Skip to content

Windows PC’mi TV’ye Nasıl Bağlarım?

16 de Mayıs de 2021

Dizüstü bilgisayarlar ve PC monitörleri ilerledikçe televizyonlar da var. Çoğu televizyonun, masaüstü bilgisayar ekranlarına benzer girdileri vardır. Hala popüler olan (inanılmaz) VGA konektörü tarafından yönetilen PC’nin ilk günlerinde durum böyle değildi. Peki bilgisayarlarını bir televizyona bağlamak nasıl olur? Kolay. Her şey, her cihazdaki bağlantı bağlantı noktalarına bağlı olarak doğru kabloyu seçmekle ilgilidir.

ACMI izniyle

Yeni Cihazları HDMI ile Bağlayın

Gerçek şu ki, her bilgisayar ve televizyon eşleşmesi, özellikle iki cihazdan biri daha eski olduğunda farklı olacaktır. Şu anda yeni bir bilgisayar ve yeni bir TV almak için bir elektronik mağazasına gidecek olsaydınız, muhtemelen eve bir dizüstü bilgisayar ve HDMI bağlantı noktalarını sallayan bir televizyonla geleceksiniz. Bazen DisplayPort’u HDMI’ya tercih eden bir dizüstü bilgisayar bulabilirsiniz, ancak genel olarak HDMI mevcut konektör kralıdır.

Hakkında Bilmeniz Gereken Konektörler

Bununla birlikte, eski cihazlar, günümüzde nadiren kullanılan tuhaf konektörlerle daha ezoterik ihtiyaçlara sahip olabilir. Bulma olasılığınız olan bağlayıcıların listesi aşağıda verilmiştir:

  • VGA – Bilgisayarlar için uzun süreli bir standart. Bu yalnızca video bağlantısıdır. Bilgisayarınızdan TV’de ses gelmesini istiyorsanız, bir ses kaynağına bağlamak için ayrı kablolara ihtiyacınız olacaktır. Bir masaüstü bilgisayara bağlıyorsanız, neredeyse kesinlikle arkasında ses aktarmanıza izin veren bileşen konektörleri olacaktır.
  • DVI – Başka bir yalnızca video konektörü. Yine, TV’de ses istiyorsanız, bir ses kaynağına bağlamak için ayrı kablolara ihtiyacınız olacaktır.
  • S-Video – S-Video hemen hemen kullanım dışı kaldı ve S-Video’yu televizyonda bulma olasılığınız bir PC’dekinden daha fazladır. İşi karmaşıklaştıran, S-Video bağlantı noktalarının 4, 7 veya 9 iğneye sahip olmasıdır. İhtiyaçlarınız için doğru türde S-Video kablosunu aldığınızdan emin olun.
  • Kompozit video – Bu, bir ses kaynağını bağlamak için ayrı kablolara ihtiyaç duyacak başka bir yalnızca video özelliğidir.
  • DisplayPort – Hem video hem de ses taşır. PC’ler için popüler bir seçim, ancak bunu televizyonda bulmanız pek olası değil.
  • HDMI – Bilgisayarlar ve TV’ler için mevcut altın standart. Yüksek tanımlı bir video sinyali taşır ve aynı zamanda ses sağlar. En sorunsuz deneyim için, bu arayüzü kullanan yeni TV ve PC’leri arayın.

Artık uğraşacağınız en olası bileşenleri bildiğimize göre, işte yapmanız gerekenler. İlk önce bilgisayarınızdaki video / ses çıkışlarını belirleyin. Ardından televizyonunuzdaki video / ses girişlerini bulun. Aynı çıkış / giriş arayüzüne (HDMI gibi) sahiplerse, yapmanız gereken tek şey elektronik mağazasına (veya en sevdiğiniz çevrimiçi perakendeciye) gidip doğru kabloyu satın almaktır.

Adaptörler Gerekli Olabilir

Aynı bağlantı türüne sahip değilseniz, bir adaptöre ihtiyacınız olacak. Şimdi bunun sizi korkutmasına izin vermeyin. Adaptörler nispeten ucuzdur ve burada gördüğünüz standartların çoğunu kapsayacaktır. Diyelim ki bir dizüstü bilgisayarda DisplayPort, televizyonda HDMI var. Bu durumda, televizyona ulaşacak kadar uzun bir DisplayPort kablosuna ve ardından PC ile TV arasındaki bağlantıyı tamamlamak için küçük, geçmeli bir DVI-HDMI adaptörüne ihtiyacınız olacak. Daha yeni bir bilgisayardaki HDMI’dan eski bir televizyondaki S-Video’ya geçmeniz gerekiyorsa, ancak biraz daha karmaşık bir adaptör satın almanız gerekebilir. Bunlar genellikle eğlence merkezinizde bulunan küçük kutulardır. Bu durumlarda, bilgisayarınızdan adaptör kutusuna giden bir HDMI kablosuna ve ardından kutudan televizyona giden bir S-Video kablosuna ihtiyacınız olacaktır (S-Video bağlantısındaki pim sayısını kontrol etmeyi unutmayın. ihtiyacı var!).

Ekran Çözünürlüğünü Ayarlamanız Gerekebilir

Adaptörlerle bile, bir PC veya bir televizyona bağlanmak, bir monitör bağlamak kadar kolay olabilir. Surface tabletinizi TV’nize bile bağlayabilirsiniz. Önemli olan, iki cihazı bağlamak için doğru kablolara sahip olduğunuzdan emin olmaktır. Bağlandıktan sonra, masaüstünü daha büyük ekranda düzgün bir şekilde görüntülemek için bilgisayarınızın ekran çözünürlüğünü ayarlamanız gerekebilir. Bununla birlikte, çoğu modern bilgisayar, gereken çözünürlüğü otomatik olarak belirleyecektir. Bu, 4K Ultra HD televizyon sahiplerinin çoğundan daha fazla sorunla karşılaşabileceğini söyledi. 4K nispeten yenidir ve PC’nizin toplayabileceğinden daha fazla grafik beygir gücü gerektirebilir – özellikle de bilgisayar eskiyse.

Windows Media Center veya Kodi ile İzleyin

Artık bir bağlantınız var ve çalışır durumda olduğunuza göre, o bilgisayarı çalıştırmanın zamanı geldi. Windows 7 ve önceki sürümler, televizyon programlarını izlemek ve kaydetmek, dijital fotoğraflarınızı görüntülemek ve müzik dinlemek için kullanabileceğiniz Windows Media Center adlı bir multimedya programı içerir. Windows 8 kullanıcıları ayrıca ek bir ücret karşılığında WMC satın alabilirken, Windows 10 kullanıcılarının bu amaç için Kodi gibi bir üçüncü taraf paketine ihtiyacı olacaktır.