Skip to content

Windows 7, 8, 10 ve Vista’da Hal.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

15 de Mayıs de 2021

Windows 7, Windows 8, Windows 10 ve Windows Vista’daki Hal.dll hataları birkaç farklı yoldan biriyle görünebilir:

  • Aşağıdaki dosya eksik veya bozuk olduğundan Windows başlatılamadı: C: ​​ Windows system32 hal.dll. Lütfen yukarıdaki dosyanın bir kopyasını yeniden yükleyin.
  • Windows System32 hal.dll bulunamıyor
  • C: Windows System32 Hal.dll eksik veya bozuk: Lütfen yukarıdaki dosyanın bir kopyasını yeniden yükleyin.

Hal.dll hataları her zaman bilgisayar başlatıldıktan kısa bir süre sonra, ancak Windows tam olarak başlamadan önce görüntülenir. Windows XP’deki Hal.dll hataları genellikle Windows’un sonraki sürümlerinde olduğundan farklı sorunlardan kaynaklanır. Lütfen bunun yerine Windows XP’de Hal.dll Hataları Nasıl Düzeltilir konusuna bakın. Ocak 2020 itibarıyla Microsoft artık Windows 7’yi desteklemiyor. Güvenlik güncellemeleri ve teknik destek almaya devam etmek için Windows 10’a yükseltmenizi öneririz.

Hal.dll Hatalarının Nedeni

Windows 8’de Mavi Ölüm Ekranı (BSOD).

Açıktır ki, hal.dll DLL dosyasıyla ilgili bir sorun, örneğin dosya bozulmuş veya silinmişse, hal.dll hatasının temel nedeni olabilir. Bir başka olası neden de hasarlı bir sabit sürücüdür, ancak Windows 10, Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da gördüğümüz çoğu durumda hal.dll hatalarının eksik olması birincil önyükleme koduyla ilgili sorunlardan kaynaklanmaktadır.

Windows 7, 8, 10 ve Vista’da Hal.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

Bu sorun, bu işletim sistemlerinin hem 32 bit hem de 64 bit sürümleri dahil olmak üzere tüm Windows 10, Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista sürümleri için geçerlidir.

  1. Bilgisayarı yeniden başlatın. Çok olası olmasa da, hal.dll hatası, yeniden başlatmanın halledebileceği geçici bir sorundan kaynaklanıyor olabilir. Denemeye deger. Hal.dll hataları Windows tamamen başlatılmadan önce ortaya çıktığından, muhtemelen bilgisayarınızı düzgün bir şekilde yeniden başlatamayacaksınız. Ne yazık ki, bunun yerine fiziksel güç düğmesine basıp basılı tutarak yapabileceğiniz bir yeniden başlatmaya zorlamanız gerekecek.

  2. BIOS’ta önyükleme sırasını kontrol edin. BIOS, önyükleme sırası önce üzerinde genellikle kullandığınız Windows kopyasının yüklü olduğu sabit sürücüden farklı bir sabit sürücüyü listeleyecek şekilde yapılandırılmışsa, sorun bu olabilir. Yakın zamanda bir dahili sabit sürücü taktıysanız, harici bir sabit sürücüye taktıysanız, BIOS’ta değişiklik yaptıysanız veya BIOS’unuzu güncellediyseniz, bu olasılığa uygun ağırlığı verdiğinizden emin olun!

  3. Bir Başlangıç ​​Onarımı gerçekleştirin. Windows 7 ve Vista’daki Başlangıç ​​Onarma işlemi otomatik bir Windows başlangıç ​​düzeltme aracıdır ve genellikle hal.dll dosyasının kendisinin bozulmasından kaynaklanan hal.dll sorunlarını düzeltir.

  4. BOOTMGR kullanmak için birim önyükleme kodunu güncelleyin. Birim önyükleme kodu bozulmuşsa veya BOOTMGR dışında bir önyükleme yöneticisi için yapılandırılmışsa, bir hal.dll eksik hatası görebilirsiniz. Birim önyükleme koduyla ilgili bir sorun, Windows 7, 8, 10 veya Vista’daki hal.dll hatalarının en yaygın nedenidir. Bunu dördüncü sorun giderme adımı olarak listelememizin nedeni, ilk üçünün denenmesinin çok basit olmasıdır. Ancak, Windows’ta gelişmiş araçlarla çalışma konusunda rahatsanız, önce bunu denemekten çekinmeyin.

  5. Sabit sürücünüzü test edin. Bu noktada sorunun donanımla ilgili olması mümkündür. Sabit sürücünüzde çalıştırdığınız test başarısız olursa sabit sürücüyü değiştirin ve ardından yeni sürücüye Windows 10, 8, 7 veya Vista’yı yeniden yükleyin.

  6. Temiz bir Windows yüklemesini tamamlayın. Bu tür bir Windows yükleme yöntemi, sabit sürücünüzdeki her şeyi tamamen siler ve yeni bir Windows kopyası yükler. Temiz bir yükleme, gördüğünüz herhangi bir hal.dll hatasının yazılım tabanlı (bozulma vb.) Nedenlerini düzeltir, ancak bu yalnızca sabit sürücünüzün fiziksel olarak düzgün çalıştığından eminseniz ve diğer tüm yazılım sorunlarını gidermeyi denedim.

  7. Hiçbir şey çalışmıyor mu? Bkz Bilgisayarımı Nasıl Düzeltebilirim? destek seçeneklerinizin tam listesi, ayrıca onarım maliyetlerini hesaplamak, dosyalarınızı çıkarmak, bir onarım servisi seçmek ve çok daha fazlası gibi yol boyunca her konuda yardım için.