Skip to content

Windows ve Ubuntu Linux Nasıl Çift Önyüklenir

17 de Nisan de 2021

Çift önyükleme, bir bilgisayara iki işletim sistemi kurmanıza ve istediğiniz zaman aralarında geçiş yapmanıza olanak tanır. Birincil bir işletim sisteminiz varsa ancak belirli görevler için farklı bir işletim sistemine ihtiyacınız varsa faydalıdır. Örneğin, Linux ile ilişkili özgürlüğü tercih edebilirsiniz, ancak işiniz yalnızca Windows’ta çalışan uygulamaları kullanmanızı gerektiriyor. Bu durumda, Windows’u Ubuntu gibi bir Linux dağıtımı ile çift önyüklemek istersiniz. Ayrıca, Linux’u macOS ile çift önyükleyebilir ve hatta Windows ile çift önyükleme macOS’u yapabilirsiniz. Ancak, Apple’ın yapmadığı herhangi bir donanıma macOS yükleyemezsiniz. Dolayısıyla, tek bir fiziksel makinede Windows, Linux ve macOS’a ihtiyacınız varsa, bir Macintosh satın almanız gerekir. Aşağıdaki talimatlar Windows 7, 8, 8.1 ve 10 için çalışacak ve özellikle çift önyüklemeli Ubuntu Linux 20.04.1 ile ilgilidir.

İkili Önyüklemeye Başlarken

İkili önyükleme yapmak için, bir işletim sistemi kurmanız ve ardından ikinci işletim sistemini orijinal ile birlikte yaşamak için biraz değiştirilmiş bir şekilde kurmanız gerekir. Çoğu Linux dağıtımı bunu kolaylaştırır. İkili önyüklemeden önce, dosyalarınızı ve orijinal işletim sisteminizi yedeklemeyi kesinlikle düşünmelisiniz. Windows’u yedeklemek için Macrium gibi üçüncü taraf yazılımları kullanabilir veya isterseniz bunu manuel olarak yapabilirsiniz. Yine de bir şeyler ters giderse diye bir yedeğiniz olmalı. Ayrıca sabit sürücünüzde en az 10 GB boş alanınız olması gerekir. Yapmazsanız, Linux’u Windows ile birlikte yükleyemezsiniz.

Ubuntu ile Windows’u İkili Önyükleme

Hazır olduğunuzda, Windows ile birlikte Ubuntu Linux’u yüklemek için aşağıdaki adımları izleyin, böylece ikili önyükleme yapabilirsiniz:

 1. Windows bilgisayarınızı kullanarak önyüklenebilir bir Linux USB sürücüsü oluşturun.

 2. Önyüklenebilir USB sürücüsü takılıyken bilgisayarınızı yeniden başlatın.

 3. Bilgisayarınızın Ubuntu’ya başlamasını bekleyin.

  Bilgisayarınız Ubuntu’ya otomatik olarak önyükleme yapmazsa, önce bilgisayarınızı USB’den önyükleme yapacak şekilde ayarlamanız gerekir.

 4. Ubuntu kurulum penceresi göründüğünde, Ubuntu’yu yükleyin.

  Ubuntu kurulum penceresinin ekran görüntüsü.

 5. Tercih ettiğiniz klavye düzenini ayarlayın ve Devam et.

  Ubuntu'daki klavye düzeni seçeneklerinin ekran görüntüsü.

 6. Seçiniz Normal kurulum, sonra tıklayın Devam et.

  Ubuntu kurulum seçeneklerinin ekran görüntüsü.

  Optimum uyumluluk için, yanındaki onay kutusunu tıklayın. Üçüncü taraf yazılımı yükleyin. Bu isteğe bağlıdır, ancak bazı grafik kartları, Wi-Fi bağdaştırıcıları ve diğer donanımlar başka türlü çalışmayacaktır.

 7. Seçiniz Ubuntu’yu Windows Önyükleme Yöneticisi ile birlikte yükleyinve tıklayın Devam et.

  Ubuntu kurulum türlerinin ekran görüntüsü.

