

 2. Seçme Windows güncelleme soldaki menüden.

  Soldaki menüde Windows Update vurgulanmış olarak Windows 11 ayarları uygulaması

 3. Musluk Gelişmiş seçenekler.

  Gelişmiş Seçenekler vurgulanmış olarak Windows 11'de Windows Update

 4. Seçme İsteğe bağlı güncellemeler.

  İsteğe Bağlı Güncelleştirmeler vurgulanmış olarak Windows Update

 5. Genişletmek Sürücü güncellemeleri ve gösterilen sürücüleri seçin. sonra dokunun Indirin ve yükle. İndirme ve kurulum biraz zaman alabilir, ancak bu arka planda gerçekleşirken bilgisayarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

  İsteğe bağlı güncellemeler görünür ve İndir ve Yükle vurgulanmış olarak Windows Update'in ekran görüntüsü

Windows 11’de USB 3.0 Sürücülerini Manuel Olarak Yükleme

Bu kılavuzdaki adımlar, çoğu bilgisayara USB 3.0 sürücüleri yükleyecektir, ancak Windows 11, bilgisayarınızın markasını ve modelini tanımıyorsa sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Sürücüleri izlemeniz ve manuel olarak yüklemeniz gerekecek. PC üreticinizin destek web sitesi genellikle bu sürücüleri sağlar. Destek siteleri üreticiler arasında farklılık gösterir, bu nedenle adım adım talimatlar sağlayamıyoruz. Ancak, bilgisayarınızı aramak için genellikle bilgisayarınızın model numarasına veya seri numarasına ihtiyacınız olacaktır. Bu, masaüstünüzde veya dizüstü bilgisayarınızda basılmış bir etikette bulunabilir. Sürücüler bilgisayar üreticiniz tarafından sağlanamıyorsa veya bilgisayar özel bir yapıysa, sürücüleri doğrudan bilgisayarınızın ana kartının üreticisinden indirmeyi deneyebilirsiniz. Bir Windows sistem bilgi aracı indirin ve başlatın. Anakart üreticisinin marka ve model numarasını not edin, üreticinin destek sitesine gidin ve anakart model numarasını arayın. Bu sizi indirip kurabileceğiniz USB sürücülerine yönlendirebilir.

SSS

 • Windows 10’da USB sürücülerini nasıl güncellerim?

  Windows 10’da USB sürücülerinizi güncellemek için şuraya gidin: Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Windows güncellemeardından tıklayın Güncellemeleri kontrol et. Windows, sürücü güncellemeleri de dahil olmak üzere mevcut güncellemeleri arayacaktır. Alternatif olarak, şuraya gidin: Aygıt Yöneticisi ve tıklayın Evrensel Seri Veri Yolu Denetleyicileri. Sorun yaşadığınız cihaza sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelle.

 • Bir USB sürücüsünü nasıl yeniden yüklerim?

  Bir USB sürücüsünü yeniden yüklemek için şuraya gidin: Aygıt Yöneticisisorun yaşadığınız cihazın adına sağ tıklayın ve Kaldır. Bilgisayarınızı yeniden başlatın, Windows sürücüyü otomatik olarak yeniden yükleyecektir.

 • USB ile anakart sürücülerini nasıl kurarım?

  Anakart sürücülerini USB aracılığıyla kurmanın kolay bir yolu, anakart üreticinizin web sitesine gitmek ve ardından sürücüleri doğrudan bir USB sürücüsüne indirmektir. USB sürücüsünü Windows PC’nize bağlayın ve sürücü dosyalarını açıp ekrandaki talimatları izleyerek sürücüleri yükleyin.

 • USB sürücülerini nasıl kaldırırım?

  USB sürücülerini kaldırmak için şuraya gidin: Aygıt Yöneticisitıkla görüş menüsünü seçin ve etkinleştirin Gizli Cihazları Göster. Uğraştığınız cihazın türünü bulun, ardından menüyü genişletin, cihazınıza sağ tıklayın ve Kaldır. Onay iletişim kutusunda, Bu aygıtın sürücü yazılımını silin > TAMAM.