Skip to content

Windows Bilgisayarınızı Ne Sıklıkta Birleştirmelisiniz?

12 de Mayıs de 2021

Bilgisayarınızı kullandığınızda, her dosyayı tek bir bilgi birimi olarak görürsünüz, ancak bilgisayarınız ona böyle davranmaz. Her dosya aslında bilgisayarın talep üzerine bir araya getirdiği segmentlerin bir karışımıdır. Bu makale Windows 10, Windows 8 ve Windows 7 ile ilgilidir. Zamanla bilgisayarınızı kullandıkça, dosya parçaları sabit sürücünüze dağılabilir. Dağılım çok yaygın hale geldiğinde, bilgisayarınızın dosyalarınızı bir araya getirmek için tüm doğru bitleri toplaması çok daha uzun sürer. Bu işlem, sisteminizin yanıt verme hızını yavaşlatır. Bu, program hatalarına neden olabilir. Photoshop’taki yaygın bir hata, basit bir disk birleştirme ile düzeltilebilir, “Scratch Disk Full” hatasıdır.

Dosya bölümlerini daha merkezi bir duruma geri yükleme işlemine birleştirme adı verilir ve bu, bilgisayarınızda düzenli olarak yapabileceğiniz ve gerçekleştirmeniz gereken bir şeydir. Birçok kişi için soru “Ne sıklıkla?”

Ayda En Az Bir Defa Birleştirme

“Birleştirme” sözcüğü genellikle “birleştirmek” olarak kısaltılır. Normal bir kullanıcıysanız (yani bilgisayarınızı ara sıra web taraması, e-posta, oyunlar ve benzerleri için kullanıyorsanız), ayda bir birleştirmeniz iyi olacaktır. Yoğun bir kullanıcıysanız, yani bilgisayarı iş için günde sekiz saat kullanıyorsanız, bunu daha sık, yaklaşık iki haftada bir yapmalısınız. Ayrıca, bilgisayarınız yavaş çalışıyorsa, parçalanma daha yavaş çalışmanın nedeni olabileceğinden birleştirmeyi düşünün. Genel bir kural olarak, diskiniz% 10’dan fazla parçalanmışsa, onu birleştirmelisiniz. Windows 10, Windows 8 ve Windows 7’de, birleştirme işlemini gerektiği sıklıkta gerçekleşecek şekilde planlayabileceğinizi unutmayın. Nasıl ve ne zaman çalışacağını görmek için masaüstü programının içini kontrol edebilir ve ardından buna göre ayarlama yapabilirsiniz.

Birleştirme ve SSD’ler

Birleştirme, sabit sürücüyü en iyi durumda tutmaya yardımcı olurken, katı hal sürücülerine (SSD’ler) yardımcı olmaz. İyi haber şu ki, Windows 10, Windows 8 veya Windows 7 kullanıyorsanız, işletim sistemi bir SSD’ye sahip olduğunuzu belirleyecek kadar akıllıdır ve geleneksel birleştirme işlemini çalıştırmayacaktır. Bunun yerine, SSD’nizin performansını iyileştirmek için “optimizasyon” adı verilen bir şey çalıştırabilir.