Skip to content

Windows 8 veya 8.1’i Güvenli Modda Başlatma

13 de Nisan de 2021

Windows 8’i Güvenli Modda başlattığınızda, onu yalnızca Windows’un temel işlevleri başlatması ve gerçekleştirmesi için kesinlikle gerekli olan işlemlerle başlatırsınız. Windows 8 Güvenli Modda düzgün bir şekilde başlarsa, Windows’un normal şekilde başlamasını engelleyen soruna hangi sürücü veya hizmetin neden olabileceğini görmek için sorun giderebilirsiniz. Bu işlem, Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 8.1 Güncellemesinin hem Pro hem de standart sürümlerinde aynıdır. Windows şu anda sizin için iyi çalışıyorsa ancak yine de Güvenli Modda başlamak istiyorsanız, çok daha kolay ve daha hızlı olan başka bir yol, Sistem Yapılandırma yardımcı programından önyükleme seçeneği değişiklikleri yapmaktır. Bkz. Sistem Yapılandırmasını Kullanarak Windows’u Güvenli Modda Başlatma.

Windows 8 kullanmıyor musunuz? Windows’u Güvenli Modda Nasıl Başlatırım? Windows sürümünüze özel talimatlar için.

Gelişmiş Başlangıç ​​Seçeneklerini Aç

Windows 8’deki Güvenli Mod’a, Gelişmiş Başlangıç ​​Seçenekleri menüsünde bulunan Başlangıç ​​Ayarları menüsünden erişilebilir. Yani yapılacak ilk şey, Gelişmiş Başlangıç ​​Seçenekleri menüsünü açmaktır. Bu çok yararlı onarım ve sorun giderme araçları menüsünü açmak için altı farklı yöntemle ilgili talimatlar için Windows 8’de Gelişmiş Başlangıç ​​Seçeneklerine Nasıl Erişilir konusuna bakın.

Windows 8 Güvenli Mod Yakalama-22

Yukarıdaki bağlantılı talimatlarda belirtilen altı yöntemden yalnızca 1, 2 veya 3 yöntemleri, Güvenli Modun bulunduğu menü olan Başlangıç ​​Ayarlarına erişime izin verir. Bu üç yöntem yalnızca Windows 8’e normal modda (yöntem 2 ve 3) erişiminiz varsa veya en azından Windows 8 oturum açma ekranına (yöntem 1) ulaşabiliyorsanız işe yarar. Buradaki ironi, Windows 8’i normal bir şekilde başlatmak bir yana, Güvenli Modda başlaması gereken birkaç kişinin ekranda oturum açmaya kadar gidebilmesidir! Çözüm, Komut İstemi’ni kullanarak yapabileceğiniz Gelişmiş Başlangıç ​​Seçenekleri menüsünden açmaktır. hiç Yöntemler 4, 5 ve 6 da dahil olmak üzere altı yöntemden birini seçin ve ardından bir sonraki yeniden başlatmada Güvenli Mod başlatmaya zorlamak için bazı özel komutları çalıştırın. Talimatların tamamı için Windows’u Güvenli Modda Yeniden Başlatmaya Zorlama bölümüne bakın. Windows 8’i Güvenli Modda bu şekilde başlatırsanız, bu öğreticiyi izlemenize gerek yoktur.

F8 ve SHIFT + F8’e ne dersiniz?

Windows 7, Windows Vista veya Windows XP gibi önceki Windows sürümlerine aşinaysanız, daha sonra Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri menüsü adı verilen öğenin yüklenmesini düğmesine basarak zorlayabileceğinizi hatırlayabilirsiniz. F8. Bu baypas artık Windows 8’de mümkün değildir. Aslında, geniş çapta duyurulanlar bile ÜST KARAKTER + F8 Gelişmiş Başlangıç ​​Seçeneklerini (ve nihayetinde Başlangıç ​​Ayarları ve Güvenli Mod) görünmeye zorladığı varsayılan seçenek, yalnızca çok yavaş bilgisayarlarda çalışır. Windows 8’in aradığı süre ÜST KARAKTER + F8 çoğu Windows 8 cihazında ve bilgisayarda o kadar küçüktür ki, çalışmasını sağlamak imkansızdır.

