Skip to content

Windows Uyku Ayarları Nasıl Değiştirilir

27 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Önce Güç Seçeneklerini açın. Windows’un tüm sürümlerinde: Galibiyet+R > yazın powercfg.cpl > Giriş.
 • Ardından, Windows 10 ve 8.1’de Plan ayarlarını değiştir > PC uyku sürelerini seçin.
 • Windows 7’de güç planınızı seçin> Plan Ayarlarını Değiştirin > PC uyku sürelerini seçin.

Bu makale, Windows 10, 8.1 ve 7’de uyku ayarlarının nasıl değiştirileceğini açıklar. Güç seçenekleri ve Güç ve Uyku ayarlar.

Herhangi Bir Windows Sürümünde Uyku Ayarlarını Değiştirmek için ‘Güç Seçenekleri’ni Açın

Plan ayarlarını değiştir” class=”lazyload” id=”mntl-sc-block-image_2-0-1″ >

Tüm Windows sürümleri, her planın farklı bilgisayar uyku ayarlarına sahip olduğu üç güç planı sunar. Bilgisayarınızdaki uyku ayarlarını hızla değiştirmenin bir yolu şu güç planlarından birini seçmektir:

 • Güç Tasarrufu: Güç Tasarrufu planı, bilgisayarı en hızlı şekilde uyku moduna geçirir; bu, pillerinden en iyi şekilde yararlanmak veya elektrik tasarrufu yapmak isteyen dizüstü bilgisayar kullanıcıları için harika bir seçenektir.
 • Dengeli (veya Önerilen): Dengeli plan (Windows 10’da önerilir) varsayılan ayardır ve ne çok kısıtlayıcı ne de çok sınırlayıcı olduğu için genellikle genel kullanıcılar için en iyi seçenektir.
 • Yüksek performans: Yüksek Performans planı, bilgisayarı uykuya geçmeden en uzun süre önce etkin bırakır. Bu ayar, varsayılan olarak bırakılırsa pilin daha hızlı bitmesine neden olur.

Bir güç planı seçmek ve varsayılan uyku ayarlarını uygulamak için Güç Seçenekleri’ni açın. Kullandığınız Windows sürümüne bağlı olarak Güç Seçeneklerini açmanın birkaç yolu vardır, ancak herhangi bir sürümde çalışan yöntemlerden biri, Kazan + R Çalıştır iletişim kutusunu açmak için, ardından powercfg.cpl, ve bas Giriş.

 • Windows 10’da Plan Ayarlarını Değiştirin Mevcut planınızın uyku süresini değiştirmek için. Veya seçin Bir Güç Planı Oluşturun Güç planını değiştirmek ve bu plan için uyku ayarlarını özelleştirmek için.
 • Windows 7’de, Denetim Masası’nı açın ve Güç seçenekleri uyku ayarlarını değiştirmek için.

Çalıştır iletişim kutusunu açarak güç planında değişiklikler yapabilmenize rağmen, Windows 8.1 ve Windows 10 kullanıcıları için daha sonra ayrıntılı olarak açıklanacak olan Ayarlar’da değişiklik yapmanın daha kolay (ve en iyi uygulama) olduğunu düşünüyoruz.

Windows 10’da Uyku Ayarlarını Değiştirin

Windows 10 PC Uyku ayarları

Windows 10’da uyku ayarlarını değiştirmek için:

 1. Tür uyku ekranın sol alt köşesindeki Windows arama kutusunda ve Güç ve Uyku Ayarları.
 2. Altında Uyku, pil gücüyle ve prize takılıyken uykuya geçmeden önce bilgisayarın ne kadar beklemesini istediğinizi seçin.

Dizüstü bilgisayarlarda, aygıtın takılı olmasına veya pil gücüne bağlı olarak değişiklikler yapabilirsiniz. Masaüstü bilgisayarlar, pilleri olmadığı için yalnızca bilgisayar prize takılı olduğunda Uyku seçenekleri sunar.

Windows 8.1’de Uyku Ayarlarını Değiştirin

Windwos 8.1 Uyku ayarlarının arandığı başlangıç ​​ekranı.

Windows 8.1’de uyku ayarlarına erişmek için, pencereler açmak için simge Başlat ekran. Başlangıç ​​ekranında:

 1. Tür uyku Arama kutusunda.
 2. Seçiniz Güç ve uyku ayarları.
 3. Altında Uyku, pil gücüyle ve prize takılıyken uykuya geçmeden önce bilgisayarın ne kadar beklemesini istediğinizi seçin.

Windows 7’de Uyku Ayarlarını Değiştirin

Windows 7 Güç Seçenekleri.

Windows 7, Windows 8.1 ve 10 gibi bir Ayarlar özelliği sunmaz. Tüm değişiklikler Denetim Masası’nda yapılır. Kontrol Panelini açın. Başlat simge> Kontrol Paneli. Kontrol Panelinde:

 1. Seçin Güç seçenekleri simgesi. Seçeneği görmek için Kontrol Panelini büyük veya küçük simgeler görünümünde görüntülemelisiniz.
 2. İstenileni seçin Güç Planı ve sonra seçin Plan Ayarlarını Değiştirin.
 3. İstenen uyku ayarlarını seçin> Değişiklikleri Kaydet.