Skip to content

Windows Media Player’da Özel Bir Çalma Listesi Nasıl Oluşturulur

18 de Mayıs de 2021

Windows Media Player 11, Windows Vista ve Windows Server 2008’e dahil edilmiştir. Windows XP ve XP x64 Edition için mevcuttur. Onun yerini Windows 7, 8 ve 10 sürümleri için kullanılabilen Windows Media Player 12 almıştır. Müzik kitaplığınızın kaosundan düzen oluşturmak istiyorsanız çalma listeleri oluşturmak çok önemli bir görevdir. Çalma listeleri, kendi derlemelerinizi oluşturmak, bir ortam veya MP3 çalara senkronize etmek, bir ses veya veri CD’sine müzik yazmak ve daha fazlası için kullanışlıdır.

Yeni Bir Oynatma Listesi Oluşturma

Windows Media Player 11’de yeni bir çalma listesi oluşturmak için (İşlem, WMP 12 veya daha yenisinde çok benzerdir):

  1. Tıkla Kütüphane Kitaplık menü ekranını getirmek için ekranın üst kısmındaki sekmesi (önceden seçilmemişse).

  2. Tıkla Oynatma listesi yarat seçenek (altında Çalma listeleri menü) sol bölmede. Tıklamanız gerekebilir + Görünmüyorsa bu menüyü açmak için simge.

  3. Yeni çalma listesi için bir ad yazın ve Dönüş anahtar.

Az önce yazdığınız adla yeni bir oynatma listesi göreceksiniz.

Bir Oynatma Listesini Doldurma

Yeni çalma listenizi müzik kitaplığınızdaki parçalarla doldurmak için, kitaplığınızdaki parçaları sol bölmede görüntülenen yeni oluşturulan çalma listesine sürükleyip bırakın. Yine, + yanındaki simge Kütüphane alt seçenekleri görmek için menü öğesi. Örneğin, Sanatçı belirli bir gruptan veya sanatçıdan tüm müzikleri içeren bir çalma listesi oluşturmayı basitleştirmek için alt menü.

Oynatma Listenizi Kullanma

Doldurulmuş bir çalma listesine sahip olduğunuzda, müzik kitaplığınızdaki müzik parçalarını çalmak, bir CD yazmak veya müziği bir ortam veya MP3 çalara senkronize etmek için kullanabilirsiniz. Üst menü sekmelerini kullanın (Yazma, Eşitleme ve diğerleri) ve çalma listesini yazmak veya eşitlemek için çalma listenizi sağ bölmeye sürükleyin.