Skip to content

Windows Update Hata Kodu 0x80073712 Nasıl Onarılır

11 de Mayıs de 2021

Windows Update hata kodu 0x80073712, Windows 10’da birkaç yoldan biriyle görünebilir:

 • Bazı güncelleme dosyaları eksik veya sorunlu. Güncellemeyi daha sonra tekrar indirmeyi deneyeceğiz. Hata kodu: (0x80073712)
 • Bazı güncellemeler kurulamadı; Bulunan hatalar: Kod 80073712 Windows Update bilinmeyen bir hatayla karşılaştı.
 • Kod 80073712: Windows Update bir sorunla karşılaştı.

Bu Windows güncelleme hatası, bir Windows 10 güncellemesinin veya Windows 10 işletim sistemini yükleme girişiminin ardından görüntülenir. Bu makaledeki talimatlar Windows 10 için geçerlidir.

pxhere / Ham Piksel

Windows Update Hata Kodunun Nedeni 0x80073712

Bir Windows Update hatası 0x80073712 veya 80073712, Windows Update veya Windows Kurulumu için gereken bir dosyanın bozuk veya eksik olduğu anlamına gelir ve bu, güncellemeyi veya yüklemeyi başarısız olmaya zorlar.

Windows Update Hata Kodu 0x80073712 Nasıl Onarılır

Windows’un yerleşik araçları ve hizmetleri, bu sorunu gidermek ve çözmek için en etkili kaynaklardır.

 1. Bilgisayarda kötü amaçlı yazılım taraması yapın. Virüsler veya diğer kötü amaçlı yazılım sorunları genellikle devam eden Windows Update hatalarının kaynağıdır. Bilgisayarınızı virüslere ve diğer kötü amaçlı yazılımlara karşı tarayın ve ardından güncellemeyi veya yüklemeyi tekrar deneyin.

 2. Windows Update Sorun Gidericiyi çalıştırın. Microsoft, Windows güncellemelerini indirirken ve yüklerken 0x80073712 hata koduna neden olan bir sorunu çözebilecek bu ücretsiz aracı sağlar. Sorun Giderici sona erdiğinde, bilgisayarı yeniden başlatın ve güncellemeleri kontrol edin. Başlatmak için seçin Başlat > Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Sorun giderme, seçin Windows güncelleme altında Kalk ve koş, ardından seçin Sorun gidericiyi çalıştırın.

 3. Yerleşik Windows sorun gidericisini çalıştırın. Windows 10, şurada bulunan birkaç otomatik sorun giderici içerir: Güncelleme ve Güvenlik Windows Ayarları bölümü. Bu seçeneklerden biri, özellikle Windows Updates hatalarını ele alır.

 4. Sistem Dosyası Denetleyicisi taramasını çalıştırın. Bu Windows aracı, korunan tüm sistem dosyalarını tarar. Bozuk veya yanlış sürümler bulursa, dosyaları doğru Microsoft sürümleriyle değiştirir. Tarama tamamlandığında, herhangi bir sorun bulup çözmediğini not edin. Varsa, bilgisayarı yeniden başlatın ve güncellemeleri tekrar kontrol edin.

 5. Bir DISM taraması gerçekleştirin. Dağıtım Görüntüsü Hizmeti ve Yönetimi, dosyaları veya sistem görüntüsü bozulmalarını bulup onaran bir komut satırı aracıdır. Aracı çalıştırdıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve bir kez daha güncellemeyi deneyin.

 6. Pending.xml dosyasını kaldırın. Windows Update hata kodu 0x80073712 için takılı kalmış bir pending.xml dosyası sorumlu tutulabilir. Bilgisayarı güvenli modda önyükleyin, pending.xml dosyasını kaldırın, ardından sistemi yeniden güncellemeyi denemeden önce normal moda yeniden başlatın.

 7. Windows Update hizmetlerini yeniden başlatın. Bilgisayarınızda çalışan hizmetlerde Windows Update hizmetini bulun ve başlangıç ​​türünü şu şekilde ayarlayın: Otomatik. Bilgisayarı yeniden başlatın, ardından mevcut Windows güncellemelerini kontrol edin ve yükleyin.

 8. Bilgisayarı geri yükleyin, yenileyin veya sıfırlayın. Bu eylem, yalnızca diğer sorun giderme yöntemlerinden hiçbiri 0x80073712 hata kodunu düzeltmezse son çare olarak gerçekleştirilmelidir. Araç, kişisel dosyaları korur ancak yüklü yazılımı kaldırır ve ardından Windows’u yeniden yükler.