Skip to content

Windows Vista Parolanızı Unutursanız Ne Yapmalısınız?

13 de Mayıs de 2021

Windows Vista şifrenizi mi unuttunuz? Çok kötü hissetme çünkü sen değil tek başına. Parolalarımızı tahmin etmeyi zorlaştırmamız gerekiyor, ancak bazen onları o kadar zorlaştırıyoruz ki hiç kimse, biz bile hatırlayamıyor.

Unsplash’ta Kyle Glenn Fotoğrafı
Unutulan Vista şifrenizi bulmanın birkaç yolu vardır:

Windows Vista Parola Sıfırlama Diskinizi Kullanın

Geçmişte bir noktada bir Windows Vista parola sıfırlama diski oluşturduysanız, proaktif olduğunuz için tebrikler! Şimdi onu kullanma zamanı. Parola sıfırlama diskiniz, oluşturduktan sonra Windows Vista parolanızı değiştirseniz bile çalışacaktır.

Eğitimli Tahminler Alın

Görünüşte bariz olan bu tavsiyeyi atlamadan önce, bu fikirlerden bazılarına gerçekten bir göz atın. Henüz yapmadıysanız, şifrenizi geri almanın daha karmaşık yollarına geçmeden önce ciddi bir tahmin çalışması yapın. Çoğu parola, aşırı karmaşık olanlar bile, genellikle hayatımızdaki günlük şeylerden ilham alır, bu nedenle parolanızı nasıl oluşturduğunuzu tahmin ederek parolanızı tersine çevirebilirsiniz. Vista oturum açma parolanız aşağıdakiler kullanılarak oluşturulmuş olabilir mi:

  • Adınız?
  • bir aile üyesinin veya arkadaşının adı?
  • bir evcil hayvanın adı?
  • doğum günü?
  • ev veya ofis adresiniz?
  • çocukluğunuzdan bir şey?
  • favori yemek?
  • sık aranan bir telefon numarası?
  • yukarıdaki fikirlerin bazı kombinasyonları?

Bir Yöneticinin Değiştirmesini Sağlayın

Bilgisayarınızı başka biriyle paylaşırsanız, bu kişi yönetici düzeyinde erişime sahip olabilir, bu da sizin için Vista parolanızı değiştirme yetkisine sahip olacağı anlamına gelir. Bilgisayarı kullanan tek kullanıcı sizseniz, bu tavsiye size pek de iyi gelmeyecektir. Bu muhtemelen çoğu insan için doğrudur çünkü çoğumuz bilgisayarımızın tek kullanıcısıyız.

Vista Parolanızı Sıfırlamak için Bu Hack’i Kullanın

Şimdi ciddi meseleye giriyoruz. Acemi için bile imkansız değil, tahmin etmekten çok daha fazlası. Yukarıdaki daha kolay fikirleri denediyseniz ve hiçbir şey işe yaramadıysa, Windows Vista Parolasını Sıfırlama eğitimimizi izleyin. Evet, çalıştırılacak birkaç komut var ve daha önce hiç yapmadığınız bazı şeyleri yapmanız gerekebilir, ancak bu çok basittir ve neredeyse her zaman hile yapar.

Bir Parola Kurtarma Programı ile Bilgisayarı Hackleyin

Unutulan Vista şifrenizi hatırlamanızın bir yolu yoksa, şifre sıfırlama diskiniz yoksa, PC’nizdeki tek kullanıcı sizsiniz ve sıfırlama hilesi işe yaramadıysa, o zaman özel kurtarma / sıfırlama işlemine geçme zamanı. yazılım. Windows şifre kurtarma programları olarak adlandırılan bunlar, şifrenizi sıfırlamak / silmek veya eski şifrenin kendisini kurtarmak için tasarlanmış araçlardır. Dünyadaki kullanımı en kolay programlar değiller, ancak adım adım talimatları izleyebilirseniz, sizi bu çıkmazdan kurtaracağı neredeyse kesindir.

Windows Vista Parolanızı Hala Bulamıyor musunuz?

Ücretsiz şifre kurtarma programlarını denedikten sonra bile Windows Vista’ya hala giremiyorsanız, temiz bir Windows yüklemesi yapmanız gerekir. Bu, hatırlayamadığınız parola dahil olmak üzere bilgisayarınızdaki her şeyi silecek kurtarma türüdür. Bu çok zor ve yıkıcı bir adımdır, ancak Vista parolanızı unutursanız ve başka bir yolla erişim sağlayamazsanız, bilgisayarınızı tam çalışır duruma getirmek için temiz bir kurulum garanti edilir.

Parolanızı Sıfırladıktan Sonra Ne Yapmalısınız?

Şifrenizi bulduktan veya farklı bir şifre oluşturmak için sıfırladıktan sonra, gelecekte bundan nasıl kaçınacağınızı düşünmelisiniz. İstediğiniz son şey, aynı durumla karşılaştığınızda bu şifre sıfırlama yöntemlerini birkaç ay sonra tekrar tekrarlamaktır. Yukarıdaki bağlantıda açıklandığı gibi bir parola sıfırlama diski oluşturmanın yanı sıra, Windows’a her zaman girebileceğinizden emin olmanın bir sonraki en iyi yolu parolanızı bir yere kaydetmektir. Ancak, bunu bilgisayarınızın yanına yazmak veya karmaşık bir parolayı belleğe yazmak yerine, bir parola yöneticisinde saklamayı düşünün. Şifrenizi bulabilmek için mobil erişimi olan bir tane kullandığınızdan emin olun. Windows’a erişime ihtiyaç duymadan. Bilgisayarınıza erişiminiz olmadığından emin olmanın bir başka yolu da Vista’da otomatik oturum açma özelliğini ayarlamaktır. Bu, bilgisayarınızın parolayı saklamasına izin verir, böylece tek yapmanız gereken, kullanıcı hesabınıza giriş yapmak için bilgisayarınızı açmaktır — parola gerekmez! Bu kesinlikle bilgisayarınızı kullanmanın güvenli bir yolu değildir, ancak bir seçenektir.