Skip to content

Windows Gadget’ı Nasıl Yüklenir

4 de Haziran de 2021

Windows gadget’ları, masaüstünüzde veya Windows Kenar Çubuğunda çalışan küçük programlardır. Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilirler. Ocak 2020 itibarıyla Microsoft, Windows 7’yi artık desteklememektedir. Güvenlik güncellemelerini ve teknik desteği almaya devam etmek için Windows 10’a yükseltmenizi öneririz. Bir Windows gadget’ı sizi Facebook özet akışınızla güncel tutabilir, bir diğeri size mevcut hava durumunu gösterebilir ve bir diğeri doğrudan masaüstünden tweet atmanıza izin verebilir. Bu Windows 7 gadget’ları gibi diğer gadget’lar, CPU ve RAM kullanımını izlemek gibi yararlı izleme hizmetlerini gerçekten gerçekleştirebilir. İndirilen bir GADGET dosyasını yürüterek bir Windows gadget’ı yükleyebilirsiniz, ancak bazı Windows gadget yükleme ayrıntıları, gadget’ı hangi işletim sistemine yüklediğinize bağlı olarak farklılık gösterir. Windows sürümünüze gadget yüklemeyle ilgili özel talimatlar için aşağıdaki doğru adım grubunu seçin. Windows’un Hangi Sürümüne Sahip Olduğumu Görün? Bilgisayarınızda bu Windows sürümlerinden hangisinin yüklü olduğundan emin değilseniz. Windows XP gibi daha eski Windows işletim sistemleri, masaüstü veya kenar çubuğu aygıtlarını yerel olarak desteklemez. Windows 10 ve Windows 8 gibi daha yeni sürümler de gadget’ları desteklemez.

Windows 7 veya Windows Vista Gadget’ı Nasıl Yüklenir

Bu eski işletim sistemleri için gadget’ların bölümlere ayrılmış doğası, yeni gadget’ları çalıştırmayı çok kolaylaştırır.

  1. Windows gadget dosyasını indirin. Microsoft, Windows gadget’larını kataloglamak ve barındırmak için kullanılır. Bugün, Windows için çoğu gadget’ı yazılım indirme sitelerinde ve gadget geliştiricilerinin web sitelerinde bulacaksınız. Win7Gadgets saatler, takvimler, e-posta araçları, yardımcı programlar ve oyunlar gibi ücretsiz Windows araçları sunar.

  2. İndirilen GADGET dosyasını yürütün. Windows gadget dosyaları .GADGET dosya uzantısıyla biter ve Desktop Gadgets uygulamasıyla açılır. Tek yapmanız gereken yükleme işlemini başlatmak için dosyaya çift tıklamak.

  3. tıklayın veya dokunun Yüklemek yazan bir güvenlik uyarısı istenirse düğmesine basın. Yayıncı doğrulanamadı.

    ️️️️Çoğu Windows gadget’ı, Microsoft’un kimlik doğrulama gereksinimlerini karşılamayan geliştiriciler tarafından oluşturulur, ancak bu durum mutlaka herhangi bir güvenlik sorunu olduğu anlamına gelmez. Bilgisayarınızda her zaman bir antivirüs programı kurulu olmalıdır. Sürekli çalışan iyi bir AV programına sahip olmak, kötü amaçlı programların ve virüs yüklü Windows araçlarının herhangi bir hasara neden olmasını engelleyebilir.

  4. Gerekli gadget ayarlarını yapılandırın. Örneğin bir Facebook gadget’ı yüklerseniz, gadget’ın Facebook kimlik bilgilerinize ihtiyacı olacaktır. Pil düzeyi monitörü taktıysanız, gadget penceresinin boyutunu veya opaklığını ayarlamak isteyebilirsiniz.

Windows Gadget’ları ile Daha Fazla Yardım

Bir gadget’ı masaüstünden kaldırırsanız, gadget Windows tarafından kullanılmaya devam eder, yalnızca masaüstüne yüklenmez. Başka bir deyişle, gadget, diğer herhangi bir program gibi hala bilgisayarınızdadır, ancak masaüstünde gadget’ı açmak için bir kısayol yoktur. Önceden yüklenmiş bir gadget’ı Windows masaüstüne geri eklemek için, masaüstünde herhangi bir yere sağ tıklayın veya dokunup basılı tutun ve gadget’lar (Windows 7) veya Gadget Ekle (Windows Vista). Bir pencere, mevcut tüm Windows araçlarını gösterir.