Skip to content

Windows RT nedir?

9 de Mayıs de 2021

Windows RT, Microsoft’un Windows’u mobil çağa getirmeye yönelik ilk geçici adımıydı. 2012’de Windows 8 ile birlikte piyasaya sürülen Windows RT yalnızca belirli cihazlarda mevcuttu. Microsoft, işletim sistemini durdurmuş olsa da, genişletilmiş destek 2023’e kadar çalıştığı için, kendinizi bir Windows RT cihazıyla bulabilirsiniz. Microsoft’un Windows 8’in mobil ilk sürümü hakkında bilmeniz gereken her şey burada. Windows RT, Windows 8’in bir sürümüydü. ve Windows RT 8.1’e güncellendi. Ayrıca, ilk kez Windows 8’de tanıtılan Windows için bir programlama arabirimi olan Windows Runtime (WinRT) ile karıştırılmaması gereken, yayın öncesi kod adı olan Windows on Arm (WOA) ile de bilinir.

Windows RT neydi?

Windows’un çoğu sürümü x86 ve x64 işlemci mimarileri üzerinde çalışmak üzere geliştirilmiştir ve uzun yıllar boyunca bilgisayarınızın dahili bileşenlerine bağlı olarak her iki sürümü de satın alabilirsiniz. Akıllı telefonlarda ve tabletlerde mobil bilgi işlemin yükselişiyle, üreticiler özellikle mobil cihazlar için Çip Üzerinde Sistem (SoC) devreleri tasarlamaya başladı. En popüler SoC’lerden bazıları 32 bit ARM mimarisini kullanır ve Microsoft’un Windows SoC desteği için bu yapılandırmayı seçmesine neden olur. Windows 8, Microsoft’un Windows tasarımını elden geçirdiğini gördü ve başlangıçta Metro olarak bilinen, ancak şimdi resmi olarak Microsoft Tasarım Dili (MDL) olarak adlandırılan yeni bir tasarım dili yarattı.

Windows 8, dokunmaya duyarlı döşemelere sahip yeni bir tam ekran Başlat menüsüne ve Windows Runtime kullanılarak yazılmış indirilebilir uygulamaları içeren Windows Mağazası’na sahipti. Bu uygulamalar x86, x64 ve ARM mimarilerinde çalışabilir.

Windows RT 8.1'de geleneksel Windows Masaüstü modunun ekran görüntüsü

X86 ve x64 cihazları için, yeni Başlat menüsünün arkasında, bazı yeni özelliklerin ve değiştirilmiş bir kullanıcı arayüzünün yanı sıra geleneksel Windows masaüstü vardı. Kısıtlamaları nedeniyle, Windows RT geleneksel yazılımı desteklemedi, bunun yerine yalnızca yeni Windows Mağazasına güveniyordu.

Windows RT’yi Hangi Cihazlar Çalıştırır?

Microsoft geleneksel olarak Windows çalıştırabilen cihazlarda pek çok denetim uygulamaz, ancak Windows RT için bir istisna yaptı. Üreticilerle yakın bir şekilde çalıştılar ve tüm Windows RT cihazlarında bir kalite seviyesini korumak için katı spesifikasyonlara göre oluşturuldu. Bu sıkı kontrol nedeniyle, yalnızca bir avuç Windows RT cihazı piyasaya sürüldü. Onlar:

  • Microsoft Surface
  • Microsoft Surface 2
  • Asus VivoTab RT
  • Dell XPS 10
  • Lenovo IdeaPad Yoga 11
  • Nokia Lumia 2520
  • Samsung Ativ Sekmesi

Windows RT Nasıl Çalışır?

Windows RT’nin tasarımı ve temel işlevleri, Windows 8 ve Windows 8.1’e çok benzer. Aygıtı ilk başlattığınızda, gün boyunca güncellenen canlı döşemeler ile tam ekran Başlat menüsü gösterilecektir.

Özelleştirme seçeneklerini gösteren Windows RT 8.1 Uygulamalar listesinin ekran görüntüsü

Başlat menüsü ekranı özelleştirilebilir, en sevdiğiniz uygulamaları sabitlemenize ve kutucuklarını yeniden boyutlandırmanıza olanak tanır. Ekranın altından yukarı doğru kaydırmak, şu anda yüklü olan tüm uygulamaların bir listesini görüntüler. Windows 8’in normal sürümlerinden farklı olarak, Windows RT yalnızca sınırlı miktarda önceden yüklenmiş yazılımla birlikte gelir. Tüm Windows RT cihazları, başlangıçta Word, PowerPoint, Excel ve OneNote’u içeren Office 2013 Ev ve Öğrenci RT’yi içerir. Outlook, Windows 8.1 güncellemesinin bir parçası olarak da eklendi.

Windows RT 8.1'de Word RT Ürün Bilgileri ekranının ekran görüntüsü

Geleneksel masaüstüne erişmek mümkün olsa da, orada çok az seçenek var. Dosya Gezgini, Internet Explorer ve Office RT, masaüstü modunda desteklenen tek uygulamalardır. Windows Mağazası aracılığıyla yüklenen diğer tüm uygulamalar ‘Metro’ MDL arayüzünü kullanır.

Windows RT’nin Geleceği

Windows RT cihazlarının sınırlı işlevselliği, Microsoft’un umduğu kadar popüler olmadıkları anlamına geliyordu; Microsoft’un üretim ortakları da daha fazla cihaz yaratmayı reddetti. Windows RT’nin piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra Intel, Windows 8 için x86 SoC’ler geliştirmeye başladı ve ARM tabanlı Windows RT ihtiyacını azalttı. Microsoft, Ekim 2013’te son Windows RT cihazı olan Surface 2’yi piyasaya sürdü ve Ocak 2015’te cihaz stokları tükendiğinde onu ve Windows RT’yi durdurdu. Şirket bunun yerine, kendi markalı Surface Pro serisine odaklandı. Microsoft, Windows 8.1’den Windows 10’a Windows RT için bir yükseltme yolu sağlamadığı için, Windows RT için genel destek Ocak 2018’de sona erdi. Ancak, genişletilmiş destek 10 Ocak 2023’e kadar devam ediyor. Windows 10 ile Microsoft, bir çekirdek sürüm oluşturmayı hedefliyor. tüm cihazlarda ve mimarilerde çalışabilen Windows. Bununla birlikte, 2017’de Windows 10 S olarak bilinen Windows RT’nin ruhani halefini piyasaya sürdüler. Windows 10’un bu sürümü de sınırlı özelliklere sahipti ve yalnızca Windows Mağazası’ndan uygulama yükleyebiliyorlardı. Windows 10 S, Ocak 2018’de kullanımdan kaldırıldı.