  Bu seçeneği seçmelisiniz. Bu seçenek mevcut değilse, yükleyiciyi kapatın, Windows’u önyükleyin ve oturumu kapatıp kapatıp hazırda bekletme moduna girmediğinizden emin olun. Seçeneği hala görmüyorsanız, bu talimatlardan sonra sorun giderme ipuçları bölümüne bakın.

 8. Gerekirse sürücü alanı tahsisini ayarlayın, ardından Şimdi kur.

  Ubuntu disk alanı tahsisinin ekran görüntüsü.

  Ubuntu bölümü en az 10 GB olmalıdır. Alanınız varsa, olası bellek sorunlarını önlemek için biraz daha verin.

 9. Tıklayın Devam et.

  Ubuntu'yu kurmanın ekran görüntüsü.

 10. Tıklayın Devam et tekrar.

  Ubuntu'yu kurmanın ekran görüntüsü.

 11. Saat diliminizi seçin ve ardından Devam et.

  Ubuntu'da bir saat dilimi seçmenin ekran görüntüsü.

 12. Adınızı, bilgisayarınız için bir ad, kullanıcı adınızı girin ve bir şifre seçin ve ardından Devam et.

  Ubuntu kurulum ayarlarının bir ekran görüntüsü.

 13. Ubuntu’nun yüklenmesini bekleyin.

  Ubuntu kurulumunun ekran görüntüsü.

 14. Kurulum bittiğinde, tıklayın Şimdi yeniden başlat.

  Ubuntu'yu kurmanın ekran görüntüsü.

 15. Bilgisayarınız yeniden başladığında, GNU GRUB önyükleyiciyi otomatik olarak açacaktır. Ubuntu veya Windows’u seçin, ardından giriş klavyenizde.

  Ubuntu ve Windows ile GNU GRUB önyükleyici.

  Hiçbir şeye basmazsanız, Ubuntu birkaç saniye sonra varsayılan olarak yüklenir.

 16. Önyükleyici, bilgisayarınızı her yeniden başlattığınızda görünecek ve her seferinde Windows veya Ubuntu’yu seçmenize izin verecektir.

İkili Önyükleme Nasıl Çalışır?

Yukarıdaki talimatlarda 15. ve 16. adımlarda gördüğünüz gibi, Ubuntu Linux’u Windows 10 ile birlikte kurmak, bilgisayarınızı her başlattığınızda görünen basit bir menü olarak ortaya çıkan GNU GRUB önyükleyicisini de kurar. Gördüğünüz tam seçenekler çeşitli faktörlere bağlı olarak değişecektir, ancak her zaman bir Ubuntu seçeneği ve bir Windows Önyükleme Yöneticisi seçeneği göreceksiniz. Bu ekranı gördüğünüzde, Ubuntu veya Windows’u vurgulamak için klavyenizdeki ok tuşlarını kullanmanız ve ardından enter tuşuna basmanız gerekir. Bunu yapmak, seçilen işletim sisteminin başlamasına neden olur. Hiçbir şey yapmazsanız, önyükleyici birkaç dakika geçtikten sonra otomatik olarak Ubuntu’yu seçecektir. Herhangi bir işletim sistemine önyükleme yaptıktan sonra, onu her zamanki gibi kullanabilirsiniz. Çoğu durumda, her iki işletim sistemi de bilgisayarınızda depolanan dosyaları görebilir, açabilir ve düzenleyebilir. Diğer işletim sistemine geçmek istiyorsanız, bilgisayarı kapatmanız, tekrar açmanız ve önyükleyici menüsünde diğer işletim sistemini seçmeniz gerekir.

