Skip to content

Windows Ev Grubu Nasıl Kullanılır

25 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Ev Grubu Oluştur: Git Kontrol Paneli > Ağ ve Internet > Ev Grubu > Bir ev grubu oluşturun. Kaynakları seçin, sihirbazı izleyin.
 • Ev grubuna katılın: Ev Grubu paylaşım penceresinde, Şimdi Katıl ve kaynakları seçin. Parolayı girin ve seçin Sonraki > Bitiş.
 • Ev grubu paylaşılan dosyalarına erişmek için şu adrese gidin: Windows Gezgini > Klasör > Ev grubu. Dosya / klasör ağacına erişmek için öğeleri genişletin.

HomeGroup, Windows 7 ile birlikte sunulan Microsoft Windows’un bir ağ özelliğidir. Windows cihazlarının yazıcılar ve farklı dosya türleri dahil olmak üzere kaynakları birbirleriyle paylaşması için bir alan sağlar. Windows 10’dan kaldırılmış olmasına rağmen, eski cihazlar bu özelliği kullanmaya devam edebilir. Herhangi bir Windows 7 veya 8 cihazı kullanarak ev gruplarını nasıl oluşturacağınızı ve yöneteceğinizi öğrenin. Bir Windows 10 cihazı çalıştırıyorsanız, ağ yazıcınızı nasıl paylaşacağınızı veya Dosya Gezgini’nde dosyaları nasıl paylaşacağınızı öğrenin.

Windows Ev Grubu Nasıl Oluşturulur

Yeni bir ev grubu oluşturmak için şu adımları izleyin:

 1. Windows Denetim Masası’nı açın.

 2. Seç Ağ ve Internet.

 3. Seçiniz Ev Grubu.

  Windows 7 Ağ ve İnternet kontrolleri

 4. Seçiniz Bir ev grubu oluşturun Ev grubu sihirbazını başlatmak için.

  Windows 7 ev grubu oluşturmaya başlar

 5. Mevcut seçenekler arasından bu bilgisayardaki ev grubuyla paylaşılacak kaynak türlerini seçin: Resimler, Müzik, VİDEOLAR, Belgeler, ve Yazıcılar. Bu seçimler daha sonra değiştirilebilir.

  Windows 7 seçili ev grubu paylaşımı

 6. Seçiniz Sonraki.

 7. Sihirbazın son sayfasında gösterilen, otomatik olarak oluşturulan şifreyi (harf ve sayı kombinasyonu) not edin ve Bitiş sihirbazdan çıkmak için.

  Parola ile oluşturulmuş Windows 7 ev grubu

Tasarım gereği, Windows 7 PC, Home Basic veya Windows 7 Starter Edition çalıştırıyorsa, ev grupları oluşturmayı destekleyemez. Windows 7’nin bu iki sürümü, ev grupları oluşturma özelliğini devre dışı bırakır (mevcut olanlara katılabilmelerine rağmen). Bir ev grubu kurmak, ev ağının Home Premium veya Professional gibi Windows 7’nin daha gelişmiş bir sürümünü çalıştıran en az bir bilgisayara sahip olmasını gerektirir. Ev grupları, bir Windows etki alanına ait olan bilgisayarlardan da oluşturulamaz.

Ev Gruplarına Nasıl Katılırım ve Ayrılırsınız

Ev grupları, yalnızca iki veya daha fazla bilgisayar bir ev grubuna ait olduğunda kullanışlı hale gelir. Bir ev grubuna daha fazla Windows 7 bilgisayar eklemek için, katılacak her bilgisayardan şu adımları izleyin:

 1. Denetim Masası’nın içinden Ev Grubu paylaşım penceresini açın (yukarıdaki 1. ve 2. adımlar).

 2. Listelenen ev grubu adının doğru olduğunu onaylayın ve Şimdi Katıl.

 3. Bu bilgisayardaki hangi kaynakların (Resimler, Filmler, Videolar, Belgeler ve Yazıcılar) ev grubuyla paylaşılacağını seçin ve ardından Sonraki.

