Skip to content

Windows XP Parolamı Unuttum! Bununla İlgili Bir Şey Yapabilir miyim?

24 de Mayıs de 2021

Güvenli, tahmin edilmesi zor şifreler yapmamız gerekiyor, ancak bazen onları o kadar karmaşık hale getiriyoruz ki kendimiz unutuyoruz. Windows XP – uzun süredir güncel olmamasına ve artık desteklenmemesine rağmen – kilitlenmiş bir hesabı kurtarmak için çeşitli prosedürler sunar.

Windows XP Parola Sıfırlama Diskinizi Kullanın

Proaktif olduğunuzu ve geçmişte bir noktada bir Windows XP parola sıfırlama diski oluşturduğunuzu varsayarak, parolanızı değiştirmek için bunu XP oturum açma ekranında kullanın. Parola sıfırlama diskiniz, diski oluşturduktan sonra Windows XP parolanızı değiştirseniz bile çalışacaktır.

XP Parolanızı Başka Bir Kullanıcının Sizin İçin Değiştirmesini Sağlayın

Windows XP'de kullanıcı parolasını değiştirme ekranı

Bilgisayarınızda hesapları olan başka kullanıcılar varsa, bunlardan biri yönetici düzeyinde erişime sahip olabilir. Bu hesap Windows XP parolanızı sizin için değiştirebilir. Başka bir kullanıcının şifresini değiştirmek Kontrol Paneli ile kolaydır. Alternatif olarak, Başlat menüsünü açın, sağ tıklayın Benim bilgisayarım, Ve git Yönetin > Yerel Kullanıcılar ve Gruplar > Kullanıcılar başka bir kullanıcının şifresini sıfırlamak için.

Windows XP Parolanızı Hala Bulamıyor musunuz?

Windows XP ana kurulum ekranı

Parolanızı hala bulamıyorsanız, temiz bir Windows XP yüklemesi yapmanız gerekecektir. Bu şiddetli ve yıkıcı bir adımdır, ancak Windows XP güvenlik konusunda ciddidir. Yeniden yüklemeyi gerçekleştirmeden önce önemli dosyalarınızı yedeklediğinizden emin olun. Temiz bir Windows kurulumu her şeyi siler Bilgisayarınıza yüklediğiniz tüm programlar, bilgisayarınıza indirdiğiniz veya kopyaladığınız resimler ve videolar, Masaüstünüzdeki her şey vb. dahil olmak üzere bilgisayarınızda.

Windows XP Parolanızı Sıfırlamaktan Nasıl Kaçınabilirsiniz?

Kasayı açan bir kişinin resmi

Parolanızı zaten kaybettiyseniz, geri almak veya tüm işletim sistemini sıfırlamak için yukarıdaki birçok yöntemden birini izlemekten başka seçeneğiniz olmadığı açıktır. Tüm bu kurtarma sürecinden tekrar kaçınmak için kendinizi koruyun. Yeni Windows XP parolanızı korumak için, ne kadar uzun veya garip olursa olsun, parolanızı bir parola yöneticisinde saklayın. Bu programlardan birini kullanmak gerçekten kullanışlıdır çünkü şifrenizi tahmin etmeyi çok zorlaştırabilirsiniz, ancak hatırlamanız gerekirse yine de ona erişebilirsiniz. Elbette, Windows’ta oturum açmadan önce ihtiyacınız olacağı için mobil erişimi olan bir parola yöneticisi kullanın. Windows XP parolanızı her oturum açtığınızda girmekten yorulduysanız, kullanıcı parolanızı silin veya otomatik oturum açma ayarlayın. Bu yöntemler, bariz nedenlerden dolayı kesinlikle güvenli değildir, ancak oturum açmak için bir parola girmek zorunda kalmazlar.