Skip to content

Windows XP’de Boot.ini Nasıl Onarılır veya Değiştirilir

27 de Mayıs de 2021

Boot.ini dosyası, Windows XP kurulumunuzun hangi klasörde, hangi bölümde ve hangi sabit sürücüde bulunduğunu belirlemek için kullanılan gizli bir dosyadır. Boot.ini bazen çeşitli nedenlerle zarar görebilir, bozulabilir veya silinebilir. Bu INI dosyası, bilgisayarınızın nasıl önyüklendiğiyle ilgili kritik bilgiler içerdiğinden, onunla ilgili sorunlar genellikle Windows başlatma işlemi sırasında şu gibi bir hata iletisiyle dikkatinize sunulur: Invalid BOOT.INI file Booting from C: Windows

Cankurtaran / Tim Fisher
Hasarlı/bozuk boot.ini dosyasını onarmak veya silinmişse değiştirmek için bu kolay adımları izleyin:

Windows XP’de Boot.ini Nasıl Onarılır veya Değiştirilir

Zaman gerekli Boot.ini dosyasını onarmak veya değiştirmek genellikle 10 dakikadan az sürer, ancak bir Windows XP CD’si bulmanız gerekirse toplam süre çok daha uzun olabilir.

  1. Windows XP Kurtarma Konsolu’na girin. Kurtarma Konsolu, boot.ini dosyasını geri yüklemenizi sağlayacak özel araçlara sahip gelişmiş bir Windows XP tanılama modudur.

  2. Komut satırına ulaştığınızda (yukarıdaki bağlantıda Adım 6’da ayrıntılı olarak açıklanmıştır), aşağıdaki komutu yazın ve ardından düğmesine basın. Giriş.

    bootcfg / yeniden oluşturma

  3. Bootcfg yardımcı programı, herhangi bir Windows XP yüklemesi için sabit sürücülerinizi tarar ve ardından sonuçları görüntüler. Windows XP kurulumunuzu boot.ini dosyasına eklemek için kalan adımları izleyin.

  4. İlk istem sorar, Önyükleme listesine kurulum eklensin mi? (Evet / Hayır / Hepsi). Tür Y bu soruya cevaben basın Giriş.

  5. Bir sonraki istem sizden Yük Tanımlayıcısını Girmenizi ister. Bu, işletim sisteminin adıdır. Örneğin, yazın Windows XP Professional veya Windows XP Ev Sürümü ve bas Giriş.

  6. Son istem sizden şunu yapmanızı ister: İşletim Sistemi Yükleme seçeneklerini girin: Tür / Fastdetect burada ve basın Giriş.

  7. Windows XP CD’sini çıkarın, yazın çıkış ve sonra basın Giriş PC’nizi yeniden başlatmak için. Eksik veya bozuk bir boot.ini dosyasının tek sorununuz olduğunu varsayarsak, Windows XP şimdi normal şekilde başlamalıdır.

Windows’un Daha Yeni Sürümlerinde Önyükleme Yapılandırma Verileri Nasıl Yeniden Oluşturulur

Windows Vista, Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 gibi Windows’un daha yeni sürümlerinde, önyükleme yapılandırma verileri bir boot.ini dosyasında değil, BCD veri dosyasında saklanır. Bu işletim sistemlerinden birinde önyükleme verilerinin bozuk veya eksik olduğundan şüpheleniyorsanız, tam bir eğitim için Windows’ta BCD’yi Yeniden Oluşturma bölümüne bakın.

Bu Sorunu Kendim Düzeltmek Zorunda mıyım?

Hayır, boot.ini dosyasını onarmak için yukarıdaki komutu manuel olarak çalıştırmanız ve bu adımları izlemeniz gerekmez – üçüncü taraf bir programın bunu sizin için yapmasına izin verme seçeneğiniz vardır. Ancak, talimatları olduğu gibi takip ederseniz gerçekten o kadar da zor değil. Ayrıca, sizin için boot.ini dosyasını düzeltebilecek birçok yazılım size mal olacaktır. Boot.ini dosyasıyla ilgili hataları düzeltmek için bir yazılım programı satın almanız gerekmez. Muhtemelen sizin için düzeltmeyi yapabilecek düzinelerce uygulama olsa da, konu bu programların çalışma şekline geldiğinde, her biri özünde yukarıda tanımladığımız şeyin aynısını yapacaktır. Tek fark, komutların yazılması için bir veya iki düğmeyi tıklatabilmenizdir. Merak ediyorsanız, Tenorshare’s Fix Genius böyle bir programdır. Denemediğimiz ücretsiz bir deneme sürümleri var, ancak tam fiyat ödemediğiniz sürece tüm özelliklerin çalışmayacağını düşünüyoruz.