Skip to content

Windows Kayıt Defteri Nasıl Yedeklenir

25 de Mayıs de 2021

Windows Kayıt Defterini yedeklemek, herhangi bir değişiklik yapmadan önce, inanılmaz derecede akıllıca bir şey. Kayıt defterindeki ayarlar, Windows’ta olup bitenlerin çoğunu kontrol eder, bu nedenle her zaman doğru şekilde çalışması önemlidir. Microsoft’un siz değişiklikleri yapmadan önce yedeklemenizi isteyecek şekilde Kayıt Defteri Düzenleyicisi tasarlamaması çok kötü – gerçekten olması gerekirdi.

Kayıt Defterini Dışa Aktarmanın Önemi

Neyse ki, çok Yalnızca birkaç değerde veya anahtarda değişiklik yapıyorsanız, kayıt defterinin tamamını tek seferde veya yalnızca belirli bir kayıt defteri anahtarını manuel olarak dışa aktarmak kolaydır. Kaydedildikten sonra, yaptığınız yedekleme kapsamında yapıldığı sürece hemen hemen her değişikliğin kolayca geri alınabileceği konusunda kendinizi rahat hissetmelisiniz. Windows Kayıt Defterini Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP dahil herhangi bir Windows sürümünde bu şekilde yedekleyebilirsiniz.

Windows Kayıt Defteri Nasıl Yedeklenir

 1. Yürüt Regedit Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni başlatmak için. Bunu yapmanın en hızlı yolu, komutu, şu adresten erişebileceğiniz Çalıştır iletişim kutusundan başlatmaktır. WIN + R klavye kısayolu.

 2. Şimdi Kayıt düzenleyici açıksa, yedeklemek istediğiniz kayıt defteri alanına doğru yol alın.

  Kayıt defterinin tamamını yedeklemek için Bul Bilgisayar kayıt defterinin sol tarafının en üstüne kaydırarak (tüm “klasörlerin” olduğu yer).

  Belirli bir kayıt defteri anahtarını yedeklemek için Peşinde olduğunuz anahtarı bulana kadar klasörleri inceleyin.

  Neyi yedekleyeceğinizden emin değil misiniz? Kayıt defterinin tamamını yedeklemeyi seçmek güvenli bir bahistir. Hangi kayıt defteri kovanında çalışacağınızı biliyorsanız, tüm kovanı yedeklemek başka bir iyi seçenektir. Yedeklemek istediğiniz kayıt defteri anahtarını hemen görmezseniz, anahtarları çift tıklayarak veya çift tıklayarak veya küçük anahtarları seçerek genişletin (açın) veya daraltın (kapatın). > simgesi. Windows XP’de + yerine simge kullanılır >.

 3. Bulunduktan sonra, vurgulanması için sol bölmedeki kayıt defteri anahtarını seçin.

 4. Kayıt Defteri Düzenleyicisi menüsünden şunu seçin: Dosya ve sonra İhracat. Ayrıca tuşa sağ tıklayabilir veya dokunup basılı tutabilir ve ardından İhracat.

 5. İçinde Kayıt Dosyasını Dışa Aktar görünen pencerede, iki kez kontrol edin. Seçili şube Aslında, yedeklemek istediğiniz kayıt defteri anahtarı altta tanımlanmıştır. Kayıt defterinin tam yedeğini alıyorsanız, Herşey seçeneği sizin için önceden seçilmiş olmalıdır. Belirli bir anahtarı yedekliyorsanız, örneğin HKEY_CURRENT_USER Çevre , bu yolun listelendiğini göreceksiniz.

 6. Beklediğiniz şeyi yedekleyeceğinizden emin olduktan sonra, kayıt defteri yedekleme dosyasını kaydetmek için bir konum seçin. Genellikle şunu seçmenizi öneririz. Masaüstü Bilgisayar ya da Belgeler klasör (adı Benim dökümanlarım XP’de). Daha sonra sorunlarla karşılaşırsanız ve kayıt defteri değişikliklerinizi geri almak için bu yedeği kullanmanız gerekirse, her ikisini de bulmak kolaydır.

 7. İçinde Dosya adı: metin alanı, yedekleme dosyası için bir ad girin. Herşey yolunda. Bu ad herhangi bir şey olabilir, çünkü dışa aktarılan kayıt defteri dosyasının ne için olduğunu hatırlamanız yeterlidir. Tüm Windows Kayıt Defterini yedekliyorsanız, buna benzer bir ad verebilirsiniz. Kayıt Defteri Yedeklemesini Tamamlayın. Yedekleme yalnızca belirli bir anahtar içinse, yedeklemeyi düzenlemeyi planladığınız anahtarla aynı adı veririm. Sonuna güncel tarihi eklemek de kötü bir fikir değil.

 8. Seçiniz Kayıt etmek. Kayıt defterinin tamamını yedeklemeyi seçerseniz, bu işlemin birkaç saniye veya daha uzun sürmesini bekleyin. Tek veya küçük bir kayıt defteri anahtarı koleksiyonu anında dışa aktarılmalıdır.

Tamamlandığında, 6. Adımda seçtiğiniz konumda ve 7. Adımda seçtiğiniz dosya adıyla REG dosya uzantısına sahip yeni bir dosya oluşturulacaktır. Bu nedenle, birkaç adımdan önceki örneğe devam edersek, bir dosya alırsınız. adlandırılmış Kayıt Defteri Yedekleme-mo-day-year.reg’i tamamlayın. Artık, istediğiniz zaman hepsini geri alabileceğinizi çok iyi bilerek, Windows kayıt defterinde yapmanız gereken her türlü değişikliği yapabilirsiniz. Kayıt defteri düzenlemeyi kolay ve sorunsuz hale getirmeye yönelik birçok ipucu için Kayıt Defteri Anahtarları ve Değerleri Nasıl Eklenir, Değiştirilir ve Silinir bölümüne bakın.

Windows Kayıt Defterini Geri Yükleme

Kayıt defterini yedeklediğiniz noktaya geri yüklemenize yardımcı olması için Windows Kayıt Defterini Geri Yükleme makalemize bakın. Umarım değişiklikleriniz başarılı ve sorunsuzdur, ancak değilse, işleri tekrar çalışır duruma getirmek oldukça kolaydır.