Skip to content

Windows Media Player 11’de Ses CD’lerini Kopyalayın

7 de Mayıs de 2021

Taşınabilir müzik çalarınıza şimdi aktarmak istediğiniz bir fiziksel ses CD’si koleksiyonunu bir araya getirdiyseniz, üzerlerindeki sesi bir dijital müzik formatına çıkarmanız (veya kopyalamanız) gerekecektir. Windows Media Player 11, fiziksel CD’lerinizdeki dijital bilgileri çıkarabilir ve birkaç dijital ses biçimine kodlayabilir; daha sonra dosyaları MP3 çalarınıza aktarabilir, MP3 CD’sine, USB sürücüsüne vb. yazabilirsiniz. CD Kopyalama, orijinalleri güvenli bir yerde saklarken tüm müzik koleksiyonunuzu dinlemenizi sağlar; bazen CD’ler, onları oynatılamaz hale getirebilecek kazara hasar görebilir. Kolaylık açısından, müzik koleksiyonunuzun ses dosyaları olarak saklanması, belirli bir albümü, sanatçıyı veya şarkıyı arayan bir CD yığını arasında gezinmek zorunda kalmadan tüm müziğinizin keyfini çıkarmanızı sağlar. Bu eğiticiye devam etmeden önce, telif hakkıyla korunan materyali ihlal etmemeniz zorunludur. Amerika Birleşik Devletleri’nde telif hakkıyla korunan eserlerin herhangi bir şekilde dağıtılması yasalara aykırıdır ve RIAA tarafından dava edilmekle karşılaşabilirsiniz; diğer ülkeler için lütfen geçerli yasalarınızı kontrol edin. İyi haber şu ki, yasal bir CD satın aldığınız ve dağıtmadığınız sürece genellikle kendiniz için bir kopya oluşturabilirsiniz.

Daha fazla seçenek için Kopyala menüsünü tıklayın.
Mark Harris

Windows Media Player 11’in (WMP) en son sürümü Microsoft’un web sitesinden indirilebilir. Başlamaya hazır olduğunuzda, WMP’yi çalıştırın ve küçük ok simgesi Bu, ekranın üst kısmındaki Rip sekmesinin (yukarıdaki resimde mavi ile vurgulanmıştır) altında yer alır. Birkaç menü öğesini görüntüleyen bir açılır menü görünecektir – tıklayın Daha fazla seçenek Media Player’ın rip ayarlarına erişmek için.

CD Kopyalamak için Kurulum

Windows MP 11'de CD'leri kopyalamak

Mark Harris
Windows Media Player’daki kopyalama seçeneği şunları kontrol etmenizi sağlar:

  • Müziğin depolandığı yer
  • Ses formatının türü
  • Bir CD takarken ve bir rip oturumu tamamlandığında hangi eylemler yapılmalı?
  • Kodlanmış ses kalitesi ayarları

Müziği Bu Konuma Kopyalayın

Üzerine tıklayarak Değişiklik kopyalanan müziğinizin nerede saklanacağını belirtebilirsiniz.

Biçim

MP3, WMA, WMA Pro, WMA VBR, WMA Lossless ve WAV ses formatlarını seçmek için küçük aşağı ok biçim başlığının altındaki simgesi. Yırtılmış sesi bir MP3 çalara aktarıyorsanız, hangi formatları desteklediğini kontrol edin; emin değilseniz MP3’ü seçin.

Takıldığında CD’yi Kopyala

Art arda kopyalanacak çok sayıda CD’niz varsa bu kullanışlı bir özelliktir. Windows Media Player’a, DVD / CD sürücüsüne takıldığında tüm CD’yi otomatik olarak kopyalamaya başlamasını söyleyebilirsiniz. Seçilecek en iyi ayar Yalnızca Kopyala Sekmesindeyken.

Kopyalama Tamamlandığında CD’yi Çıkar

Bir grup CD dönüştürüyorsanız, bu seçeneği yukarıdaki ayarla bağlantılı olarak seçin; her CD işlendikten sonra çıkarma düğmesine art arda basma zahmetinden size zaman kazandıracaktır.

Ses kalitesi

Çıktı dosyalarının ses kalitesi, yatay bir kaydırma çubuğu aracılığıyla ayarlanabilir. Sıkıştırılmış (kayıplı) ses formatlarıyla uğraşırken her zaman ses kalitesi ile dosya boyutu arasında bir denge vardır. Ses kaynağınızın frekans spektrumuna bağlı olarak büyük ölçüde değiştiğinden, dengeyi doğru bir şekilde elde etmek için bu ayarı denemeniz gerekecektir. Kayıplı bir WMA formatına kodluyorsanız, size en iyi ses kalitesini dosya boyutu oranına verecek olan WMA VBR’yi seçin. Artefaktların minimumda tutulmasını sağlamak için MP3 dosya formatı en az 128kbps bit hızında kodlanmalıdır. Tüm ayarlardan memnun olduğunuzda, tıklayabilirsiniz Uygulamak ardından TAMAM MI Kaydetmek ve seçenekler menüsünden çıkmak için düğmesine basın.

Kopyalanacak CD Parçalarını Seçme

Wondows MP 11'de Kopyalama CD'si

Mark Harris
Windows Media Player’ı, bir CD takılır takılmaz otomatik olarak ses CD’lerini kopyalamaya başlayacak şekilde yapılandırdıysanız, tüm parçalar seçilecektir; kopyalamak üzere yalnızca belirli parçaları seçmek için Riplemeyi Durdur düğmesini tıklayın, istediğiniz parçaları seçin ve ardından Riplemeyi Başlat buton. Buna karşılık, otomatik kopyalama kapatılırsa, ya tüm albümü seçmeniz gerekecektir ( üstteki onay kutusu) veya her parça onay kutusuna tıklayarak tek tek parçalar. CD’nizi kopyalamaya başlamak için, Riplemeyi Başlat buton. Kopyalama işlemi sırasında, işlenirken her parçanın yanında yeşil bir ilerleme çubuğu göreceksiniz. Kuyruktaki bir parça işlendikten sonra, “kitaplığa kopyalandı” mesajı görüntülenir. Rip Durumu sütun.

Riplenmiş Ses Dosyalarınızı Kontrol Etme

WMP 11'de CD kopyalama

Mark Harris
Şimdi, oluşturulan dosyaların Windows Media Player kitaplığınızda olduğunu doğrulamanın ve nasıl ses çıkardıklarını kontrol etmenin zamanı geldi. İlk önce, Kütüphane Media Player’ın kitaplık seçeneklerine erişmek için sekmesi (yukarıdaki resimde mavi vurgulanmıştır). Ardından, sol bölmedeki menü listesine bakın ve En Son Eklenenler istediğiniz tüm parçaların kitaplığa başarıyla kopyalandığını doğrulamak için. Son olarak, baştan koparılmış bir albümün tamamını çalmak için, sanat eseriveya tek bir parça için, istediğiniz parçanın üzerine çift tıklayın. parça numarası. Ses dosyalarını kopyaladığınızın kulağa hoş gelmediğini fark ederseniz, her zaman yeniden başlayabilir ve yüksek kaliteli bir ayar kullanarak yeniden kopyalayabilirsiniz. Kitaplığınızı oluşturduktan sonra, dijital müzik dosyalarının diğer konumlardan (sabit sürücü klasörleri, USB sürücüler vb.)