Skip to content

Windows 7 Masaüstü için Hızlı Kılavuz

18 de Mayıs de 2021

Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’den farklı bir masaüstü görünümüne sahiptir. Windows 7 masaüstünde nasıl dolaşılacağını bilmek, bilgisayar zamanınızdan en iyi şekilde yararlanmak için çok önemlidir. Örneğin. programları açmak ve açık pencereleri yeniden düzenlemek için zaman kazandıran birçok kısayol vardır. Bu hızlı kılavuz size Windows 7 masaüstünün temel özelliklerini gösterir. Kısa sürede güçlü bir kullanıcı olacaksınız. Bu makaledeki talimatlar Windows 7 için geçerlidir. Ocak 2020 itibarıyla Microsoft artık Windows 7’yi desteklememektedir. Güvenlik güncellemeleri ve teknik destek almaya devam etmek için Windows 10’a yükseltmenizi öneririz.

Aero Bakışı

Windows 7’nin görünümü “Aero” arabirimi olarak adlandırılır. Aero sadece güzel değil, aynı zamanda işlevseldir. Örneğin, Aero Snap, karşılaştırmak veya büyütmek için pencereleri otomatik olarak ekranın kenarlarına taşımanın bir yoludur. Aero Peek size masaüstünüzdekilerin hızlı bir görünümünü sağlarken, Aero Shake kullanmak istediğiniz pencereyi öne çıkarırken diğerlerini en aza indirir ve masaüstünüzde karışıklık yaratmaz.

Windows 7 Görev Çubuğu

Windows 7 masaüstündeki en önemli değişiklik, programlarınızı kullanmanın kısayolu olan görev çubuğunun eklenmesidir. Görev çubuğu, bilgisayarınızın altındaki çubuktur. Solda Başlat düğmesi ve sağda genellikle saat ve tarih ile biten bir grup simge vardır. Programları görev çubuğunun içine ve dışına taşımak, onları görev çubuğuna sabitlemek ve ayırmak kadar kolaydır. Görev çubuğu, sağda yeni simgeler içerir. Küçük beyaz bayrak, sizi olası sorunlara karşı uyaran Eylem Merkezidir. Eylem Merkezi, güvenlik sorunları gibi gerekli görevler hakkında size bilgi verir – kötü adamları engellemek için güvenlik duvarınız açık mı? Ayrıca, yedeklemelerin ayarlanmasıyla ilgili bilgiler de verir, böylece verileriniz, onu bozan bir bilgisayar felaketi durumunda güvende olur. Güç seçeneklerinin bir parçası olan pil ölçer, pilinizin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olabilir. Bu, açıkça yalnızca pil gücüyle çalışan bir dizüstü bilgisayar veya cihaz (Surface tablet gibi) kullananlar için geçerlidir.

Windows 7'de görev çubuğunu gösteren ekran görüntüsü

XP Öğelerim nerede?

XP’den gelenleriniz birçok farklılığı fark edecek ve güvendiğiniz bazı masaüstü öğelerine ne olduğunu merak edecekler. Bazı durumlarda, masaüstü öğeleri XP’den alıkonuldu, ancak yer değiştirdi. Yaptığınız en temel şeylerden biri olan bilgisayarınızı kapatmak, Windows 7’de daha karmaşık hale geldi. Yeni kapatma seçeneklerinin ne işe yaradığını öğrenin. XP’nin “Hızlı Başlatmasına” ne oldu? Gitti, ancak çok daha iyi bir şeyle değiştirildi: Hızlı Başlat’tan önemli ölçüde daha üstün olan Windows 7 görev çubuğu (daha önce tartışıldı). Yaygın olarak kullanılan diğer bir XP özelliği “Masaüstünü Göster” idi. İşlevi değişmedi, ancak görünümü ve konumu değişti.

Windows 7 Başlat menüsünde Kapat'ı gösteren ekran görüntüsü

Windows 7’yi özelleştirme

Windows 7 siz olmanıza izin verir. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri, masaüstü duvar kağıtları, sesler ve simge değiştirme koleksiyonları olan temalar eklemektir. Gadget’lar (masaüstünüzde bulunan mini programlar) Vista’da tanıtıldı, ancak Windows 7’de geliştirildi. Bilgisayarınızdaki herhangi bir resmi, yalnızca birkaç tıklamayla masaüstü arka planınız veya duvar kağıdınız yapabilirsiniz.