Skip to content

Windows Drive Fitness Testi v0.95

23 de Mayıs de 2021

Windows Drive Fitness Test (WinDFT), Western Digital şirketinden bir sabit disk test programıdır ve daha önce Hitachi şirketine aittir. Ancak, WinDFT’yi kullanmak için ne bir WD ne de Hitachi sabit sürücüsüne ihtiyacınız yoktur. WinDFT, her ikisi de daha derin bir test için genişletilmiş yeteneklere sahip olan yalnızca iki sabit sürücü test işlevi değil, aynı zamanda SMART özniteliklerini görüntüleme ve bir sabit sürücüyü silme yeteneğine de sahiptir.

Testlerinizden herhangi birinde başarısız olursa, sabit sürücüyü değiştirmeniz gerekebilir. Bu inceleme Windows Drive Fitness Test 0.95 sürümüne aittir. Lütfen incelememiz gereken daha yeni bir sürüm olup olmadığını bize bildirin.

Windows Drive Fitness Testi Hakkında Daha Fazla Bilgi

WinDFT, Windows işletim sistemi için oluşturulmuştur, ancak Windows’un yüklü olduğu sabit sürücüyü tarayamaz. Bu, yapabiliyorken Yüklemek programı Windows’a, bunu kullanmak için kullanamazsınız taramak o belirli sürücü. Bunun yerine, yalnızca USB ve diğer dahili sabit sürücüler desteklenir. Bağlı bir sabit sürücü WinDFT ile uyumlu değilse, bunu söyleyen bir komut istemi görüntülenecek ve sürücü listelenmeyecektir. Listelenen her sürücü seri numarasını, ürün yazılımı revizyon numarasını ve kapasiteyi gösterir. SMART (Kendi Kendini İzleme, Analiz ve Raporlama Teknolojisi) durumunu görüntülemek için bir sabit sürücüye çift tıklayın veya yanına bir onay işareti koyun ve Hızlı test veya Ext Testi Taramayı çalıştırmak için (Genişletilmiş Test) düğmesi. Tümünün arka arkaya test edilmesini sağlamak için bir tarama çalıştırmadan önce listeden bir veya daha fazla sürücü seçebilirsiniz. Araçlar düğmesi, ana pencerede gösterilenin üzerinde genişletilmiş bir menüdür. Oradan, Windows Drive Fitness Test’i veri imha programı olarak kullanabilirsiniz. Diski sil Sıfır Yazma veri temizleme yöntemiyle tüm sabit sürücüyü silmek için düğmesine basın. Bu menü ayrıca MBR’yi silmek veya Kısa Test veya Uzun Test. Seçtiğiniz teste bağlı olarak ve herhangi bir hata tespit edilmezse, size ReadErrorCheck, SmartSelfTest ve / veya Yüzey testi Geçti. Çalıştırılan herhangi bir testte temel sürücü bilgilerini ve durumunu dahil etmek için WinDFT ile temel bir LOG dosyası oluşturulabilir. Hata sonucunu ve taramanın gerçekleştirildiği zamanı içerecektir.

Windows Drive Fitness Testi Artıları ve Eksileri

Windows Drive Fitness Test’i kullanmanın yararları kadar dezavantajları da vardır:

Artıları

 • Art arda birden fazla sürücüye karşı tarama yapabilir
 • Kullanımı kolay
 • Çok temel sürücü bilgilerini gösterir
 • Ayrıca bir sabit sürücüyü silmenizi sağlar
 • Taşınabilir bir seçenek içerir
 • Windows’un tüm sürümleriyle çalışmalı

Eksileri

 • Windows’un yüklü olduğu sürücüyü tarayamıyorum
 • LOG dosyası varsayılan olarak program dizinine kaydedilir.
 • Temel talimatları bile içermiyor

Windows Drive Fitness Testiyle İlgili Düşüncelerimiz

Kullanımı ne kadar kolay olduğu için Windows Drive Fitness Testini seviyoruz. Programı çalıştırmak için herhangi bir özel bilgi veya beceriye ihtiyacınız yok ve temelde yalnızca birkaç düğme var. LOG dosyasının nereye kaydedileceğini seçerseniz güzel olurdu, ancak bu gerçekten o kadar büyük bir sorun değil çünkü onu “C: Program Files WinDFT” dizininde bulabilirsiniz. Bu programla ilgili temel endişe, farklı testlerin ne işe yaradığı veya nasıl yardımcı oldukları size söylenmemesidir. Testleri çalıştırmak için dört farklı düğme vardır, ancak hiçbir noktada Windows Drive Fitness Test her birinin kullanımını açıklamaz.

 • Hızlı test: Bir dakikadan daha kısa sürede bitmesi gereken bir “SMART Kısa Testi” çalıştırır.
 • Kısa Test: Göründüğü kadar kısa olmayan bir “Yüzey Kısa Testi” yürütür. Bu testin 1,5 TB sabit diskte çalışması iki saatten fazla sürdü.
 • Harici Test: Bu, aynı zamanda “SMART Genişletilmiş Test” olarak da etiketlenen genişletilmiş bir testtir. Şuna benzer bir test çalıştırır: Hızlı test, bu başka bir SMART testidir, ancak bunu daha kapsamlı bir şekilde yapar, bu yüzden çok bitirmek için daha uzun.
 • Uzun Test: “Uzun Yüzey Testi” olarak da adlandırılır ve şuna benzer: Kısa Test ama biraz daha derine iniyor.

Windows Drive Fitness Test’in taşınabilir sürümü ZIP indirmesine dahildir. WinDFT.exe. Programı bilgisayarınıza yüklemek için diğer iki dosyadan birini kullanın.