Skip to content

Windows Vista’ya Devam Etmek İçin 5 Neden

24 de Mayıs de 2021

Windows Vista, Microsoft’un en sevilen sürümü değildi. İnsanlar Windows 7’ye nostaljiyle bakıyor, ancak Vista’ya pek sevgi duymuyorsunuz. Microsoft bunu çoğunlukla unuttu, ancak Vista pek çok şeyin yolunda gittiği iyi ve sağlam bir işletim sistemiydi. Vista’dan Windows 7 veya sonraki bir sürüme yükseltmeyi düşünüyorsanız, işte buna bağlı kalmanız için beş neden (ve yapmamak için büyük bir neden).

Vista, Windows 7 İle Daha Lehçe

Windows 7, özünde Vista’dır. Temel motor aynıdır. Windows 7, temel Vista altyapılarına çok fazla parlaklık ve iyileştirme katar. Bu, iki ürünün ikiz olduğu anlamına gelmez. Windows 7 daha hızlı ve kullanımı daha kolay, ancak kaputun altında, çoğu aynı parçaya sahipler.

Microsoft

Vista Güvenli

Vista, güvenli, uygun şekilde kilitlenmiş bir işletim sistemidir. Getirdiği yeniliklerden biri Kullanıcı Hesabı Kontrolü idi. UAC, bitmek tükenmek bilmeyen uyarılarıyla ilk başta baş belası olsa da, güvenlik için büyük bir adımdı ve zamanla daha az sinir bozucu olacak şekilde rafine edildi.

Uygulama Uyumluluğu Sorun Değil

Vista’nın en başından beri karşılaştığı temel sorunlardan biri, birçok XP programını bozmasıydı. Microsoft, geniş bir uyumluluk sözü verdi ve daha sonrasına kadar teslim etmedi, ancak güncellemeler ve hizmet paketleri sonunda bu sorunların çoğunu halletti ve yazılım şirketleri, hemen hemen her şey Vista ile çalışana kadar sürücülerini güncelledi.

Vista Kararlı

Vista, tüm dünyada yıllarca kullanıldı ve değiştirildi. Sorunların çoğu keşfedildi ve düzeltildi, bu da çoğu kullanıcı için genellikle çökmeyen kaya gibi sağlam bir işletim sistemine yol açtı.

Vista Para Tasarrufu Sağlıyor

Doğrudan XP’den Windows 7’ye yükseltemezsiniz, bu, yükseltmelerin Vista’dan geldiği anlamına gelir. Vista aynı şeylerin çoğunu yaptığında ve bunları iyi yaptığında, Windows 7 veya sonraki sürümler için artan maliyeti haklı çıkarmak çoğu kişi için zor olabilir.

Windows Vista’ya Bağlı Kalmamak İçin Büyük Bir Neden

Microsoft, Windows Vista desteğini sona erdirdi. Bu, başka Vista güvenlik yaması veya hata düzeltmesi olmayacağı ve teknik yardım gerekmeyeceği anlamına gelir. Artık desteklenmeyen işletim sistemleri, yeni işletim sistemlerine göre kötü niyetli saldırılara karşı daha savunmasızdır.