Skip to content

$Windows.~BT Klasörü: Nedir ve Nasıl Silinir

16 de Haziran de 2021

Sabit sürücü alanınızın az olduğunu fark ettiyseniz ve nedenini bulamıyorsanız, bu $Windows.~BT klasörü olabilir. Bu klasör, sisteminizi en son Windows 10 sürümüne ne zaman yükselttiğinizle ilgili dosyaları içerir. Ayrıca büyük miktarda alan içerirler; birkaç gigabayt. Klasör ve dosyalar, Windows 10’un yanı sıra Windows 7 veya Windows 8 sistemlerinde de bulunabilir.

$Windows.~BT Klasörü Nedir?

$Windows.~BT Klasörü, Windows işletim sisteminin kurulu olduğu kök sürücüdeki gizli bir klasördür. Eski Windows sisteminizi Windows 10’a yükselttiğinizde veya Windows 10’u yeni bir yapıya yükselttiğinizde, önceki Windows kurulumunuzla ilgili tüm klasörler ve dosyalar $Windows.~BT Klasörüne kaydedilir. Ayrıca, yükseltmenin neden başarılı olamadığı konusunda sorun gidermeye yardımcı olabilecek önemli günlük dosyaları da içerir. $Windows~BT klasörünün neden Windows 7 veya 8’de olacağını merak ediyor olabilirsiniz. Ücretsiz Windows 10 yükseltme döneminde Windows 10’a yükseltme denemesi sırasında, yükleme işlemi klasörü oluşturdu. Windows 7 veya 8’e geri dönmeye karar verdiyseniz, klasör kaldı.

$Windows.~BT Klasörünü Silmeli miyim?

Sabit sürücünüzde yer sıkıntısı çekiyorsanız, bu dizini ve tüm içeriğini silmek için çok iyi bir nedendir. Ancak, bu klasörü silmenin, Windows 10’dan veya önceki bir Windows 10 derlemesine geçemeyeceğiniz anlamına geldiğini unutmayın. Bu sizin için önemli değilse, devam edebilirsiniz. Bu klasör silindikten sonra artık Sistem Kurtarma’yı kullanamayacağınızı unutmayın. Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Kurtarma.) Bu, bilgisayarınızı yeni bir Windows yüklemesine kurtaramayacağınız anlamına gelir.

$Windows.~BT Klasörünüz Varsa Nasıl Kontrol Edilir

Alanı temizlemek için klasörü silmeden önce, sisteminizde bulunduğundan emin olmanız gerekir. Bunu, gizli dosya ve klasörleri görünür hale getirerek yapabilirsiniz.

 1. Başlat menüsünü seçin, arayın Dosya seçenekleri ve seçin Dosya Gezgini Seçenekleri.

 2. Dosya Klasörü Seçenekleri penceresinde, Görünüm sekme.

 3. İçinde Gelişmiş Ayarlar, altında Dosyalar ve Klasörler, bul Gizli dosya ve klasörler bölüm ve seçin Gizli dosyaları, klasörleri ve sürücüleri göster. Seç TAMAM MI değişiklikleri kaydetmek için

  Windows 10'da Dosya Gezgini Seçeneklerinin Ekran Görüntüsü

 4. Windows işletim sisteminizin kurulu olduğu sürücüye gidin. Sisteminizde bir geri yükleme yedeği varsa, burada $Windows.~BT klasörünü göreceksiniz.

  $Windows.~BT klasörünün ekran görüntüsü

$Windows.~BT Klasörü Nasıl Silinir

Bu klasörü silmek, onu seçip Sil tuşuna basmak kadar basit değildir. Windows’ta bulunan Disk Temizleme Aracı’nı kullanmanız gerekecek.

 1. Başlat menüsünü seçin, yazın Disk temizlemeöğesini seçin ve Disk Temizleme uygulaması. İlk başlatıldığında, alanı temizlemek için klasörleri ve dosyaları silebileceğiniz tüm alanları bulmak için sisteminizi tarar.

  Disk Temizleme'nin başlatılmasının ekran görüntüsü

 2. Disk Temizleme yardımcı programı açıldığında, Sistem dosyalarını temizleyin ve Disk Temizleme yardımcı programı penceresi kaybolacaktır. Tüm sistem dosyalarını tarayıp yeniden görünmesi için birkaç dakika beklemeniz gerekecek.

  Disk Temizleme yardımcı programında Sistem dosyalarını temizle'yi seçmenin ekran görüntüsü

 3. Yeniden göründüğünde, listede ekstra seçenekler göreceksiniz. Bunlar sistemden sisteme değişebilir, ancak listede gördüğünüz aşağıdaki seçeneklerden herhangi birini seçin:

  • Önceki Windows Kurulumları
  • Windows Güncelleme Temizleme
  • Windows yükseltme günlük dosyaları
  • Geçici Windows yükleme dosyaları
  • Geçici dosyalar

  Windows Update seçiliyken Disk Temizleme'nin ekran görüntüsü

  Disk Temizleme yardımcı programında gördüğünüz seçenekler, kullandığınız Windows sürümüne ve yüklediğiniz Windows 10 derlemesine bağlıdır.

 4. Seç TAMAM MI $Windows.~BT Klasörünü ve tüm Windows kurulumunu ve güncelleme kurulum ve günlük dosyalarını silmeye devam etmek için.

$Windows.~BT Klasöründe Kalan Dosyaları İşleme

Bu klasörün hala kök dizinde olduğunu görüyorsanız, bunun nedeni birkaç günlük dosyası veya kurulum dosyası kalmış olabilir. Bunlar manuel olarak temizlenebilir. Klasörü sağ tıklayıp seçebilirsiniz. Sil klasörü ve kalan dosyaları kaldırmak için İzinleriniz yoksa, Komut İstemi’nde aşağıdaki komutu yönetici olarak çalıştırın, ancak “C:”yi Windows’un kurulu olduğu sürücü harfiyle değiştirin. /FC:$Windows.~BT* /R /A
icacls C:$Windows.~BT*.* /T /hibe yöneticiler:F
rmdir /S /KK:$Windows.~BT