Skip to content

Windows 7 Bilgisayarınızı Birleştirin

20 de Mayıs de 2021

Sabit diskinizi birleştirmek, Windows bilgisayarınızı hızlandırmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Sabit sürücünüzü bir dosya dolabı olarak düşünün. Çoğu insan gibiyseniz, kağıtlarınızı alfabetik klasörlerde saklayabilirsiniz, böylece her şeyi kolayca bulabilirsiniz.

Bohed / Pixabay
Ancak, birinin etiketleri klasörlerden çıkardığını, tüm klasörlerin konumlarını değiştirdiğini, belgeleri klasörlerin içine ve dışına rasgele taşıdığını düşünün. Bir şey bulmanız çok daha uzun sürer çünkü belgelerinizin nerede olduğunu bilemezsiniz. Sabit sürücünüz parçalandığında böyle olur: Buraya, oraya ve her yere dağılmış dosyaları bulması bilgisayarın çok daha fazla zamanını alır. Sürücünüzü birleştirmek, bu kaosa düzeni geri kazandırır ve bilgisayarınızı – bazen çok hızlandırır. Ocak 2020 itibarıyla Microsoft artık Windows 7’yi desteklemiyor. Güvenlik güncellemeleri ve teknik destek almaya devam etmek için Windows 10’a yükseltmenizi öneririz. Bu makaledeki talimatlar Windows 7 için geçerlidir.

Windows 7 Birleştiriciyi bulun

Birleştirme, Windows’un çeşitli sürümleri arasında bazı farklılıklar olmasına rağmen, Windows XP’den beri kullanılmaktadır. En önemli fark, Windows 10, 8, 7 ve Vista’nın birleştirme planlamasına izin vermesidir: İsterseniz her Salı saat 3’te sabit sürücünüzü birleştirecek şekilde ayarlayabilirsiniz – ancak bu muhtemelen aşırıdır ve yarardan çok zarar verebilir . XP’de manuel olarak birleştirmeniz gerekiyordu. Daha yeni bir Windows bilgisayarını düzenli olarak birleştirmek de önemlidir, ancak bazı yeni seçenekler ve yeni bir görünüm vardır. Birleştiriciye ulaşmak için aşağıdakileri yapın:

 1. Windows’u seçin Başlat.

  Windows 7 Başlat düğmesi vurgulanmış

 2. Seçiniz Tüm Programlar.

  Windows 7'de Tüm Programlar vurgulanmış Programlar menüsü

 3. Git Aksesuarlar > Sistem Araçları ve seçin Disk Birleştiricisi.

  Disk Birleştiricisi seçili Windows 7 Program menüsü

Ana Birleştirme Ekranı

Birleştiriciyi Vista ve XP’de kullandıysanız, fark edeceğiniz ilk şey Grafik Kullanıcı Arayüzü veya GUI’nin tamamen yeniden tasarlanmış olmasıdır. Bu, tüm birleştirme görevlerinizi yönettiğiniz ana ekrandır. GUI’nin ortasında, sisteminize bağlı olan ve birleştirilebilen tüm sabit sürücüleri listeleyen bir ekran vardır. Burası ayrıca otomatik birleştirme planlayabileceğiniz veya işlemi manuel olarak başlatabileceğiniz yerdir.

Windows 7’de Birleştirme Nasıl Zamanlanır

 1. Birleştirmeyi otomatikleştirmek için şunu seçin: Programı yapılandır Disk Birleştiricisi penceresinde.

  Zamanlamayı yapılandır vurgulanmış olarak Disk Birleştiricisi ana

 2. Disk Birleştiricisi Değiştirme Planı iletişim kutusunda, öğenin yanındaki açılır menüyü seçin. Sıklık, Gün, ve Zaman ne sıklıkla birleştirileceğine ilişkin zamanlamayı ayarlamak için.

  Disk Birleştiricisi zamanlayıcı ekranı

  Gece en iyisidir, çünkü bir sürücüyü birleştirmek, bilgisayarınızı yavaşlatabilecek birçok kaynağı emebilir.

 3. Seçiniz Diskleri seçin hangi sabit disklerin birleştirileceğini seçmek için.

  Disk Degragmenter Modify Schedule diyaglogunda seçilen diskleri seçin

 4. İçinde Program İçin Disk Seçin iletişim kutusunda, birleştirme için planlamak istediğiniz sürücüleri seçin ve TAMAM MI.

  Birleştirici programına dahil edilmek üzere seçilen diskler

 5. Seçiniz TAMAM MI ana Disk Birleştiricisi ekranına geri dönmek için bir kez daha. Zamanlanmış görevi şurada görmelisiniz: Program Bölüm.

  Windows 7'de planlanmış birleştirme

 6. Seçiniz Kapat Tamamlamak.

Bu seçenekleri ayarlamanızı ve birleştirme işleminin otomatik olarak gerçekleşmesini öneririz; manuel olarak yapmayı unutmak kolaydır ve sonunda başka bir şey yapmanız gerektiğinde saatlerinizi birleştirmek için harcarsınız.

Windows 7’de Sabit Diskler Nasıl Analiz Edilir

Ana Disk Birleştiricisi, birleştirme için uygun olan tüm sabit sürücüleri listeler. Bir sabit sürücüyü analiz etmek için aşağıdakileri yapın:

 1. İçinde Şu anki durum Ana Disk Birleştirici ekranının bölümünde, sürücülerden birini seçin ve ardından Disk analizi.

  Disk Birleştiricisi seçili ve Diski Analiz et vurgulanmış halde

 2. Seçilen diskin parçalanma seviyesi, Son koşu sütun.

  Bir sabit sürücünün parçalanmasının durumu

Microsoft, yüzde 10’dan fazla parçalanmaya sahip disklerin birleştirilmesini önerir. Windows 7’nin birleştiricisinin avantajlarından biri, birden çok sabit sürücüyü aynı anda birleştirebilmesidir. Önceki sürümlerde, bir sürücünün diğerinden önce birleştirilmesi gerekiyordu. Artık sürücüler paralel olarak birleştirilebilir. Örneğin, dahili bir sabit sürücünüz, harici sürücünüz ve bir USB sürücünüz varsa ve hepsinin birleştirilmesi gerekiyorsa, bu büyük bir zaman tasarrufu olabilir.

İlerlemenizi İzleyin

Sıkılmaktan hoşlanıyorsanız veya doğası gereği sadece bir inek iseniz, birleştirme oturumunuzun durumunu izleyebilirsiniz. Seçtikten sonra Diski birleştir (Windows 7 altında ilk kez birleştirmek isteyebileceğiniz bir el ile birleştirme yaptığınızı varsayarsak), İlerleme sütununda birleştirme işleminin gerçek zamanlı olarak nasıl gittiğine dair ayrıntılı bilgi sunulur.

İlerleme sütununda gösterilen devam eden bir birleştirmenin durumu

Windows 7 ile Windows’un eski sürümlerindeki birleştirme arasındaki diğer bir fark, bir birleştirme oturumu sırasında sağlanan bilgi miktarıdır. Windows 7, ilerlemesi hakkında size anlattıklarıyla çok daha ayrıntılıdır. Windows 7’de, disklerinize herhangi bir zarar vermeden, dilediğiniz zaman seçimini yaparak disk birleştirme işlemini durdurabilirsiniz. İşlemi durdur.