 4. Ev grubunun parolasını girin ve ardından Sonraki süreci tamamlamak için.

 5. Seçiniz Bitiş çıkışa doğru.

Bilgisayarlar, Windows 7 kurulumu sırasında bir ev grubuna da eklenebilir. Bilgisayar yerel ağa bağlıysa ve Windows yükleme sırasında bir ev grubu keşfederse, kullanıcıdan bu gruba katılması istenir. Bir bilgisayarı bir ev grubundan kaldırmak için, Ev Grubu paylaşım penceresini açın ve Ev grubundan ayrıl alt tarafa yakın bağlantı. Bir PC aynı anda yalnızca bir ev grubuna ait olabilir. Bir bilgisayarın halihazırda bağlı olduğu ev grubundan farklı bir ev grubuna katılmak için, önce mevcut ev grubundan çıkın, ardından yukarıda belirtilen prosedürleri izleyerek yeni gruba katılın.

Ev Grupları Nasıl Kullanılır

Windows, ev grupları tarafından paylaşılan dosya kaynaklarını Windows Gezgini’nde özel bir görünümde düzenler. Paylaşılan dosyalara erişmek için, Windows Gezgini’ni açın ve Klasör bölmesine gidin Ev grubu Kitaplıklar ve Bilgisayar bölümleri arasında yer alan bölümü. Genişletin Ev grubu ikon o anda gruba bağlı olan cihazların bir listesini göstermek ve sırayla her bir cihaz simgesini genişleterek bilgisayarın o anda paylaştığı dosya ve klasörler ağacına (Belgeler, Müzik, Resimler ve Video altında) erişin. Ev Grubu ile paylaşılan dosyalara herhangi bir üye bilgisayardan yerelmiş gibi erişilebilir. Ancak, barındırma bilgisayarı ağ dışındayken, dosya ve klasörleri kullanılamaz ve Windows Gezgini’nde listelenmez. Varsayılan olarak, Ev Grubu dosyaları salt okunur erişimle paylaşır. Klasör paylaşımını ve bireysel dosya izin ayarlarını yönetmek için çeşitli seçenekler mevcuttur:

 • Paylaşılan kaynakların kategorilerini değiştirmek için, sağ tıklayın Ev grubu ikon Windows Gezgini’nde Ev Grubu ayarlarını değiştir.
 • Ev grubuyla paylaşılan yerel dosyaların izinlerini yönetmek için, Windows Gezgini’ni açın, Kitaplıklar bölümünde, istenen klasör veya dosya düzeyine gidin ve İle paylaş bu belirli kaynaklar için izinleri değiştirmek için.

HomeGroup ayrıca paylaşılan yazıcıları otomatik olarak Cihazlar ve yazıcılar gruba bağlı her PC’nin bölümü.

Ev Grubu Parolası Nasıl Değiştirilir

Grup ilk oluşturulduğunda Windows otomatik olarak bir ev grubu parolası oluştursa da, bir yönetici varsayılan parolayı hatırlaması daha kolay olan yeni bir parolayla değiştirebilir. Bu parola, bilgisayarları ev grubundan kalıcı olarak kaldırırken veya bireysel kişileri yasaklarken de değiştirilmelidir. Bir ev grubu şifresini değiştirmek için:

 1. Ev grubuna ait herhangi bir bilgisayardan şu adrese gidin: Kontrol Paneli ve aç Ev Grubu paylaşım penceresi.

 2. Aşağı kaydırın ve seçin Şifreyi değiştir. Şu anda kullanımda olan şifreyi görüntülemek için, Ev grubu parolasını görüntüleyin veya yazdırın bağlantı.

 3. Yeni şifreyi girin, seçin Sonraki > Bitiş.

  Windows 7 Çalışma Grubu parolasını değiştir

 4. Ev grubundaki her bilgisayar için 1’den 3’e kadar olan adımları tekrarlayın.

Ağdaki diğer bilgisayarlarla senkronizasyon sorunlarını önlemek için, Microsoft bu prosedürün gruptaki tüm cihazlarda hemen tamamlanmasını önerir.