Dual Booting Diğer Linux Dağıtımları

Önyüklenebilir bir Linux kurulum USB sürücüsü oluşturma talimatlarımız Ubuntu ile ilgili olsa da, buradaki talimatlar da Ubuntu’ya özgü olsa da, aynı yöntemi Windows ve seçtiğiniz Linux dağıtımını çift önyüklemek için de kullanabilirsiniz. Ubuntu dışında bir şey kullanmak istiyorsanız, tercih ettiğiniz dağıtım için önyüklenebilir bir yükleme USB sürücüsü oluşturun ve yukarıda belirtilen aynı temel adımları izleyin. Belirli adımlar bir dağıtımdan diğerine değişebilir, ancak önemli olan, Windows Önyükleme Yöneticisinin yanında Linux kurmayı seçmenizdir.

Sorun giderme ipuçları

Ubuntu yükleyici, çift önyükleme yapabilmeniz için Linux’u Windows’un yanında yüklemeyi kolaylaştırır. Ancak, sabit sürücünüzde Windows önyükleme kaydını görmezse göremez. Bu olduğunda, önceki talimatların yedinci adımında gördüğünüz pencere şöyle görünecektir:

Ubuntu'yu Windows olmadan kurmanın ekran görüntüsü.

Bu pencereyi görürseniz, yükleme işlemini derhal durdurmalısınız. Her iki seçenek de Windows ve Linux’ta ikili önyükleme yapmanıza izin vermez. İlk seçenek Windows’u tamamen silecek ve ikinci seçenek Linux için bir bölüm oluşturmanıza izin verecektir. Doğru yaparsanız Windows bozulmadan kalacaktır, ancak bilgisayarınız gelecekte Windows kullanma seçeneği olmadan Ubuntu’ya önyükleme yapacaktır. Windows önyükleme yöneticisinin yanında Ubuntu yükleme seçeneğini görmezseniz, yükleme işlemini hemen durdurun ve Windows’a geri dönün. Ardından, her adımdan sonra Ubuntu yüklemesini tekrar deneyerek sırayla aşağıdaki sorun giderme adımlarını deneyin:

 1. Windows oturumunu kapatın ve kapatın. Windows’un kapandığından ve hazırda bekletmediğinden emin olun. Windows, bilgisayarınızın gücünü kaybettiği gibi düzgün bir şekilde kapanmadıysa veya hazırda bekletme moduna geçtiyse, bu Ubuntu yükleyicisinin onu görmesini engelleyebilir.

 2. Windows bölümünüzün boyutunu kontrol edin. Windows bölümü tüm sabit sürücünüzü kaplarsa ve Ubuntu, Ubuntu’ya yer açmak için onu küçültemeyecek kadar doluysa, Ubuntu’yu Windows’un yanında yükleyemezsiniz. Bölümde yer açmak için dosyaları silin. Ubuntu’nun en az 10 GB’a ihtiyacı var.

 3. Chkdsk komutunu çalıştırın. Windows bölümünüz hasar görmüşse, bu Ubuntu’nun onu görmesini engelleyebilir. Chkdsk’ı çalıştırmak, hasarlı bölümleri tanımlar ve onları onarır veya onarılamayacaklarını size bildirir.

 4. Windows bölümünüzü birleştirmeyi deneyin. Sabit sürücünüz aşırı derecede parçalanmışsa, bu Ubuntu’nun Windows bölümünü küçülterek kendine yer açmasını engelleyebilir. Katı hal sürücünüz (SSD) varsa sürücünüzü birleştirmeyin. Birleştirme aracını yalnızca bir sabit disk sürücünüz (HDD) varsa kullanın. Emin değilseniz, riske girmeyin. Bir SSD üzerinde birleştirme aracının kullanılması ona zarar verebilir.

 5. Önyüklenebilir USB’nizin Windows kurulumunuz yapıyorsa BIOS kullandığından veya Windows’un kullandığı buysa UEFI kullandığından emin olun. Önyüklenebilir bir Ubuntu USB sürücüsü oluşturma talimatlarımızı kullandıysanız, sürücünüzün hem UEFI hem de BIOS tabanlı donanımla çalışabilmesi gerekir. USB Ubuntu sürücüsüne önyükleme yaparken doğru olanı manuel olarak seçmeyi deneyin.