Sorun Gider’i seçin

Windows 8'de gelişmiş Başlangıç ​​Seçenekleri menüsü

Artık Gelişmiş Başlangıç ​​Seçenekleri menüsü açıldığına göre, Bir seçenek seçin, dokunun veya tıklayın Sorun giderme. Gelişmiş Başlangıç ​​Seçenekleri, yukarıda gösterilenlerden farklı seçenekler sunabilir. Örneğin, bir UEFI sisteminiz yoksa, Bir cihaz kullanın seçeneği. Windows 8 ile başka bir işletim sistemi arasında çift önyükleme yapıyorsanız, bir Başka bir işletim sistemi kullan seçeneği.

Gelişmiş Seçenekleri Seçin

Windows 8'de Gelişmiş Başlangıç ​​Seçenekleri menüsündeki sorun giderme menüsü

Üzerinde Sorun giderme menü, seç Gelişmiş seçenekler. Gelişmiş Başlangıç ​​Seçenekleri, birkaç iç içe geçmiş menü içerir. Önceki bir menüye geri gitmeniz gerekirse, menü başlığının yanındaki küçük oku kullanın.

Başlangıç ​​Ayarlarını Seçin

Windows 8'de Gelişmiş Başlangıç ​​Seçenekleri menüsündeki gelişmiş seçenekler menüsü

Üzerinde Gelişmiş seçenekler menü, dokunun veya tıklayın Başlangıç ​​Ayarları. Eğer Başlangıç ​​Ayarları mevcut değil, bu muhtemelen Gelişmiş Başlangıç ​​Seçeneklerine erişme şeklinizden kaynaklanmaktadır. Windows 8’de Gelişmiş Başlangıç ​​Seçeneklerine Nasıl Erişilir konusuna bakın ve yöntem 1, 2 veya 3’ü seçin. Bu mümkün değilse (yani, tek seçeneğiniz 4, 5 veya 6’dır), ardından Yardım. Bir daha bakmak isteyebilirsin Windows 8 Güvenli Mod Yakalama-22 Bu öğreticide Adım 1’den bölüm.

Yeniden Başlat’ı seçin

Windows 8'de Gelişmiş Başlangıç ​​Seçenekleri menüsünde Başlangıç ​​Ayarları menüsü

Üzerinde Başlangıç ​​Ayarları menü, küçük ekrana dokunun veya tıklayın Tekrar başlat buton. Bu, gerçek Başlangıç ​​Ayarları menüsü değildir. Bu, yalnızca Gelişmiş Başlangıç ​​Seçeneklerinden çıkmayı ve Windows 8’i Güvenli Modda başlatabileceğiniz Başlangıç ​​Ayarlarına yeniden başlatmayı seçtiğiniz aynı ada sahip menüdür.

Bilgisayarınız Yeniden Başlarken Bekleyin

Bilgisayarınız yeniden başlatılırken bekleyin. Burada hiçbir şey yapmanıza veya herhangi bir tuşa basmanıza gerek yok. Daha sonra Başlangıç ​​Ayarları otomatik olarak gelecektir. Windows 8, değil Başlat.

Windows 8 Güvenli Mod Seçeneği Seçin

Windows 8'de Başlangıç ​​Ayarları menüsü

Bilgisayarınız yeniden başlatıldığına göre, Başlangıç ​​Ayarları menüsünü görmelisiniz. Windows 8’i başlatmanın birkaç gelişmiş yolunu göreceksiniz, bunların tümü bir başlangıç ​​sorununu çözmenize yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bununla birlikte, bu eğitim için, üç Windows 8 Güvenli Mod seçeneğinize, menüdeki No. 4, 5 ve 6’ya odaklanıyoruz:

  • Güvenli Modu Etkinleştir: Bu sizin “standart” Güvenli Mod seçeneğinizdir ve muhtemelen ilk denemeniz olmalıdır.
  • Ağ ile Güvenli Modu Etkinleştir: Bu seçenek aynıdır Güvenli Modu Etkinleştir ancak ağınıza ve internete erişmek için gerekli birkaç ekstra işlem de yüklenir.
  • Komut İstemi ile Güvenli Modu Etkinleştir: Bu seçenek aynı zamanda Güvenli Modu Etkinleştir ancak standart Explorer arayüzü yerine Komut İstemi yüklenir.

