Skip to content

Windows Update nedir?

8 de Mayıs de 2021

Windows Update, Windows işletim sistemi ve diğer Microsoft yazılımları için hizmet paketleri ve yamalar gibi güncellemeler sağlamak için kullanılan ücretsiz bir Microsoft hizmetidir. Windows Update, popüler donanım aygıtlarının sürücülerini güncellemek için de kullanılabilir. Yamalar ve diğer güvenlik güncellemeleri, her ayın ikinci Salı günü Windows Update aracılığıyla düzenli olarak yayınlanır – buna Salı Yaması adı verilir. Ancak Microsoft, acil düzeltmeler gibi diğer günlerde de güncellemeler yayınlar.

Windows Update Ne İçin Kullanılır?

Windows Update, Microsoft Windows’u ve diğer bazı Microsoft programlarını güncel tutmak için kullanılır. Güncellemeler genellikle Windows’u kötü amaçlı yazılımlardan ve kötü niyetli saldırılardan korumak için özellik geliştirmeleri ve güvenlik güncellemeleri içerir. Windows Update hizmeti aracılığıyla bilgisayara yüklenmiş tüm güncelleştirmeleri gösteren güncelleştirme geçmişine erişmek için Windows Update’i de kullanabilirsiniz.

Windows Update Kullanılabilirliği

Tüm modern Windows işletim sistemleri, Windows 10 gibi Windows Update’i değil, aynı zamanda Windows XP üzerinden sürümleri de kullanır. Ancak Windows Update, Microsoft’a ait olmayan diğer yazılımlarınızın çoğunu güncellemez. Bu programları kendiniz güncellemeniz veya ücretsiz bir yazılım güncelleme programı kullanmanız gerekir.

Windows Güncellemesine Nasıl Erişilir

Windows Update’e nasıl erişeceğiniz, kullandığınız Windows işletim sistemine bağlıdır:

Windows 10: Windows güncellemesi yerleşiktir ve Başlat menüsünde bulunan Windows Ayarlarının bir parçasıdır.

Windows Güncelleme (Windows 10).

Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista: Windows Update, bir Denetim Masası uygulaması olarak entegre edilmiştir ve Denetim Masası’ndan erişilebilir.

Windows 8'de Windows Update

Windows Güncelleme (Windows 8).

Windows Update’e Windows Vista ve daha yeni sürümlerde de bu komutu Çalıştır iletişim kutusundan (WIN + R). Microsoft.WindowsUpdate denetimi / adı

Windows XP, 2000, ME, 98: Windows Update’e Windows Update web sitesi kullanılarak Internet Explorer üzerinden erişilebilir.

Windows XP'de Windows Update web sitesi

Windows Güncelleme (Windows XP).

Daha özel talimatlara ihtiyacınız varsa Windows Güncellemelerini Kontrol Etme ve Yükleme konusuna bakın.

Windows Update Nasıl Kullanılır

Windows Update Kontrol Paneli uygulamasını açın (veya Windows’un eski sürümlerinde Windows Update web sitesini başlatın). Bilgisayarınız için özelleştirilmiş mevcut güncellemelerin bir listesi gösterilir. Yüklemek istediğiniz güncellemeleri seçin ve güncellemeleri indirmek ve kurmak için verilen talimatları izleyin. İşlemin çoğu tamamen otomatiktir ve sizin tarafınızdan yalnızca birkaç işlem gerektirebilir veya güncellemelerin yüklenmesi tamamlandıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatmanız istenir.

Windows Güncellemesinin Eski Sürümleri

Kritik Güncelleme Bildirimi aracı (daha sonra Kritik Güncelleme Bildirimi olarak yeniden adlandırıldı Yarar), Microsoft’un Windows 98 civarında piyasaya sürdüğü bir araçtır. Arka planda çalışır ve Windows Update aracılığıyla kritik bir güncelleme olduğunda sizi bilgilendirir. Bu aracın yerini Windows Me ve Windows 2003 SP3’te bulunan Otomatik Güncelleştirmeler almıştır. Otomatik Güncellemeler, güncellemelerin bir web tarayıcısından geçmeye gerek kalmadan yüklenmesine izin verir ve güncellemeleri Kritik Güncelleme Bildirimi aracından daha az sıklıkta kontrol eder.

Windows Update Hakkında Daha Fazla Bilgi

Windows Vista’dan beri, güncelleştirmeler bir bildirim dosyasını, Microsoft Update Manifest dosyasını veya güvenlik kataloğu dosyasını belirtmek için .MANIFEST, .MUM veya .CAT dosya uzantısına sahip olabilir. Bir yamanın bir hata mesajının veya başka bir sorunun kaynağı olduğundan şüpheleniyorsanız, Windows Güncellemelerinin Neden Olduğu Sorunları Düzeltme konusundaki kılavuzumuza bakın. Windows Update’i kullanmak istemiyorsanız, Microsoft’a ait olmayan bazı programlar Windows güncellemelerini yükler. Bazı örnekler OUTDATEfighter, Windows Updates Downloader ve Autopatcher’ı içerir. Windows Update, müzik ve uygulamaları indirmek için kullanılan Microsoft Store (önceki adıyla Windows Mağazası) ile aynı yardımcı program değildir. Windows Update bazı aygıt sürücülerini güncelleyebilse de, çoğu Microsoft tarafından sağlanmamaktadır. Bunlar, bir ekran kartı sürücüsünden gelişmiş bir klavye sürücüsüne kadar her şeyi içerebilir, bu durumda bunları kendiniz güncellemek isteyeceksiniz. Windows Update kullanmadan sürücüleri indirmenin ve kurmanın gerçekten kolay bir yolu, ücretsiz bir sürücü güncelleme aracıdır.