Skip to content

Windows Bilgisayarda Canlı TV İzlemek için NextPVR ve Kodi Nasıl Kullanılır

31 de Mayıs de 2021

İnternet ve akış hizmetleri aracılığıyla sunulan programlamanın çeşitliliği ve miktarı göz önüne alındığında, neden başka bir programa ihtiyacınız olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Bununla birlikte, PC’nizde canlı TV izlemek ve hatta bir DVR’da görüntülediğinizi kaydedebilmek istiyorsanız, NextPVR ve Kodi sizin için programlardır. Kablonuzu veya uydu beslemenizi PC’nize bağlamak için bir TV alıcısı kullanmak, Windows 10 bilgisayarınızda canlı TV izlemek ve kaydetmek için bu arka uç kod çözücüleri kullanmanıza olanak tanır.

Arka Uç Kod Çözücü Nedir ve Nasıl Çalışır?

PC’nizde canlı TV izlemek istiyorsanız, Kodi bunu tek başına başaramaz. Doğru çalışması için Kodi, PC’nizin uydu anteninizden veya kablo kutunuzdaki yayın sinyallerini deşifre etmesine olanak tanıyan arka uç olarak bilinen bir tür yazılım gerektirir. Kodi, bir eklenti programı aracılığıyla arka uca bağlanarak, TV izlemenizi ve kanallar arasında arama yapmanızı sağlayan bir ön uç veya bağlantı oluşturarak yardımcı olur. En popüler ve en çok önerilen arka uç programlarından biri, Kodi ile çok iyi çalışan NextPVR’dir. Aslında, NextPVR eklentisi önceden yüklenmiş Kodi ile birlikte gelir; bu, PC’nizde canlı TV izlemek için ek yazılım indirmenize gerek olmadığı anlamına gelir. Ek olarak, NextPVR’nin kullanımı tamamen ücretsizdir ve minimum zahmetle bilgisayarınıza kurulumu kolaydır.

PC Windows 10’da NextPVR Nasıl Kurulur ve Yapılandırılır

NextPVR’nin en son sürümünü indirmek için, NextPVR’nin indirme sayfasına gitmeniz ve ihtiyacınız olan sürümü seçmeniz gerekir. Programın indirilmesi bittiğinde, diğer Windows programları gibi kurulum sihirbazını açmak için program simgesine çift tıklayın.

 1. NextPVR ana sayfasından, İndirme düğmesi.

 2. Seçin NextPVR V4.X’i İndirin (Yalnızca Windows) yazılımı indirmek için.

  Yalnızca Windows indirme

 3. Kurulum sihirbazını açmak için çift tıklayın.

  Kurulum sihirbazı

 4. Lisans Sözleşmesini inceleyin ve tıklayın Katılıyorum.

  Lisans anlaşması

 5. Seçin Hedef klasör NextPVR için.

 6. Yükle’ye tıklayın ve programın yüklemeyi bitirmesini bekleyin.

PC Windows 10’da NextPVR Nasıl Kurulur

Programın kurulumu tamamlandığında, TV alıcınızın PC’nizde kurulu olup olmadığını iki kez kontrol edin. NextPVR’yi kullanarak cihazınızı programa bağlayabilirsiniz.

 1. Program açıldığında, programın ön sayfasına sağ tıklayın ve Ayarlar.

 2. Tıklamak Cihazlar PC’nizde kurulu olan tuneri seçmek için menünün sol tarafındaki sütununda.

  NextPVR Cihazları

 3. Doğru cihaza çift tıklayın, ardından bilgileri doldurmak için kanalları tarayın.

 4. Ana NextPVR arayüzüne dönün. Tıklamak TV Rehberi veya Canlı tv Bilgisayarınızda TV programlarını izlemeye başlamak için. –

NextPVR ile PC Windows 10’da TV Nasıl Kaydedilir

Artık NextPVR ve Kodi’yi PC’nize başarıyla yüklediğinize göre, canlı TV’yi doğrudan PC’nizin sabit sürücüsüne veya bilgisayarınızın ağına kaydetmeye başlayabilirsiniz. NextPVR ayrıca, ağ gecikmeleri veya arızaları durumunda kayıttan önce ve sonra birkaç dakikalık dolgu eklemenizi sağlayan harika bir özelliğe sahiptir.

 1. NextPVR uygulamasını başlatın ve Ayarlar.

 2. Seçin Kayıt sekmesi.

  NextPVR Kaydı

 3. Farenizi ekranın üstüne getirin ve Man-Rec görünen menüden.

  Manuel Kayıt

 4. Manuel Kayıt ekranında, Kanal kaydetmek istiyorsun.

 5. Ayrıca “başlık GİBİ” haberleri “dahil olmak üzere gelişmiş kurallar da ekleyebilirsiniz. Bu, başlığında ‘haber’ olan tüm şovların kaydedilmesini sağlayacaktır.

NextPVR’nin Kayıt Ayarları Nasıl Değiştirilir

Programı kurduğunuzda, kayıtları saklamak için otomatik olarak Temp gibi bir klasör seçecektir. Ancak, istediğiniz herhangi bir klasöre değiştirebilirsiniz.

 1. Ayarlar Menüsünden seçin Kayıtlar sol sütundan.

  Kayıt

 2. Kayıt Dizinleri penceresi, kayıtlı videolarınızın depolanacağı varsayılan dizini gösterecektir.

  Varsayılan dizin

 3. Varsayılan dizini değiştirmek için, Düzenle düğmesi ve yeni bir klasör seçin. Ayrıca Ekle düğmesini seçerek başka dizinler de ekleyebilirsiniz.

  Varsayılan dizini düzenleyin