Skip to content

Windows, Android Uygulamalarıyla Güzelce Oynayabilir mi?

11 de Ocak de 2023

Temel Çıkarımlar

  • Samsung Galaxy telefon sahipleri artık Android uygulamalarını Windows 10’da yayınlayabilir.
  • Windows 10 kullanıcıları, diğer Windows uygulamalarıyla çoklu görev yapabilir ve Android uygulamalarını görev çubuğuna veya Başlat menüsüne sabitleyebilir.
  • Bir uzman, Android uygulamalarını Windows’ta çalıştırmanın hala kullanışsız olabileceğini söylüyor.

Uzmanlar, Microsoft’un Windows kullanıcılarının Android uygulamalarını yayınlamasına izin vermek için yakın zamanda yaptığı bir hamlenin, PC’ler ve mobil cihazlar arasındaki çizginin bulanıklaştığının bir başka işareti olduğunu söylüyor. Desteklenen Samsung cihazlarına sahip Windows 10 kullanıcıları artık PC’lerinde Android uygulamaları yayınlayabilir. Bu, kullanıcıların mobil ve bilgisayar deneyimlerinin birbirinden ayırt edilemez hale geldiği güne yaklaştığı anlamına geliyor. Apple ve Samsung da mobil ve PC işletim sistemlerini birleştirmek için yarışan şirketler arasında yer alıyor. Şimdilik teknoloji danışmanı Dave Hatter, bir mobil cihaz için tasarlanmış uygulamaları bir PC’de çalıştırmanın gerçekte ne kadar değerli olduğunu merak ediyor. Bir telefon görüşmesinde “Bu işlevsellikle bile, bence hala gidilecek çok yol var” dedi. “Her Android uygulaması Windows’ta düzgün çalışmaz.” Teknoloji danışmanlığı şirketi Think Ai’nin başkanı Manish Bhardia, bir telefon görüşmesinde Android uygulamalarını Windows’ta kullanmanın hala kullanışsız olabileceğini söyledi. “Kullanılabilirlik açısından çok çalışma gerekiyor, ancak doğru yöne gidiyorlar” dedi.

Ayna, Telefonunuza Ayna

Windows’un yeni Android akış özelliği, Microsoft’un Telefonunuz uygulaması tarafından sağlanan mevcut yansıtma yeteneğine katkıda bulunur. Artık Windows kullanıcıları, uygulamadaki Android uygulamaları listesinden seçim yapabilir, diğer Windows uygulamalarıyla çoklu görev yapabilir ve Android uygulamalarını görev çubuğuna veya Başlat menüsüne sabitleyebilir. Android uygulamalarını çalıştırmak için bir Samsung Galaxy telefon (şimdilik) ve Windows 10 Ekim 2019 Güncellemesi veya sonraki sürümünü çalıştıran bir bilgisayar gerekir. Şirket, yakında birden fazla mobil Android uygulamasını çalıştırma yeteneği ekleyeceğini söylüyor. Kullanıcıyı ilk sıraya koymanın büyük bir savunucusuyum ve deneyimlerime göre, tüm form faktörleri için bir şeyler tasarlamak her zaman tavizlere yol açar. Gözlemciler, Windows’un Android’i daha fazla benimsemesinin Android uygulamaları pazarını artıracağını söylüyor. Bir teknoloji gider yönetimi şirketi olan Tangoe’da Üründen Sorumlu Başkan Yardımcısı Ian Runyon, bir telefon görüşmesinde “Bu, geliştiriciler için büyük bir olumlu çünkü artık ürünlerini daha fazla şekilde satabiliyorlar” dedi.

Mac’ler Daha Fazla iPhone Gibi Olur

Microsoft’un Android ile iyi oynama hamlesi, masaüstü ve mobil deneyimi birleştirme eğiliminin bir parçasıdır. Apple, yaklaşmakta olan Big Sur güncellemesiyle macOS’u iOS’a daha çok benzetiyor: iPhone’lar ve iPad’lerle aynı arayüz öğelerinin çoğunu sunuyor. Big Sur, geliştiricilerin Mac’te çalışacak iOS uygulamalarını daha kolay kodlamasına da izin verecek. Apple, web sitesinde “macOS Big Sur’da, uygulamalarınızın daha da güçlü sürümlerini oluşturabilir ve bunları yerel Mac çözünürlüğünde çalıştırarak ekrandaki her pikselden yararlanabilirsiniz” diyor.

WWDC20'de tanıtılan macOS Big Sur, Safari, Mesajlar ve Haritalar'da güzel bir yeniden tasarım ve yeni özellikler sunuyor.

Runyon, “Hem Microsoft’a hem de Apple’a bakarsanız, her ikisi de bu inanılmaz mobil kullanıcı tabanını iOS ve Android’den nasıl aldığımıza ve onları masaüstü işletim sistemlerimizde rahat hissettirdiğimize bakan iki endüstri devi görürsünüz” dedi. “Dolayısıyla, kesinlikle onlar için, insanları ekosistemlerine daha fazla dahil etmenin bir avantajı var, ancak bu aşinalık kullanıcılar için de harika.” Kullanılabilirlik açısından çok çalışma gerektiriyor, ancak doğru yöne gidiyorlar. Samsung, telefonları PC’ye dönüştürmeye çalışan DeX yazılımıyla daha da iddialı. Dex, kullanıcıların bir fare, klavye takmasına ve telefonun masaüstü tabanlı bir kullanıcı arabirimi sürümünü izlemesine ve ekrana yansıtmasına olanak tanır. Ancak Runyon, DeX’in mobil ve PC işletim sistemlerinin her zaman nasıl birbirine karışmadığına dair uyarıcı bir hikaye sunduğunu söylüyor. “Kullanıcıyı ilk sıraya koymanın büyük bir savunucusuyum ve deneyimlerime göre, tüm form faktörleri için bir şeyler tasarlamak her zaman tavizlere yol açar” diye ekledi. “Kasıtlı olarak farklı donanımlara uyum sağlayabilecek deneyimler tasarlamak faydalıdır, ancak oradaki bir masaüstü deneyimini alıp cebinize sığan bir ekrana sığdırmak istiyorsanız, bir sürü uzlaşma olacaktır.” Masaüstü ve mobilin ideal birleşimini ne zaman göreceğiz? Henüz tam olarak değil, çünkü hala epeyce değiş tokuş var. Yine de cebinizdeki işletim sistemi ile kucağınızdaki veya masanızdaki işletim sistemi her geçen gün daha da yaklaşıyor.