Skip to content

Windows 8’de Disk Alanı Nasıl Boşaltılır

31 de Mayıs de 2021

Bilgisayarınız yavaş çalışıyorsa, sabit sürücünüzde boş alan azalıyor olabilir. Windows 8’de disk alanı boşaltmanın en iyi yolu, kullanmadığınız veya artık ihtiyacınız olmayan programları ve verileri silmektir. Bu makaledeki talimatlar Windows 8 ve Windows 8.1 için geçerlidir.

Windows 8’de Uygulamaları Silme

Yalnızca ihtiyacınız olmadığından emin olduğunuz programları silin. Örneğin, oynamadığınız oyunları veya indirdiğiniz yazılımların deneme sürümlerini kaldırmak güvenlidir. Bir programın ne yaptığını bilmiyorsanız, silmeyin. Windows, bilgisayarınızın düzgün çalışması için gerekli olan birçok programa sahiptir ve bunlardan birinin silinmesi sistemin çökmesine neden olabilir.

Windows 8’de Disk Alanı Nasıl Boşaltılır

Gereksiz programları kaldırarak disk alanını boşaltmak için:

 1. Windows 8 Başlat menüsünden, büyüteç Arama penceresini açmak için

 2. Tür Bedavaöğesini seçin, ardından Bu bilgisayarda disk alanı boşaltın veya Disk alanını boşaltmak için uygulamaları kaldırın. Her iki seçenek de sizi aynı menüye götürür.

  Boş yazın, ardından disk alanını boşaltmak için Bu bilgisayarda disk alanı boşalt veya Uygulamaları kaldır'ı seçin.

 3. Üzerinde Bu bilgisayarda yer açın menüsünde, sabit sürücüdeki toplam miktarın ne kadar boş alan olduğunu göreceksiniz. Seçiniz Uygulama boyutlarımı görün altında Uygulamalar. Ayrıca Geri Dönüşüm Kutunuzu boşaltarak veya büyük medya dosyalarını (örn. resimler ve videolar) silerek Windows 8 için disk alanı açabilirsiniz.

  Uygulamalar altında Uygulama boyutlarımı gör'ü seçin.

 4. Her uygulamanın sağında kapladığı alan miktarı bulunur. Uygulamalar, en büyüğü en üstte olacak şekilde büyüklüklerine göre listelenir. Silmek istediğiniz uygulamayı seçin.

  Windows 8'deki Uygulamalar listesi

 5. Seçiniz Kaldır Uygulamanın altında göründüğünde.

  Uygulamanın altında göründüğünde Kaldır'ı seçin.

 6. Seçiniz Kaldır açılır pencerede. yanındaki kutucuğu işaretleyin Senkronize edilmiş tüm bilgisayarlarımdan kaldır Windows Phone gibi bağlı cihazlarda uygulamayı silmek için

  Açılır pencerede Kaldır'ı seçin.

Windows uygulamayı kaldırdıktan sonra, uygulama listenizi kontrol edin ve listenin kaybolduğundan emin olun. Uygulamayı gelecekte istediğiniz zaman yeniden yükleyebilirsiniz.

Windows 8’de Disk Alanı Açmanın Diğer Yolları

Bazen bir uygulamayı sildiğinizde, programla ilişkili veriler hala bilgisayarınızda kalır. Windows Disk Temizleme Yardımcı Programı, çöp kutunuzdaki tüm geçici dosyalar ve öğelerle birlikte bu verilerden kurtulabilir. Sabit sürücünüzü en iyi şekilde kullanmanıza yardımcı olabilecek disk alanı analiz araçları da vardır. Bir programı kaldırmada sorun yaşıyorsanız, üçüncü taraf bir kaldırıcı uygulaması kullanmayı deneyin veya resmi bir kaldırıcı olup olmadığını görmek için geliştiricinin web sitesini kontrol edin.