Herhangi birine basarak istediğiniz Güvenli Mod seçeneğini seçin. 4, 5veya 6 (veya F4, F5veya F6). Güvenli Mod: Nedir ve Nasıl Kullanılır sayfamızdan, bu Güvenli Mod seçenekleri arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Sen niyet Başlangıç ​​Ayarlarından bir seçim yapmak istiyorsanız bilgisayarınıza bir klavye takmanız gerekir.

Windows 8 Başlarken Bekleyin

Windows 8 Açılış Ekranı

Ardından, Windows 8 açılış ekranını göreceksiniz. Burada yapacak bir şey yok ama Güvenli Modun yüklenmesini bekleyin. Sıradaki, normalde bilgisayarınız başladığında gördüğünüz giriş ekranı olacaktır.

Windows 8’de Oturum Açın

Windows 8 Oturum Açma Ekranı

Windows 8’i Güvenli Modda başlatmak için, yönetici ayrıcalıklarına sahip bir hesapla oturum açmanız gerekir. Çoğu durumda bu muhtemelen sizsiniz, bu nedenle normalde yaptığınız gibi şifrenizi girmeniz yeterlidir. Yönetici düzeyinde erişiminiz olmadığını biliyorsanız, sahip olan bilgisayardaki başka bir hesapla oturum açın.

Windows 8 Oturum Açarken Bekleyin

Windows 8 Oturum Açma

Windows oturumunuzu açarken bekleyin. Sırada Windows 8 Güvenli Mod – bilgisayarınıza tekrar geçici erişim!

Güvenli Modda Gerekli Değişiklikleri Yapın

Güvenli Modda Windows 8

Her şeyin beklendiği gibi gittiğini varsayarsak, 7. Adımda seçtiğiniz Güvenli Mod seçeneğinde Windows 8 başlatılmış olmalıdır. Windows 8 Başlangıç ​​ekranı otomatik olarak başlamaz. Bunun yerine, hemen Masaüstüne yönlendirilirsiniz ve Windows Yardım ve Destek penceresi bazı temel Güvenli Mod yardımı ile görüntülenir. Ayrıca kelimeleri de fark edebilirsiniz Güvenli mod ekranın dört köşesinde. Artık Windows 8’e tekrar erişebildiğinize göre, Güvenli Mod’da olması nedeniyle bazı şekillerde kısıtlanmış olsa bile, önemli dosyaları yedekleyebilir, başlangıç ​​probleminiz ne olursa olsun sorun giderebilir, bir tür tanılama çalıştırabilirsiniz – ihtiyacınız olan her ne ise yapmak.

Güvenli Moddan Çıkmak

Bu eğiticide ana hatlarıyla belirttiğimiz yöntemi kullanarak bu özel Windows moduna girdiyseniz, yaşadığınız herhangi bir başlatma sorununu çözdüğünüzü varsayarak, bir dahaki sefere Windows normal şekilde başlayacaktır (yani, Güvenli Modda değil). bilgisayarı yeniden başlatın. Bununla birlikte, başka bir yöntem kullandıysanız, bu değişiklikleri tersine çevirmeniz gerekir veya kendinizi bir “Güvenli Mod Döngüsü” içinde bulacaksınız, burada bir başlangıç ​​sorunu yaşamasanız bile Windows 8 Güvenli Modda başlayacaktır. bilgisayarınızı her açtığınızda veya yeniden başlattığınızda. Sistem Yapılandırması Kullanılarak Windows’u Güvenli Modda Başlatma ve Sistem Yapılandırma aracını kullanan Windows’u Güvenli Modda Yeniden Başlatmaya Zorlama öğreticilerimizde bu eylemleri nasıl tersine çevireceğinizi açıklıyoruz. bcdedit komutu, sırasıyla, Windows 8’i her yeniden başlatmada Güvenli Mod’a zorlamak için.