Ev Grubu Sorunlarını Giderme

Microsoft, HomeGroup’u güvenilir bir hizmet olarak tasarlarken, ev grubuna bağlanma veya kaynakları paylaşma ile ilgili teknik sorunları gidermek gerekebilir. Özellikle şu yaygın sorunlar ve teknik sınırlamalar için izleyin:

 • Bir Windows etki alanına ait olan bilgisayarlar (şirket ofisinde kullanılan dizüstü bilgisayarlar için yaygındır), diğerlerinin paylaşılan kaynaklarına katılıp bunlara erişebilmelerine rağmen, dosyalarını veya yazıcılarını ev gruplarıyla paylaşamazlar.
 • Ev Grubunun çalışması için IPv6 yerel ağda çalışıyor olmalıdır. Windows 7 varsayılan olarak IPv6’yı etkinleştirir.
 • Bilgisayarlar, etkinleştirilmiş bir Güvenilir Platform Modülüne (TPM) sahiplerse bir ev grubuna katılamayabilir. Ayrıntılar için 2521416 numaralı Microsoft destek makalesine bakın.

HomeGroup, belirli teknik sorunları gerçek zamanlı olarak teşhis etmek için tasarlanmış otomatik bir sorun giderme aracı içerir. Bu yardımcı programı başlatmak için:

 1. Git Kontrol Paneli ve aç Ev Grubu paylaşım penceresi.

 2. Aşağı kaydırın ve seçin Ev Grubu sorun gidericisini başlatın.

Ev Grubu ve Windows Çalışma Grupları ve Etki Alanları

Ev Grubu, Microsoft Windows çalışma gruplarından ve etki alanlarından ayrı bir teknolojidir. Windows 7 ve 8, bilgisayar ağlarında cihazları ve kaynakları düzenlemek için üç yöntemi de destekler. Çalışma grupları ve etki alanı ile karşılaştırıldığında, ev grupları:

 • İsteğe bağlıdır. Windows bilgisayarlar ya bir çalışma grubuna (genellikle varsayılan ÇALIŞMA GRUBU) ya da etki alanına ait olmalıdır, ancak Ev Grubunu kullanmak için ağlar gerekli değildir.
 • Parola korumalıdır. Ev Grubu, gruba katılan her bilgisayarın eşleşen bir paylaşılan parola sağlamasını gerektirirken, çalışma grupları bunu yapmaz (ve ağ yöneticileri, kullanıcıları bunu yapmak yerine etki alanlarına bilgisayar ekler).
 • Çalışma gruplarının aksine, kullanıcıların başka bilgisayarlarda hesap sahibi olmasını gerektirmez. Ev grupları bunun yerine ortak bir sistem hesabı kullanır (HOMEGROUPUSER $ olarak adlandırılır), böylece kullanıcılar gruptaki herhangi bir bilgisayara, etki alanlarında olduğu gibi şeffaf bir şekilde bağlanabilir.
 • Belirli bilgisayarları ağ sunucuları olarak yapılandırmayın ve etki alanlarından farklı olarak tek bir yerel ağın ötesine geçmeyin. HomeGroup PC’leri, çalışma gruplarına benzer şekilde (ancak farklı ağ protokollerini kullanarak) eşler arası (P2P) ağ iletişimi kullanarak iletişim kurar.

Ev Gruplarını Windows Olmayan Bilgisayarlara Genişletin

HomeGroup, resmi olarak yalnızca Windows 7 ile başlayan Windows PC’lerde desteklenmektedir. Bazı teknoloji meraklıları, HomeGroup protokolünü Windows’un eski sürümleriyle veya macOS / Mac OS X gibi alternatif işletim sistemleriyle çalışacak şekilde genişletmek için yöntemler geliştirmiştir. Bu resmi olmayan yöntemler, nispeten yapılandırması zordur ve teknik sınırlamalara sahiptir.