Skip to content

Windows Dosya Sıkıştırma

8 de Mayıs de 2021

Bir dosyanın boyutunu küçültmek için Windows Dosya Sıkıştırma’yı kullanın. Avantajınız, sabit sürücünüzde veya diğer ortamlarda (CD, DVD, Flash Bellek Sürücüsü) daha az alan ve eklerin daha hızlı e-posta ile gönderilmesi olacaktır. Dosya türü, dosya sıkıştırmasının boyutunu ne kadar azaltacağını belirleyecektir. Örneğin, dijital fotoğraflar (jpeg’ler) yine de sıkıştırılır, bu nedenle bu aracı kullanarak birini sıkıştırmak boyutunu küçültmeyebilir. Bununla birlikte, içinde çok sayıda resim bulunan bir PowerPoint sunumunuz varsa, dosya sıkıştırma kesinlikle dosya boyutunu azaltacaktır – belki de yüzde 50 ila 80 oranında.

Dosya Sıkıştırmayı Seçmek İçin Sağ Tıklayın

Dosyaları sıkıştırmak için önce sıkıştırmak istediğiniz dosya veya dosyaları seçin. (Basılı tutabilirsiniz CTRL birden çok dosya seçmek için tuş. (İsterseniz bir dosyayı, birkaç dosyayı, hatta bir dosya dizinini sıkıştırabilirsiniz). Dosyaları seçtikten sonra sağ tıklayın, seçin Gönderildi ve tıkla Sıkıştırılmış sıkıştırılmış klasör.

Orijinal Dosya Sıkıştırılmış

Windows'ta dosya sıkıştırma

Windows, dosyayı veya dosyaları sıkıştırılmış bir klasöre sıkıştırır (Sıkıştırılmış klasörler fermuarlı bir klasör olarak görünür) ve orijinali ile aynı klasöre yerleştirir. Orijinalin yanında sıkıştırılmış bir klasörün ekran görüntüsünü görebilirsiniz. Bu noktada, sıkıştırılmış dosyayı istediğiniz şey için kullanabilirsiniz: depolama, e-posta vb. Orijinal dosya, sıkıştırılmış dosyaya yaptığınız şeyle değiştirilmeyecektir – bunlar 2 ayrı dosyadır.