Skip to content

Windows 64-Bit veya 32-Bit Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

21 de Mayıs de 2021

Yüklü Windows sürümünüzün 32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğundan emin değil misiniz? Windows XP çalıştırıyorsanız, olasılıkla 32 bittir. Bununla birlikte, Windows 10, Windows 8, Windows 7 veya Windows Vista kullanıyorsanız, 64 bit sürümü çalıştırma şansınız önemli ölçüde artar. Tabii ki, bu tahmin etmek isteyeceğiniz bir şey değil. Windows kopyanızın 32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğunu bilmek, donanımınız için aygıt sürücülerini yüklerken ve belirli yazılım türleri arasında seçim yaparken çok önemlidir. Windows’un 32 bit sürümünü mü yoksa 64 bit sürümünü mü çalıştırdığınızı anlamanın hızlı bir yolu, Denetim Masası’ndaki işletim sistemi kurulumunuz hakkındaki bilgilere bakmaktır. Bununla birlikte, ilgili belirli adımlar, büyük ölçüde hangi işletim sistemini kullandığınıza bağlıdır. Hangi Windows Sürümüne Sahip Olduğuma Bakın? Bilgisayarınızda bu birkaç Windows sürümünden hangisinin yüklü olduğundan emin değilseniz. Windows’un 32 bit sürümünü mü yoksa 64 bit sürümünü mü çalıştırdığınızı kontrol etmenin başka bir hızlı ve basit yolu, “Program Dosyaları” klasörünü kontrol etmektir. Bu sayfanın en altında bununla ilgili daha fazlası var.

Windows 10 ve Windows 8: 64-Bit veya 32-Bit?

 1. Denetim Masası’nı açın. Windows sistem türünüzü Power User Menüsünden çok daha hızlı kontrol edebilirsiniz, ancak muhtemelen bu şekilde yalnızca klavye veya fare kullanıyorsanız daha hızlıdır. Bu menü açıkken şunu seçin: Sistem ve ardından 4. Adıma atlayın.

 2. Seç Sistem ve Güvenlik Denetim Masası içinde.

  Görmeyeceksin Sistem ve Güvenlik görünümünüz bunlardan birine ayarlandıysa Denetim Masası’ndaki bağlantı Büyük ikonlar veya Küçük ikonlar. Eğer öyleyse, seçin Sistem ve ardından 4. Adıma atlayın.

 3. Seç Sistem.

  Windows 10 Denetim Masası'nın Sistem ve Güvenlik penceresindeki sistem bağlantısı

  Bu ekran, aynı zamanda çalıştırılarak da açılabilir. Microsoft.System denetimi / adı Çalıştır veya Komut İstemi’nden komut.

 4. Bul Sistem alanı, büyük Windows logosunun altında yer alır. İçeride, yanında Sistem tipiya söyleyecek 64 bit İşletim Sistemi veya 32 bit İşletim Sistemi.

  Windows 10 Denetim Masası'ndaki Sistem ve Güvenlik panelinin Sistem bölmesindeki 64 bit İşletim Sistemi notu

  İkinci bilgi parçası, ya x64 tabanlı işlemci veya x86 tabanlı işlemci, donanım mimarisini gösterir. X86 veya x64 tabanlı bir sisteme 32 bit Windows sürümü yüklemek mümkündür, ancak 64 bit sürümü yalnızca x64 donanımına yüklenebilir.

 5. Artık Windows 10 / 8’in 32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğunu kesin olarak bilmelisiniz

Windows 7: 64-Bit veya 32-Bit?

 1. Git Başlat > Kontrol Paneli.

 2. Seç Sistem ve Güvenlik. Görmüyor musun? Sadece seç Sistem ve ardından 4. Adıma geçin.

 3. Seçiniz Sistem.

 4. Bulun Sistem büyük boyutlu Windows logosunun altındaki alana gidin ve şunu arayın: Sistem tipi bilgisayarınızla ilgili diğer istatistikler arasında. Bu ya rapor edecek 32 bit İşletim Sistemi veya 64 bit İşletim Sistemi.

