Skip to content

Windows Parola Sıfırlama Diski Nasıl Oluştururum?

8 de Mayıs de 2021

Windows parola sıfırlama diski, parolanızı unuttuysanız Windows’a erişimi geri yükleyen özel olarak oluşturulmuş bir disk veya USB flash sürücüdür. Parolanızı unutmaya meyilliyseniz atmanız gereken yararlı bir adımdır ve oluşturulması kolaydır; tek ihtiyacınız olan bir USB flash sürücü veya disktir. Bu prosedürler Windows 10, 8 ve 8.1, 7, Vista ve XP için çalışır. Parolanızı zaten unuttuysanız ve henüz bir parola sıfırlama diski oluşturmadıysanız, Windows’a geri dönmek için başka bir yol bulmanız gerekir.

Windows Parola Sıfırlama Diski Nasıl Yapılır

Windows’ta Unutulan Parola Sihirbazını kullanarak bir parola sıfırlama diski oluşturun. Parola sıfırlama diski oluşturmak için gereken belirli adımlar, kullandığınız Windows sürümüne bağlı olarak değişir. Windows 10 ve Windows 8 ile Microsoft, yalnızca yerel hesaplara güvenmek yerine bir kullanıcı hesabının bir Microsoft Hesabına bağlanmasına izin verdi. Hesabınız çevrimiçi Microsoft Hesabınıza bağlıysa, parolanızı çevrimiçi olarak sıfırlayabilir veya değiştirebilirsiniz. Parola sıfırlama diskine yalnızca hesabınız yalnızca yerelse ihtiyacınız vardır – ki bu, çoğu ev kullanıcısı için varsayılan değildir. Windows 10 veya Windows 8 parolanızı sıfırlamak için Microsoft hesabı parolanızı bilmeniz gerekir. Eğer unuttuysanız, önce Microsoft hesabınızın şifresini sıfırlamanız gerekir.

 1. Denetim Masası’nı açın.

  • Windows 10 ve Windows 8’de, Güç Kullanıcı Menüsünü başlatın. Galibiyet+X.
  • Windows 7 ve daha eski Windows sürümleri için, Başlat menüsünü ve ardından tıklayın Kontrol Paneli.
 2. Tıklayın Kullanıcı hesapları Windows Vista veya Windows XP kullanıyorsanız. Windows 8 ve Windows 7 kullanıcıları, Kullanıcı hesapları ve Aile Güvenliği bağlantı. Windows 10 için şunu yazın: parola sıfırlama diski Windows Ayarları ekranının üst kısmındaki Arama kutusunda — Microsoft bu yardımcı programı Windows 10’un son sürümlerinde gizlemiştir. Ardından Adım 5’e geçin. Büyük simgeler veya Küçük simgeler görünümünü veya Klasik Denetim Görünümünü görüntülüyorsanız Panel bu bağlantıyı görmeyeceksiniz. Bunun yerine, Kullanıcı hesapları simgesine gidin ve Adım 4’e ilerleyin.

 3. Seçin Kullanıcı hesapları bağlantı. Devam etmeden önce, bir flash sürücü veya bir disket sürücü ve boş bir disket edinin. Bir CD, DVD veya harici sabit sürücüde Windows parola sıfırlama diski oluşturamazsınız.

 4. Soldaki görev bölmesinde, Parola sıfırlama diski oluşturun bağlantı. Yalnızca Windows XP: Windows XP kullanıyorsanız bu bağlantıyı görmezsiniz. Bunun yerine, sayfanın altındaki “veya değiştirilecek bir hesap seçin” bölümünden hesabınızı seçin Kullanıcı hesapları ekran. Ardından, Unutulan bir şifreyi önleyin sol bölmeden bağlantı. “Sürücü Yok” uyarı mesajı alırsanız, bağlı bir disketiniz veya USB flash sürücünüz yoktur.

 5. Unutulan Parola Sihirbazı penceresi göründüğünde, Sonraki.

 6. İçinde Aşağıdaki sürücüde bir parola anahtarı diski oluşturmak istiyorum açılır kutuda, bir Windows parola sıfırlama diski oluşturacağınız taşınabilir ortam sürücüsünü seçin. Burada yalnızca birden fazla uyumlu cihaz takılıysa bir seçim menüsü göreceksiniz. Yalnızca bir tanesine sahipseniz, o cihazın sürücü harfi size söylenecek ve sıfırlama diskini oluşturmak için kullanılacaktır.

