Skip to content

Windows XP Dizüstü Bilgisayarlarda Kablosuz Ağ Adaptörlerini Bulun

17 de Nisan de 2021

Microsoft, Nisan 2008’de son güncellemesini yayımlayan Windows XP’yi artık desteklemiyor. Modern işletim sistemleri ve bilgisayarlarla ilgili bilgiler için lütfen ağ bilgisayar bağdaştırıcıları kılavuzumuza bakın. Daha yeni dizüstü bilgisayarlar, Wi-Fi kablosuz ağ bağdaştırıcıları ile birlikte gönderilir. Bu yerleşik adaptörlerin varlığını doğrulamak zor olabilir çünkü bunlar bilgisayarın dışından görünmezler. Windows XP’de kablosuz dizüstü bilgisayar adaptörlerini şu şekilde bulabilirsiniz.

 1. Başlat menü ve sağ tıklama Benim bilgisayarım.

 2. Seçiniz Özellikleri.

 3. İçinde Sistem özellikleri iletişim kutusu, seç Donanım.

  Sistem Özellikleri penceresindeki Donanım sekmesi

 4. Seçiniz Aygıt Yöneticisi açmak için Aygıt Yöneticisi bilgisayarda yüklü donanım bileşenlerinin listesini gösteren pencere.

  Windows XP Aygıt Yöneticisi

 5. İçinde Aygıt Yöneticisi pencere, seçin + solunda Ağ Adaptörleri Bilgisayarda yüklü ağ bağdaştırıcılarının listesini görüntülemek için simge. Bir kablosuz ağ bağdaştırıcısı bulmak için aşağıdaki sözcükleri içeren herhangi bir öğeyi arayın:

  • Kablosuz
  • WLAN
  • Wifi
  • 802.11a, 802.11b, 802.11g veya 802.11n

  Ağ Adaptörleri

 6. Listede bir adaptör görünmüyorsa, aşağıdaki adımları kullanarak tekrarlayın. PCMCIA adaptörleri öğeyi listele Aygıt Yöneticisi. Genellikle üretici tarafından kurulmasa da, bazı PCMCIA adaptörleri aynı zamanda kablosuz ağ kartlarıdır.

Bir ağ bağdaştırıcısı devre dışı bırakılırsa veya arızalanırsa, yüklü olmasına rağmen Windows listesinde görünmeyebilir. Bu durumdan şüpheleniyorsanız bilgisayar üreticisinin belgelerine başvurun.