  Windows 7 sistem bilgileri

  Windows 7 Starter Edition’ın 64 bit sürümü yoktur.

 5. Artık Windows 7 64 bit mi yoksa 32 bit mi olduğunu biliyorsunuz.

Windows Vista: 64-Bit veya 32-Bit?

 1. Seçiniz Kontrol Paneli Başlat menüsünden.

 2. Seç Sistem ve Bakım. Eğer görüntülüyorsanız Klasik Görünüm Denetim Masası, bu bağlantıyı görmeyeceksiniz. Sadece aç Sistem bunun yerine Adım 4’e ilerleyin.

 3. Seçiniz Sistem.

 4. Bulun Sistem büyük Windows logosunun altındaki alan. Bu bölümde bir ad var Sistem tipi. Windows Vista 32 bit veya 64 bit olup olmadığını görmek için buraya bakın. 32 bit İşletim Sistemi veya 64 bit İşletim Sistemi.

  Windows Vista sistem bilgileri

  Windows Vista Starter Edition’ın 64 bit sürümü yoktur.

 5. Artık Windows Vista 64 bit mi yoksa 32 bit mi olduğunu bilmelisiniz.

Windows XP: 64-Bit veya 32-Bit?

 1. Seçiniz Başlat ve sonra seç Kontrol Paneli.

 2. Seçiniz Performans ve Bakım. Bu bağlantıyı görmüyorsanız, açın Sistem ve ardından 4. Adıma gidin.

 3. Seç Sistem.

 4. Bulun Sistem Windows logosunun sağındaki alan. Üzerinde olmalısın Genel Sistem Özellikleri’ndeki sekme.

 5. Altında Sistem bilgisayarınızda yüklü olan Windows XP sürümüyle ilgili temel bilgilerdir:

  • Microsoft Windows XP Professional Sürümü [year] Windows XP 32 bit çalıştırdığınız anlamına gelir.
  • Microsoft Windows XP Professional x64 Edition Sürümü [year] Windows XP 64 bit çalıştırdığınız anlamına gelir.

  Windows XP sistem bilgileri

  Windows XP Home veya Windows XP Media Center Edition’ın 64 bit sürümü yoktur. Windows XP’nin bu sürümlerinden birine sahipseniz, 32 bit işletim sistemi kullanıyorsunuz demektir.

 6. Artık Windows XP 64 bit mi yoksa 32 bit mi çalıştırdığınızı biliyorsunuz.

‘Program Dosyaları’ Klasör Adını Kontrol Edin

Bu yöntemin anlaşılması Denetim Masası’nı kullanmak kadar kolay değildir, ancak Windows’un 64 bit veya 32 bit sürümünü çalıştırıp çalıştırmadığınızı kontrol etmenin hızlı bir yolunu sağlar ve özellikle bu bilgiler bir komut satırı aracından alınır. Windows sürümünüz 64 bit ise, hem 32 bit hem de 64 bit yazılım programlarını yükleyebilirsiniz, bu nedenle bilgisayarınızda iki farklı “Program Dosyaları” klasörü vardır. Ancak, Windows’un 32 bit sürümleri, yapabildikleri için yalnızca bir klasöre sahiptir. sadece 32 bit programları yükle. İşte bunu anlamanın kolay bir yolu … Bir üzerinde iki program klasörü var Windows’un 64 bit sürümü:

 • 32 bit konum: C: Program Dosyaları (x86)
 • 64 bit konum: C: Program Dosyaları

Windows 10 64-bit'teki Program Dosyaları klasörleri

Windows 10 64-bit’te ‘Program Dosyaları’ Klasörleri.

Windows’un 32 bit sürümleri sadece bir klasör var:

 • 32 bit konum: C: Program Dosyaları

Windows 10 32 bit'teki Program Dosyaları klasörü

Windows 10 32-bit’te ‘Program Files’ Klasörü.

Bu nedenle, bu konumu kontrol ederken yalnızca bir klasör bulursanız, Windows’un 32 bit sürümünü kullanıyorsunuz demektir. İki “Program Dosyaları” klasörü varsa, kesinlikle 64 bit sürümü kullanıyorsunuzdur.