Skip to content

Windows Kurtarma Bölümü Nasıl Silinir

26 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • PowerShell veya Komut İstemi’nde: diskpart > disk listesi > disk # seç > liste bölümü > bölüm # seçin > bölüm geçersiz kılmayı sil.
 • Bölümü biçimlendirmek için: sağ tıklayın Başlat > Disk Yönetimi > sağ tıklama Ayrılmamış > Yeni Basit Birim > sihirbazı izleyin.

Bu makalede, Windows 10, Windows 8 ve Windows 7’de bir kurtarma bölümünün nasıl silineceği açıklanmaktadır. Ayrıca ayrılmamış alanı kullanmak için bir bölümü nasıl biçimlendirip genişleteceğiniz de açıklanmaktadır.

Cankurtaran / Brooke Pelczynski

Windows’ta Kurtarma Bölümü Nasıl Silinir

Kurtarma bölümleri korunduğu için, bunları kaldırma adımları normal bir bölümü silmekten farklıdır. Windows için bir kurtarma bölümü oluşturduğunuzda, bilgisayarınıza bir şey olması durumunda onu harici bir sürücüde saklamak en iyisidir. Başka bir yere kaydettikten sonra, alan boşaltmak için kurtarma bölümünü PC’nizden silebilirsiniz.

 1. Başlat menüsünü sağ tıklayın ve seçin Windows PowerShell (Yönetici) veya Komut İstemi (Yönetici). Windows 7 veya önceki bir sürümü kullanıyorsanız, Komut İstemi’ni Başlat menüsü veya Çalıştır iletişim kutusu gibi başka bir şekilde açmanız gerekir.

 2. Tür diskpart ve bas Giriş, sonra yazın disk listesi ve bas Giriş.

 3. Bir disk listesi görüntülenir. Tür disk seç # (nerede # kurtarma bölümü olan diskin numarasıdır) ve tuşuna basın Giriş. Hangisinde olduğundan emin değilseniz, Disk Yönetimi aracını açarak öğrenin.

  Disk Seçin

 4. Tür liste bölümü ve bas Giriş. Bölümlerin bir listesi görüntülenir. Tür bölüm # seçin (nerede # kurtarma bölümünün numarasıdır) ve tuşuna basın Giriş.

  bölüm seçin

 5. Tür bölüm geçersiz kılmayı sil ve bas Giriş.

Bir onay mesajı gördükten sonra, PowerShell / Komut İstemi’ni kapatabilirsiniz.

bölüm geçersiz kılma

Bölüm Nasıl Biçimlendirilir

Bir kurtarma bölümünü silmek, sürücünüzde ayrılmamış bir alan bölümü oluşturacaktır. Ayrılmamış alanı kullanmak için bölümü biçimlendirmelisiniz:

 1. Sağ tıklayın Başlat menü ve seçin Disk Yönetimi. Windows 7 veya önceki bir sürümü kullanıyorsanız, Başlat menü ve tür diskmgmt.msc Disk Yönetimini bulmak için arama kutusunda aracı.

 2. Sabit sürücünüzün disk numarasının yanında, bir ad da dahil olmak üzere birkaç bölüm göreceksiniz. Ayrılmamış. Sağ tıklayın Ayrılmamış bölüm ve seç Yeni Basit Birim.

  Yeni cilt

 3. Seçiniz Sonraki sihirbaza devam etmek için.

 4. Yeni bölümün ayrılmamış alandan ne kadar veri kullanması gerektiğini girin, ardından Sonraki.

  Boyut hacmi

 5. Bölüme atamak için açılır menüden bir harf seçin ve ardından Sonraki.

  sürücü harfi

 6. Bölüm için bir ad girin. Ses etiketi alan, ardından seçin Sonraki. Varsayılan dosya sistemi NTFS’dir, ancak isterseniz bunu FAT32 veya başka bir dosya sistemine değiştirebilirsiniz.

  ses etiketi

 7. Seçiniz Bitiş sihirbazı kapatmak için.

Ayrılmamış Alanı Kullanmak İçin Bir Bölümü Genişletme

Fazladan alanı kullanmak için başka bir bölümü genişletmek istiyorsanız, ayrılmamış alan Disk Yönetimi aracında o bölümün hemen sağında görünmelidir. Bir bölümü genişletmek için:

 1. Genişletmek istediğiniz bölümü sağ tıklayın ve seçin Hacmi genişlet.

  hacmi genişlet

 2. Seçiniz Sonraki sihirbaza devam etmek için.

 3. Ayrılmamış alanın ne kadarını kullanmak istediğinizi girin ve ardından Sonraki.

  sürücü boyutu

 4. Seçiniz Bitiş sihirbazı sonlandırmak için. Windows bölümü, fazladan alanı içerecek şekilde yeniden boyutlandırılacaktır.