Skip to content

Windows için Microsoft Edge’de InPrivate Gözatma’yı Kullanma

5 de Mayıs de 2021

Microsoft Edge tarayıcısındaki InPrivate Gözatma özelliği, bir web sitesini ziyaret ettiğinizde programın toplayacağı ve depoladığı verileri sınırlamanıza ve yönetmenize olanak tanır. Edge’de gizli modu nasıl etkinleştireceğinizi öğrenin. Bu makaledeki talimatlar Windows 10 için Microsoft Edge için geçerlidir. En yeni özellikleri kullanmak için Edge’in en son sürümüne güncelleyin.

Microsoft Edge’de InPrivate Modu Nasıl Etkinleştirilir

Microsoft Edge’de InPrivate Gözatma’yı etkinleştirmek için aşağıdaki adımları tamamlayın:

  1. Seçin Ayarlar ve daha fazlası Üç yatay noktaya benzeyen simgesi.

  2. Seçiniz Yeni InPrivate penceresi. Alternatif olarak, klavye kısayolunu kullanın Ctrl+Vardiya+N yeni bir InPrivate penceresi açmak için.

    Yeni InPrivate Penceresi komutunun vurgulandığı kenar

  3. Yeni bir tarayıcı penceresi açılır. Sağ üst köşedeki mavi ve beyaz bir görüntü, geçerli pencerede InPrivate Gözatma modunun etkin olduğunu gösterir.

    InPrivate simgesi vurgulanmış Edge tarayıcısı

InPrivate gözatma kuralları, bu pencerede açılan tüm sekmelere veya InPrivate Gözatma modu göstergesinin göründüğü herhangi bir pencereye otomatik olarak uygulanır. Ancak, bu kurallara uymayan diğer Microsoft Edge pencerelerini aynı anda açabilirsiniz, bu nedenle herhangi bir işlem yapmadan önce InPrivate Gözatma modunun etkin olduğundan emin olun.

Web Tarama ve Veri Toplama

Microsoft Edge ile Windows 10 bulunan bir bilgisayarda web’de gezinirken, cihazın yerel sabit sürücüsünde birkaç veri bileşeni depolanır. Bu tür bileşenler, ziyaret ettiğiniz web sitelerinin geçmişini, önbelleğe alınmış dosyaları ve bu sitelerle ilişkili çerezleri, şifreleri ve web formlarına girdiğiniz kişisel bilgileri ve daha fazlasını içerir. Microsoft Edge, bu verileri yönetmenize ve birkaç fare tıklamasıyla bunların bir kısmını veya tamamını silmenize olanak tanır. Bu potansiyel olarak hassas veri bileşenlerini proaktif olarak kontrol etmek için Microsoft Edge InPrivate Gözatma modu, bu bilgilerin hiçbirini geride bırakmadan web sitelerinde gezinmenizi sağlar. InPrivate Gözatma, paylaşılan bir cihazda (genel bir bilgisayar gibi) Microsoft Edge kullanırken özellikle yararlıdır.

Hangi Veriler Kaydedilir ve Ne Değildir?

InPrivate Gözatma modunu kullanırken, önbellek ve tanımlama bilgileri gibi bazı veri bileşenleri geçici olarak sabit sürücünüzde depolanır, ancak etkin pencereyi kapattığınızda hemen silinir. InPrivate Gözatma etkinken tarama geçmişi, parolalar ve diğer bilgiler kaydedilmez. Bununla birlikte, Microsoft Edge ayarlarında veya kaydettiğiniz Sık Kullanılanlarda yaptığınız değişiklikler de dahil olmak üzere bir InPrivate Gözatma oturumunun sonunda sabit sürücüde bazı bilgiler kalır. Ayrıca, web siteleri, IP adresiniz ve web sitelerinin gerçekleştirdiği veri toplama gibi diğer mekanizmalar aracılığıyla sizin hakkınızda belirli bilgileri elde etmeye devam edebilir. InPrivate Gözatma, göz atma oturumunuzun kalıntılarının sabit sürücünüzde depolanmasını engellese de, tam anonimlik için bir araç değildir. Örneğin, ağınızdan sorumlu yönetici veya internet servis sağlayıcınız, ziyaret ettiğiniz siteler dahil olmak üzere web üzerindeki faaliyetlerinizi izleyebilir.

İzleme Önleme ve Katı Mod Nasıl Etkinleştirilir

Yeni izleme engelleyicileri, kişisel verilerinizi ziyaret ettiğiniz web sitelerinden korur. Bu özellik varsayılan olarak etkindir, ancak çevrimiçi güvenliğiniz üzerinde daha kapsamlı kontrole sahipsiniz. Git Ayarlar ve daha fazlası > Ayarlar > Gizlilik, arama ve hizmetler emin olmak için İzleme önleme kaydırıcı içinde Açık durum. Daha sonra tercih ettiğiniz koruma düzeyini seçebilirsiniz:

  • Temel: İçeriği kişiselleştiren ve potansiyel olarak tehlikeli olanlara izin vermeyen izleyicilere izin verir.
  • Dengeli: Bir siteyi ilk ziyaret ettiğinizde çoğu izleyiciyi engeller ve bu da daha az kişiselleştirilmiş içerikle sonuçlanır.
  • Katı: Tüm siteler için izleyicilerin çoğunu engelleyin; bu, bazı sitelerin hatalı davranmasına neden olabilir.

Microsoft Edge'de izleme önleme seçenekleri

Seçiniz İstisnalar belirli siteler için izleme korumasını kapatmak için.