Skip to content

Windows Mail’de Senkronizasyon Ayarlarını Değiştirme

19 de Haziran de 2021

Windows Mail veya Outlook Express’te IMAP tabanlı veya Windows Live Hotmail hesapları kullanıyorsanız, bu uygulamalar, çevrimiçi olduğunuz anda klasörleri otomatik olarak senkronize edebilir ve tüm mesajları çevrimdışı kullanım için indirebilir. Çoğu durumda, bu yararlı bir davranıştır, ancak Windows Mail ve Outlook Express ayrıca tam iletileri değil yalnızca üstbilgileri indirebilir veya otomatik olarak hiç eşitlenmeyebilir. Bu ayar her klasör için değiştirilebilir, böylece Windows Mail veya Outlook Express yalnızca bazı paylaşılan IMAP klasörlerinde yalnızca yeni iletilerin başlıklarını alırken Gelen Kutunuzun tam olarak eşitlenmesini sağlayabilirsiniz.

Windows Mail veya Outlook Express’te Klasör Başına Senkronizasyon Ayarlarını Değiştirin

Windows Mail veya Outlook Express’te bir klasörün senkronizasyon ayarlarını değiştirmek için:

 • Ayarlarını değiştirmek istediğiniz bir IMAP veya Windows Live Hotmail hesabının klasörüne sağ fare tuşu ile tıklayın.
 • Seç Senkronizasyon Ayarları menüden.
 • İstediğiniz eylemi seçin:
  Senkronize Etme hiç otomatik senkronizasyon istemiyorsanız.
 • Tüm mesajlar Windows Mail veya Outlook Express’in tüm iletileri tamamen indirmesini istiyorsanız.
 • Yalnızca Yeni Mesajlar Windows Mail veya Outlook Express’in yalnızca okunmamış postaları senkronize etmesi gerekiyorsa.
 • Yalnızca Başlıklar yalnızca mesaj başlıklarını otomatik olarak indirmek için. (İstek üzerine mesajın tamamını daha sonra indirebilirsiniz.)

Modern Yazılım

Windows Live Hotmail, Windows Mail ve Outlook Express, 2010’ların başından beri kullanımdan kaldırılmıştır. Windows 10 aygıtları için varsayılan Posta istemcisi, klasör başına eşitlemeyi desteklemez; tüm ilgili e-posta klasörlerini otomatik olarak indirecektir. Ayrıca sadece başlıkları değil, tüm mesajları da yükler.

IMAP Klasörü Abonelikleri

Windows Mail, Outlook Express ve ilgili uygulamaların eski sürümlerindeki klasör eşitleme ayarları, bazı açık kaynaklı web posta çözümlerinin yanı sıra birçok e-posta istemcisinde hala yaygın olarak desteklenmektedir. En sık kullanılan terim, abonelik—yani, içeriğini görmek ve söz konusu e-posta çözümü içinde senkronize etmek için bir IMAP klasörüne “abone olursunuz”. Bu uygulamalardan ve web posta araçlarından bazıları, yalnızca üstbilgi seçeneğine de izin verir.

Başlıklara karşı HTML

1990’ların sonlarında ve 2000’lerin başında, IMAP e-posta hesapları için yalnızca üstbilgi klasörlerini indirmek yaygındı, çünkü tüm mesajı çevirmeli bağlantı üzerinden indirmek çok fazla zaman alabilirdi. Geniş bant İnternet’in daha yaygın olarak bulunmasıyla, bu bant genişliği kısıtlaması eskisi kadar acil değil. Ancak, bir mesaj içinde HTML öğelerinin yüklenmesine izin vermemek için bir seçenek belirlemek giderek daha yaygın hale geliyor. HTML’ye izin vermeyerek yalnızca virüs riskini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda izleme ve veri kaybına karşı da savaşırsınız. Örneğin bazı spam gönderenler, piksel sunucularından indirildiğinde, e-postayı açtığınızı veya okuduğunuzu ve dolayısıyla adresinizin “canlı” olduğunu kanıtlayan HTML mesajlarına izleme pikselleri yerleştirir. Windows Mail’i Windows 10’da HTML’yi varsayılan olarak bastıracak şekilde yapılandırmak için:

 1. Tıkla Ayarlar Posta uygulamasının ilk bölmesinin sağ alt köşesindeki dişli şeklindeki bir simge
 2. Soldan kayan Ayarlar penceresinden, Okuma
 3. Altında Harici İçerik başlığı, A anahtarınınharici görüntüleri otomatik olarak indir ve stil biçimleri olarak ayarlandı kapalı