Skip to content

Windows ve Fedora Nasıl Yüklenir ve İkili Önyükleme Yapılır

22 de Mayıs de 2021

Tek bir PC’ye hem Windows hem de Linux kurmak mümkündür. Fedora Linux ve Windows 10’u nasıl ikili önyükleyeceğinizi biliyorsanız, istediğiniz zaman işletim sistemleri arasında geçiş yapabilirsiniz. Bu talimatlar, Fedora Linux 31’i Windows 10, Windows 8.1 veya Windows 8 çalıştıran bir bilgisayara yüklemek içindir.

Bilgisayarınızı Fedora için Hazırlama

Bir şeyler ters giderse diye Fedora’yı yüklemeden önce Macrium Reflect veya başka bir yazılım yedekleme aracıyla bir Windows kurtarma sürücüsü oluşturmalısınız. Ayrıca, kurulum için sabit sürücünüzde en az 10GB boş alan ayırdığınızdan emin olun. Gerekirse Windows bölümünü küçülterek diskinizi Windows ve Linux’u başlatmak için hazırlayın. Bir Fedora Linux USB Sürücüsü oluşturduktan sonra, Fedora’nın canlı bir sürümünü başlatmak için bilgisayarınızı yeniden başlatın ve USB cihazından önyükleyin. Fedora’yı hemen kullanmaya başlayabilirsiniz, ancak herhangi bir değişikliği sabit sürücünüze kaydetmek için işletim sistemini yüklemeniz gerekir. Bir USB sürücüsünden önyüklemek için, önce Windows hızlı önyüklemeyi kapatmanız gerekir. Fedora’yı yükledikten sonra tekrar açabilirsiniz.

Windows’un Yanına Fedora Nasıl Yüklenir

Fedora yüklendiğinde, onu sabit sürücünüze yükleme veya yüklemeden deneme seçeneğine sahip olacaksınız. Fedora’yı Windows’un yanında yüklemek için: İnternete bağlı olmanız gerekir. Seçin aşağıok bağlantılarınızı görüntülemek için masaüstünün sağ üst köşesinde.

 1. Seçiniz Sabit Diske Yükle.

 2. Dilinizi seçin ve seçin Devam et.

  Fedora için dil seçimi ekranındaki devam düğmesi

 3. Seçiniz Saat ve Tarih Kurulum Özeti ekranında.

  Fedora kurulum ekranında Saat ve Tarih başlığı

 4. Haritadan saat diliminizi seçin, ardından şunu seçin: Bitti Kurulum Özeti ekranına dönmek için.

  Fedora'da saat dilimi seçimi

 5. Seçiniz Kurulum Hedefi.

  Fedora'da Kurulum Hedefi

 6. Altında sabit sürücünüzü seçin Yerel Standart Disk ve seçin Otomatik altında Depolama Yapılandırması, ardından seçin Bitti Kurulum Özeti ekranına dönmek için.

  Fedora'da Kurulum Hedef ekranı

 7. Seçiniz Kuruluma Başla. Fedora, klavye düzeninizi otomatik olarak algılamalıdır, ancak şunu seçebilirsiniz: Tuş takımı Yeni düzenler eklemek için Kurulum Özeti ekranında.

  Fedora'da Kuruluma Başla düğmesi

 8. İşlem tamamlandığında seçin Kurulumu Bitir.

  Fedora'da Kurulumu Bitir düğmesi

 9. Bilgisayarınız otomatik olarak yeniden başlamazsa, aşağıok masaüstünün sağ üst köşesinde ve Güç buton.

  Fedora'daki güç düğmesi

 10. Seçiniz Tekrar başlat.

  Fedora'da yeniden başlat düğmesi

Bilgisayarınız yeniden başlatıldığında, Fedora USB sürücüsünü çıkarın. Bilgisayar başladığında, Fedora veya Windows Önyükleme Yöneticisini çalıştırma seçeneklerini içeren bir menü görmelisiniz. Bilgisayarınız otomatik olarak Windows’ta önyükleme yapıyorsa, sistem BIOS’undaki önyükleme sırasını değiştirmeniz gerekir.

Fedora Kurulumu

Fedora’yı ilk yüklediğinizde, bir kullanıcı adı ve şifre oluşturarak kurulum işlemini tamamlamanız gerekir. Ayrıca, konum servislerini etkinleştirme ve çeşitli çevrimiçi hesaplarınıza bağlanma seçeneklerine de sahip olacaksınız. Örneğin, tüm kişilerinizi ve parolalarınızı içe aktarmak için Fedora’yı Microsoft veya Google hesabınızla senkronize etmeyi seçebilirsiniz. Fedora’daki temel uygulamaları yüklemenin yanı sıra, Fedora için Flash, Steam ve MP3 codec bileşenlerini de manuel olarak yüklemeniz gerekebilir.