Skip to content

Windows 8’de Charms Bar Nasıl Kullanılır

11 de Mayıs de 2021

Windows 8 ve 8.1’deki Düğmeler çubuğu, uygulamaların olmadığı diğer Windows sürümlerindeki Başlat menüsünün eşdeğeridir. Sisteminizin ayarlarına ve diğer önemli araçlara hızlı erişim sağlar. Windows 8’deki uygulamalar ana ekranda döşemeler olarak göz atılabildiğinden, ayrı bir uygulama menüsüne gerek yoktur. Bu makaledeki bilgiler Windows 8 ve 8.1 için geçerlidir.

Windows 8’de Düğmeler Çubuğuna Nasıl Erişilir

Düğmeler çubuğu, ne yapıyor olursanız olun veya hangi uygulamayı çalıştırıyor olursanız olun, Windows 8 işletim sisteminde her yerden erişilebilen evrensel bir araç çubuğudur. Charms çubuğuna erişmek için fare imlecini ekranın sağ alt veya sağ üst köşesine getirin. Charms bar sağ tarafta görünmelidir. Dokunmatik ekranlarda, Charms çubuğunu görüntülemek için sağ kenardan doğru kaydırın. Ayrıca klavye kısayolunu da kullanabilirsiniz pencereler anahtar + C.

Windows Düğmeler Çubuğu Nasıl Kullanılır

Windows 8 Charms çubuğunda beş seçenek vardır. Bu öğelerin her birine ayrıntılı olarak bir göz atalım.

Arama Tılsımı

Seçin Arama bir tarayıcı açmanıza gerek kalmadan bilgisayarınızda veya web’de dosyaları aramak için cazibe. Bir sorgu girerken, Windows 8, aradığınızı bulmanıza yardımcı olmak için otomatik tamamlama önerileri sunacaktır. İçinde arama yapma seçeneğiniz var. Ayarlar, Dosyalarveya Her yerde.

Windows 8 Arama menüsü

Paylaşım Büyüsü

Dosya paylaşımı, Windows 8 arayüzünde yerleşiktir. Varsayılan paylaşım yöntemi e-postadır ancak Twitter, Facebook ve diğer sosyal medya için Windows 8 uygulamaları yüklerseniz masaüstünüzden bu platformlara dosya yükleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken Charms çubuğunu açmak, Paylaşve paylaşmak istediğiniz hizmeti seçin.

Başlangıç ​​Büyüsü

Başlat charm sizi Windows 8 Başlangıç ​​ekranına götürür, burada bilgisayarınızda yüklü tüm uygulamaları temsil eden kutucuklar bulunur. Diğer dokunmatik cihazlardaki ana ekranlara benzer. Döşemeler statik veya dinamik olabilir. Dinamik döşemeler (canlı döşemeler olarak da adlandırılır) ile, ilgili uygulama hakkındaki bilgileri önizleyebilirsiniz. Örneğin, bir borsa uygulaması, Başlangıç ​​ekranında en son piyasa bilgilerini gerçek zamanlı olarak görüntüleyecektir. Aynısı e-postalar, mesajlar, oyunlar ve bu özelliği kullanan diğer uygulamalar için de geçerlidir.

Windows 8 Başlangıç ​​ekranı

Cihaz Cazibesi

Seçin Cihazlar Yazıcılar ve projektörler gibi bağlı cihazlar için bilgilere ve ayarlara erişmek için cazibe. Üç seçenek vardır:

  • Oyna: Ses dosyalarını bilgisayarınızdan başka bir cihaza aktarın.
  • Yazdır: Belgeleri bir yazıcıya gönderin.
  • Projektör: Ekranınızı bir projektörle yansıtın.

Windows 8 Aygıtlar menüsü

Ayarlar Tılsımı

Seçin Ayarlar PC’nizin sesini, ekran parlaklığını ve daha fazlasını hızlı bir şekilde kontrol etmek için çekicilik. Ayrıca bildirimlerinizi görüntüleyebilir ve ağınıza, dilinize ve güç ayarlarınıza erişebilirsiniz. Ek ayarlara erişmek için seçin Bilgisayar ayarlarını değiştir altta.

Windows 8 Ayarlar Tılsımı menüsü