Skip to content

Windows Vista’da İnternet Bağlantınızı Paylaşma

22 de Mayıs de 2021

Tek bir İnternet bağlantısını birden fazla cihazla paylaşmanız gerekiyorsa, diğer bilgisayarların veya mobil cihazların da çevrimiçi olmasına izin vermek için Windows Vista’daki yerleşik İnternet Bağlantı Paylaşımı özelliğini kullanabilirsiniz. Esasen, bilgisayarınızı yakındaki diğer cihazlar için bir kablosuz bağlantı noktasına (veya kablolu yönlendiriciye) dönüştürebilirsiniz. Bu makaledeki talimatlar Windows Vista için geçerlidir.

Windows Vista’da İnternet Bağlantısı Nasıl Paylaşılır

İnternete bağlı bir Windows Vista bilgisayara ve başka bir ağ bağdaştırıcısına, TCP-IP etkin ve İnternet bağlantısı olan istemci bilgisayarlara, her bilgisayar için bir ağ bağdaştırıcısına ve tüm ağ için bir modeme ihtiyacınız olacaktır. İşte nasıl bağlanacağınız.

  1. Yönetici olarak Windows ana bilgisayarında (İnternete bağlı olan) oturum açın.

  2. Kontrol Panelinizdeki Ağ Bağlantılarına gidin ve şuraya gidin: Başlat > Kontrol Paneli > Ağ ve Internet > Ağ ve Paylaşım Merkezi ve sonra seçin Ağ bağlantılarını yönet.

  3. Sağ tıklayın internet bağlantısı paylaşmak istediğiniz (örneğin, Yerel Alan Bağlantısı), seçin Özellikleri, ve seçin Paylaşım sekmesi. Paylaşım sekmesi yalnızca iki tür ağ bağlantınız varsa görünür: biri İnternet bağlantınız için, diğeri ise kablosuz bağdaştırıcı gibi istemci bilgisayarların bağlanabileceği.

    İnternet Bağlantı Paylaşımı Ekran Görüntüsü

  4. Seçin Diğer ağ kullanıcılarının bu bilgisayarın İnternet bağlantısı üzerinden bağlanmasına izin ver onay kutusu. Seçiniz TAMAM MI değişiklikleri uygulamak ve iletişim kutusunu kapatmak için.

Diğer ağ kullanıcılarının İnternet bağlantısını kontrol etmesini veya devre dışı bırakmasını istiyorsanız, bu seçeneği seçin. Çevirmeli ağ bağlantıları için kullanışlıdır; aksi takdirde, muhtemelen en iyisi devre dışı bırakılır. Ayrıca isteğe bağlı olarak, diğer ağ kullanıcılarının ağınızda çalışan posta veya web sunucusu gibi hizmetleri kullanmasına izin verebilirsiniz. Ayarlar seçeneği. ICS etkinleştirildikten sonra, özel bir kablosuz ağ kurabilir veya daha yeni Wi-Fi Direct teknolojisini kullanabilirsiniz, böylece diğer cihazlar internet erişimi için doğrudan ana bilgisayarınıza bağlanabilir. Ana bilgisayara bağlanan istemcilerin ağ bağdaştırıcılarının IP adreslerini otomatik olarak alacak şekilde ayarlanmış olması gerekir (ağ bağdaştırıcısı özelliklerine, TCP / IPv4 veya TCP / IPv6 altında bakın ve Otomatik olarak bir IP Adresi Alın). Ana bilgisayarınızdan kurumsal bir ağa VPN bağlantısı oluşturursanız, ICS kullanıyorsanız yerel ağınızdaki tüm bilgisayarlar kurumsal ağa erişebilir. İnternet bağlantınızı geçici bir ağ üzerinden paylaşırsanız, özel ağ bağlantınızı keserseniz, yeni bir geçici ağ oluşturursanız veya ana bilgisayardaki oturumu kapatırsanız ICS devre dışı bırakılır.