Skip to content

Windows 7’ye Yükseltmek İçin Adım Adım Kılavuz

9 de Mayıs de 2021

Her zaman en yeni ve en yeni yüksek teknoloji programlarına ve işletim sistemlerine sahip olmak yerine, bildiğiniz teknolojiye bağlı kalmayı seven insanlardan biriyseniz, daha fazla hissettiğiniz eski bir Windows sürümüne yükseltmek isteyebilirsiniz. rahat kullanım.

SurfUpVector / Getty Images
Ocak 2020 itibarıyla Microsoft artık Windows 7’yi desteklemiyor. Güvenlik güncellemeleri ve teknik destek almaya devam etmek için Windows 10’a yükseltmenizi öneririz. Windows 7’ye yükseltmenin başka bir senaryosu, işletim sisteminizi güncellemede geride kalmanız ve bunu yapmak için küçük adımlar atmak istemeniz olabilir. Bu durumda, XP veya Windows Vista PC gibi eski bir Windows sürümünü bir Windows 7 işletim sistemine (OS) yükseltmeyi tercih edebilirsiniz.

Yükseltme Adımları

Bir yükseltmeye dalmadan önce, önce şunları yapın: XP kullanıcılarının Windows 7’ye “yerinde” yükseltme yapamayacaklarının farkında olmaları gerekir; yani, Vista kullanıcılarının yapabileceği gibi, makinelerinde XP’yi bırakıp üzerine Windows 7 yükleyemezler. XP kullanıcıları için yükseltme, eski işletim sistemini ortadan kaldırmak ve Windows 7’nin yeni bir kopyasını yüklemek anlamına gelir.

  • Yükseltme Danışmanını kullanın. Microsoft’un ücretsiz Yükseltme Danışmanı, Windows 7’ye yükseltmeden önce indirmek ve yüklemek için gerekli bir araçtır. Yükseltme Danışmanı, bilgisayarınızın Windows 7 için gerekli donanım özelliklerini (işlemciler, bellek ve grafik kartları); hangi yeni sürücülere ihtiyacınız olacak; ve uyumlu olmayan programlarınız varsa.

Yükseltme danışmanını çalıştırmadan önce, yazıcılar, USB sürücüler ve mp3 çalarlar gibi çevre birimlerini takın. Bu şekilde, Yükseltme Danışmanı bu cihazları tarayabilir ve Windows 7 ile ne kadar iyi çalışacaklarını görebilir ve bunlar için güncellenmiş sürücülere ihtiyacınız olup olmadığını size bildirebilir.

  • Sabit sürücünüzü yedekleyin. Bu, atabileceğiniz en önemli adımdır. Yükseltmeler, genellikle başarılı olsalar da, kesin değildir. Belgelerinizi, resimlerinizi, videolarınızı – kaybolmasını istemediğiniz her şeyi – harici bir sabit sürücüye, flaş sürücüye veya USB sürücüye veya Windows Live SkyDrive gibi bazı çevrimiçi hizmetlere yedeklemeniz önemlidir. Bu şekilde, en kötüsü olursa paniğe kapılmanıza gerek kalmaz.
  • İndirilmiş bir kopya yerine bir DVD alın. İnternetten bir kopyasını indirmek ve yükseltmek için kullanmak yerine kesinlikle Windows 7’nin tam bir DVD kopyasını isteyeceksiniz. Yükseltmeniz yanlış giderse veya herhangi bir nedenle işletim sistemini ileri bir tarihte yeniden yüklemeniz gerekirse, DVD’niz yoksa şansınız kalmaz. Unutmayacağınız güvenli bir yerde saklayın.
  • Korsan bir kopya kullanmayın. Bu açık olabilir, ancak yine de söylenmesi gerekiyor: yasadışı, ücretsiz bir kopya kullanarak biriktirdiğiniz para, sonunda masrafa değmeyecektir. Korsan kopyalar, yükseltmeler, düzeltmeler ve yamalar için uygun değildir ve Windows 7 kopyanızda bir sorun olduğunda Microsoft’tan herhangi bir yardım alamazsınız.