 7. Tıklayın Sonraki.

 8. Disk veya diğer ortam hala sürücüdeyken, metin kutusuna mevcut hesap şifrenizi girin ve tıklayın. Sonraki. Bu disket veya flash sürücüyü farklı bir kullanıcı hesabı veya bilgisayar için farklı bir parola sıfırlama aracı olarak zaten kullandıysanız, mevcut diskin üzerine yazmak isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Birden çok parola sıfırlama diski için aynı medyayı nasıl kullanacağınızı öğrenmek için aşağıdaki 5. İpucu’na bakın.

 9. İlerleme göstergesi yüzde 100 tamamlandığını gösterdiğinde Sonraki ve sonra tıklayın Bitiş sonraki pencerede.

 10. Flash sürücüyü veya disket sürücüsünü bilgisayarınızdan çıkarın. Diski veya flash sürücüyü “Windows 10 Parola Sıfırlama” veya “Windows 7 Disk Sıfırlama” gibi ne işe yaradığını belirlemek için etiketleyin ve güvenli bir yerde saklayın.

Windows oturum açma parolanız için yalnızca bir kez parola sıfırlama diski oluşturmanız gerekir. Parolanızı kaç kez değiştirirseniz değiştirin, bu disk her zaman yeni bir tane oluşturmanıza izin verecektir. Bir parola sıfırlama diski, parolanızı unutursanız kesinlikle kullanışlı olacaktır, ancak bu diske sahip olan herhangi biri, parolanızı değiştirseniz bile Windows hesabınıza her an erişebilir.

Diğer Kullanıcı Hesapları için Parola Sıfırlama Diskleri

Windows parola sıfırlama diski yalnızca kendisi için oluşturulduğu kullanıcı hesabı için geçerlidir. Farklı bir bilgisayardaki farklı bir kullanıcı için sıfırlama diski oluşturamazsınız veya aynı bilgisayarda olabilecek başka bir hesapta bir parola sıfırlama diski kullanamazsınız. Korumak istediğiniz her hesabın kendi parola sıfırlama diskine sahip olması gerekir. Bununla birlikte, herhangi bir sayıda kullanıcı hesabında parola sıfırlama diski olarak aynı disket veya flash sürücüyü kullanabilirsiniz. Windows, sıfırlama diskini kullanarak bir parolayı sıfırladığında, sürücünün kök dizininde bulunan parola yedekleme dosyasını (userkey.psw) arar, bu nedenle diğer sıfırlama dosyalarını farklı bir klasörde sakladığınızdan emin olun. Örneğin, “Amy” adlı bir kullanıcı için userkey.psw dosyasını “Amy Password Reset Disk” adlı bir klasörde ve “Jon” için başka bir dosyayı ayrı bir klasörde tutabilirsiniz. “Jon” hesabının parolasını sıfırlama zamanı geldiğinde, PSW dosyasını “Jon” klasöründen disket veya flash sürücünün kök dizinine taşımak için farklı (çalışan) bir bilgisayar kullanın, böylece Windows okuyabilir doğru olandan. Parola yedekleme dosyalarını kaç klasörde sakladığınız veya tek bir diskte kaç tane olduğu önemli değildir. Ancak, dosya adını (userkey) veya dosya uzantısını (.psw) asla değiştirmemeniz gerektiğinden, bir ad çakışmasını önlemek için bunların ayrı klasörlerde depolanması gerekir.

Unutulan Parolalar ve Kullanılabilir Kurtarma Diski Yok

Windows parolanızı unuttuysanız, parola sıfırlama diski oluşturamazsınız. Bununla birlikte, içeri girmeyi denemek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Bilgisayarda hesabı olan birden fazla kullanıcı varsa, başka bir kullanıcının parolayı sizin için sıfırlamasını sağlayabilirsiniz. Kayıp Windows parolalarını bulmanın birkaç yolundan birini deneyin.