Skip to content

Windows Kullanarak Önyüklenebilir Lubuntu USB Sürücüsü Nasıl Oluşturulur

28 de Haziran de 2021

Ubuntu tabanlı bir Linux dağıtımı olan Lubuntu, hafif olması ve eski donanımlarda çalışabilmesi nedeniyle en popüler Linux dağıtımlarından biri olmaya devam ediyor. Windows ve Lubuntu’yu çift önyükleme yapabilmek için bir USB sürücüsünden Lubuntu’yu kurmak istiyorsanız veya yalnızca Linux işletim sistemini denemek istiyorsanız, Windows kullanarak önyüklenebilir bir USB sürücüsünün nasıl oluşturulacağı aşağıda açıklanmıştır. Bu makaledeki talimatlar Windows 10, Windows 8 ve Windows 7 için geçerlidir.

Önyüklenebilir Lubuntu USB Sürücüsü Yapmak İçin Neye İhtiyacınız Var?

Önyüklenebilir bir Lubuntu USB sürücüsü oluşturmak için aşağıdakilere ihtiyacınız olacak:

 • Lubuntu ISO dosyası
 • Win32 Disk Görüntüleyici
 • Biçimlendirilmiş bir USB flash sürücü

İlk adım Lubuntu’yu İndirmektir. Lubuntu’nun 64 bit sürümü çoğu bilgisayar için önerilir. 32 bit mi yoksa 64 bit sistem mi çalıştırdığınızı anlamak için Windows Denetim Masası’nı kontrol edin. Ayrıca ISO dosyasını USB sürücüsüne yazmanız gereken Win32 Disk Imager’ı indirip yüklemelisiniz. Aynı cihazdan birden fazla Linux dağıtımı çalıştırmak istiyorsanız, Windows kullanarak çoklu önyüklemeli bir USB sürücü oluşturmak da mümkündür.

Canlı Lubuntu USB Nasıl Oluşturulur

Windows’ta önyüklenebilir bir Lubuntu USB sürücüsü oluşturmak için:

 1. PC’nizdeki uygun bir USB bağlantı noktasına bir USB sürücü takın.

 2. Windows Gezgini’ni açın ve USB sürücüsüne sağ tıklayın, ardından Biçim.

 3. Seç FAT32 dosya sistemi olarak, kontrol edin Hızlı biçimlendirme kutusunu seçin, ardından Başlat sürücüyü biçimlendirmek için USB sürücüsündeki tüm verileri kaybedeceksiniz, bu nedenle kaydetmek istediğiniz dosyaları yedekleyin veya boş bir sürücü kullanın.

  Dosya Sistemi ve Hızlı Biçim seçenekleri

 4. Win32 Disk Imager’ı açın ve altından USB sürücünüzü seçin. cihaz.

  Cihaz menüsü

 5. seçin mavi klasör içinde Görüntü dosyası Windows Gezgini’ni açmak için bölümüne gidin, ardından indirdiğiniz Lubuntu ISO dosyasını seçin.

  Windows Gezgini'ni açmak için Görüntü Dosyası bölümündeki mavi klasörü seçin ve indirdiğiniz Lubuntu ISO dosyasını seçin.

  ISO dosyasını kaydettiğiniz klasörde görmüyorsanız, dosya türünü olarak değiştirin. Tüm dosyaları göster.

 6. Seç Yazmak ve Evet onaylamak.

  Onaylamak için Yaz'ı ve Evet'i seçin

İşlem bittiğinde, Lubuntu’nun önyüklenebilir bir sürümüne sahip olacaksınız. Ancak, bilgisayarınız UEFI önyükleyiciyi kullanıyorsa, atmanız gereken bir adım daha var.

Windows Hızlı Önyükleme Nasıl Kapatılır

Windows 8 veya Windows 10 çalıştıran bir bilgisayardaki USB sürücüsünden önyükleme yapmak için Windows Hızlı Başlangıç’ı kapatmanız gerekir:

 1. Windows Denetim Masası’nı açın ve şunu arayın: güç seçenekleri.

  Windows Denetim Masası'nı açın ve güç seçeneklerini arayın

 2. Seç Güç düğmelerinin ne yapacağını seçin.

  Güç düğmesi seçenekleri

 3. Seç Şu anda kullanılamayan ayarları değiştirin. Windows yönetici parolanızı sağlamanız istenebilir.

  Ayarları Değiştir seçeneği

 4. yanındaki kutunun işaretini kaldırın Hızlı Başlangıç’ı açın ve seçin Değişiklikleri Kaydet. Lubuntu’yu sabit sürücünüze kurduktan sonra Windows Hızlı Başlangıç’ı tekrar açmanız önerilir.

  "Hızlı Başlatmayı Aç" seçeneği ve Değişiklikleri Kaydet düğmesi

Lubuntu’yu USB Sürücüden Önyükleme

Hızlı Başlangıç ​​devre dışıyken, Windows’u yeniden başlatın ve Vardiya UEFI önyükleme menüsünü görene kadar tuşuna basın. Seç Bir cihaz kullan, ardından Lubuntu’yu başlatmak için USB sürücünüzü seçin.

"Bir Cihaz Kullan" seçeneği

Masaüstü ilk başta biraz sade görünebilir, ancak Lubuntu’yu iyileştirmenin birkaç yolu var. Ancak, sistemi yeniden başlattığınızda Lubuntu’nun canlı sürümünde yaptığınız tüm değişikliklerin kaybolacağını unutmayın. Lubuntu’yu sabit sürücünüze kurduktan sonra, başlangıçta Linux veya Windows’u başlatma seçeneğiniz olacak. UEFI önyükleme ekranındaki dil, bilgisayarınıza bağlı olarak biraz farklılık gösterebilir. Mavi UEFI ekranını görmüyorsanız, Lubuntu’yu USB sürücüsünden başlatmak için sistem BIOS’unda önyükleme sırasını manuel olarak değiştirebilirsiniz.