Skip to content

Windows XP Güvenlik Duvarını Yapılandırma Adımları

5 de Mayıs de 2021

Güvenlik duvarları, sizi tüm tehditlerden koruyacak sihirli bir değnek değildir, ancak güvenlik duvarları kesinlikle sisteminizi daha güvenli tutmaya yardımcı olur. Güvenlik duvarı, bir virüsten koruma programının yaptığı gibi belirli tehditleri algılamaz veya engellemez, ayrıca bir kimlik avı e-posta iletisindeki bir bağlantıya tıklamanızı veya solucan bulaşmış bir dosyayı yürütmenizi engellemez. Güvenlik duvarı, sizin izniniz olmadan bilgisayarınıza bağlanmaya çalışabilecek programlara veya kişilere karşı bir savunma hattı sağlamak için bilgisayarınıza giren (ve bazen de çıkan) trafik akışını kısıtlar.

Güvenlik Duvarı Nasıl Etkinleştirilir

Microsoft bir süredir Windows işletim sistemine bir güvenlik duvarı eklemişti, ancak Windows XP SP2’nin piyasaya sürülmesine kadar varsayılan olarak devre dışı bırakıldı ve kullanıcının varlığını bilmesini ve onu açmak için adımlar atmasını istedi. Service Pack 2’yi bir Windows XP sistemine yüklediğinizde, Windows Güvenlik Duvarı varsayılan olarak etkinleştirilir. Windows Güvenlik Duvarı ayarlarına aşağıdaki seçeneklerden birini tıklayarak ulaşabilirsiniz: küçük kalkan ikon ekranın sağ alt köşesindeki Systray’de ve ardından Windows Güvenlik Duvarı altta, altında İçin güvenlik ayarlarını yönetin başlık. Ayrıca tıklayabilirsiniz Windows Güvenlik Duvarı içinde Kontrol Paneli. Microsoft, yüklü bir güvenlik duvarınız olmasını önerir, ancak bu güvenlik duvarı olması gerekmez. Windows, çoğu kişisel güvenlik duvarı yazılımının varlığını algılayabilir ve Windows Güvenlik Duvarı’nı devre dışı bırakırsanız sisteminizin hala korunduğunu anlayacaktır. Windows Güvenlik Duvarı’nı üçüncü taraf bir güvenlik duvarı yüklenmeden devre dışı bırakırsanız, Windows Güvenlik Merkezi sizi korumasız olduğunuz konusunda uyarır ve küçük kalkan simgesi kırmızıya döner.

İstisnalar Oluşturma

Windows Güvenlik Duvarı kullanıyorsanız, belirli trafiğe izin vermek için yapılandırmanız gerekebilir. Güvenlik duvarı, varsayılan olarak, gelen trafiğin çoğunu engeller ve programların internet ile iletişim kurma girişimlerini kısıtlar. Eğer İstisnalar sekmesinde, güvenlik duvarı üzerinden iletişim kurmasına izin verilmesi gereken programları ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz ya da belirli TCP / IP bağlantı noktalarını açabilirsiniz, böylece bu bağlantı noktalarındaki tüm iletişim güvenlik duvarından geçecektir. Bir program eklemek için tıklayabilirsiniz Program Ekle altında İstisnalar sekmesi. Sistemde yüklü programların bir listesi görünecektir veya aradığınız program listede yoksa belirli bir yürütülebilir dosyaya göz atabilirsiniz. Dibinde Program Ekle pencere etiketli bir düğmedir Kapsamı Değiştir. Bu düğmeye tıklarsanız, tam olarak hangi bilgisayarların güvenlik duvarı istisnasını kullanmasına izin verileceğini belirleyebilirsiniz. Başka bir deyişle, belirli bir programın Windows Güvenlik Duvarınız üzerinden iletişim kurmasına izin vermek isteyebilirsiniz, ancak yalnızca yerel ağınızdaki diğer bilgisayarlarla İnternet değil. Kapsamı Değiştir üç seçenek sunar. İstisnaya tüm bilgisayarlar (genel İnternet dahil), yalnızca yerel ağ alt ağınızdaki bilgisayarlar için izin vermeyi seçebilir veya izin vermek için yalnızca belirli IP adreslerini belirtebilirsiniz. Altında Bağlantı Noktası Ekle seçeneği, bağlantı noktası istisnası için bir ad sağlar ve istisna oluşturmak istediğiniz bağlantı noktası numarasını ve bunun bir TCP veya UDP bağlantı noktası olup olmadığını belirlersiniz. Ayrıca Program Ekle istisnaları ile aynı seçeneklerle istisnanın kapsamını da ayarlayabilirsiniz.

Gelişmiş Ayarlar

Windows Güvenlik Duvarını yapılandırmak için son sekme, ileri sekmesi. Gelişmiş sekmesi altında, Microsoft, güvenlik duvarı üzerinde biraz daha özel kontrol sunar. İlk bölüm, her ağ bağdaştırıcısı veya bağlantısı için Windows Güvenlik Duvarının etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceğini seçmenize olanak tanır. Eğer Ayarlar Bu bölümde, bu ağ bağlantısıyla güvenlik duvarı üzerinden iletişim kurmak için FTP, POP3 veya Uzak Masaüstü hizmetleri gibi belirli hizmetleri tanımlayabilirsiniz. İkinci bölüm Güvenlik Kaydı içindir. Güvenlik duvarını kullanırken sorun yaşıyorsanız veya bilgisayarınızın saldırıya uğradığından şüpheleniyorsanız, güvenlik duvarı için Güvenlik Günlüğü’nü etkinleştirebilirsiniz. Eğer Ayarlar düğmesi, bırakılan paketleri ve / veya başarılı bağlantıları günlüğe kaydetmeyi seçebilirsiniz. Ayrıca günlük verilerinin nereye kaydedilmesini istediğinizi tanımlayabilir ve günlük verileri için maksimum dosya boyutunu belirleyebilirsiniz. Sonraki bölüm, için ayarları tanımlamanıza olanak tanır. ICMP. ICMP (İnternet Kontrol Mesajı Protokolü), PING ve TRACERT komutları dahil olmak üzere çeşitli amaçlar ve hata kontrolü için kullanılır. Bununla birlikte, ICMP isteklerine yanıt vermek, bilgisayarınızda hizmet reddi durumuna neden olmak veya bilgisayarınız hakkında bilgi toplamak için de kullanılabilir. Tıklayın. Ayarlar ICMP düğmesi, Windows Güvenlik Duvarınızın ne tür ICMP iletişimi yaptığınızı veya istemediğinizi tam olarak belirlemenizi sağlar. Gelişmiş sekmesinin son bölümü, Varsayılan ayarları Bölüm. Değişiklik yaptıysanız ve sisteminiz artık çalışmıyorsa ve nereden başlayacağınızı bile bilmiyorsanız, her zaman son çare olarak bu bölüme gelip tıklayabilirsiniz. Ayarları varsayılan duruma getirmek Windows Güvenlik Duvarınızı sıfırlamak için.

Andy O’Donnell tarafından güncellendi