Skip to content

Windows Media Player Kitaplığındaki Tüm Müzikler Nasıl Listelenir

22 de Haziran de 2021

Dijital müzik kitaplığınızı düzenlemek için Windows Media Player kullanıyorsanız, içeriğini kataloglamak isteyebilirsiniz. Sahip olduğunuz tüm şarkıların kaydını tutmak işe yarayabilir. Örneğin, satın almadan önce belirli bir şarkınız olup olmadığını kontrol etmek isteyebilirsiniz (tekrar). Veya bir grup veya sanatçının sahip olduğunuz tüm şarkılarını bulmanız gerekiyor. Metin tabanlı bir katalog kullanmak, WMP’deki arama özelliğini kullanmaktan genellikle çok daha kolaydır. Ancak, Windows Media Player, kitaplığınızı bir liste olarak dışa aktarmanın yerleşik bir yolu ile birlikte gelmez. Ayrıca, yazdırma seçeneği de yoktur, bu nedenle bir metin dosyası oluşturmak için Windows’un genel salt metin yazdırma sürücüsünü bile kullanamazsınız. Peki, en iyi seçenek nedir?

Medya Bilgi Aktarıcı

Belki de en iyi çözüm adı verilen bir araç kullanmaktır. Medya Bilgi Aktarıcı. Bu, Microsoft’un ücretsiz Winter Fun Pack 2003’ü ile birlikte gelir. Orijinal olarak Windows Media Player 9 için yapılmıştır, bu nedenle bu eski eklentinin WMP’nin daha yeni sürümleri için çalışmasının hiçbir yolu olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak iyi haber şu ki, tüm sürümlerle uyumlu. Medya Bilgisi Aktarıcı aracı, şarkıların bir listesini farklı biçimlerde kaydetmenizi sağlar. Bunlar:

 • Microsoft Word
 • Microsoft Excel
 • Microsoft Erişimi
 • Internet Explorer (HTML)
 • Not Defteri ile açılabilen basit metin

Eklentiyi İndirme

Microsoft’un Winter Fun Pack 2003 web sayfasına gidin ve İndir buton. Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra otomatik olarak bir menü ekranının göründüğünü göreceksiniz. Bilgiler çoğunlukla güncel değil, bu yüzden menüden çıkmak için X ekranın sağ köşesinde.

Kurulum Hatası

1303 yükleme hatası alırsanız, WMP’nin yükleme klasörü için güvenlik ayarlarını değiştirmeniz gerekir.

Medya Bilgisi Aktarıcı Aracını Kullanma

Eklentiyi başarıyla yüklediğinize göre, tüm şarkılarınızın bir kataloğunu oluşturmaya başlamanın zamanı geldi. Bunu yapmak için Windows Media Player’ı çalıştırın ve şu adımları izleyin:

 1. Kitaplık görünümü modunda, Araçlar Ekranın üst kısmındaki menü.
 2. Fare işaretçisini Eklentiler alt menü ve tıklayın Medya Bilgi Aktarıcı.
 3. emin olun Bütün müzikler kitaplığınızın tüm içeriğini dışa aktarmak için seçenek seçilir.
 4. Tıklayın Özellikleri.
 5. Dışa aktarılacak dosya biçimini seçmek için üst menüyü tıklayın ve bir seçenek belirleyin. Örneğin, Microsoft Excel’iniz varsa, bu seçeneği seçerek birden çok sütunlu bir elektronik tablo oluşturabilirsiniz.
 6. Diğer menüleri kullanarak bir dosya türü ve kodlama yöntemi seçin. Emin değilseniz, varsayılanlarla devam edin.
 7. Varsayılan olarak, dosya Müzik klasörünüze kaydedilir. Ancak, bu, üzerine tıklayarak değiştirilebilir. Değişiklik buton.
 8. Tıklayın TAMAM MI.
 9. Tıklayın İhracat Listenizi kaydetmek için