Skip to content

Windows XP’de Dosyaları Diğer Bilgisayarlarla Paylaşma

25 de Mayıs de 2021

Windows XP, 2014’ten beri kullanımdan kaldırılmıştır ve artık güvenlik veya özellik güncellemelerini almamaktadır. Bu talimatlar, yükseltme yapamayan kişiler için saklanmıştır. Windows XP’nin sürekli kullanımı önerilmez. Windows XP, Windows XP veya Windows 10 veya Windows 7 gibi farklı bir Windows işletim sistemi kullanıyor olsalar da, belgeleri, klasörleri ve diğer dosya türlerini aynı yerel ağdaki diğer kullanıcılarla paylaşmanıza olanak tanır. Paylaşımı etkinleştirdikten ve neyle paylaşacağınızı seçtikten sonra diğer bilgisayarlarda, bilgisayarlar arasında dosya aktarabileceğiniz, bir bilgisayarı ağınızla paylaşabileceğiniz, videoları kopyalayabileceğiniz veya görüntüleri paylaşabileceğiniz bir dosya sunucusu oluşturursunuz.

Windows XP Dosyaları Bir Ağ Üzerinde Nasıl Paylaşılır

XP ağ yaklaşımı, ağ dosya erişimini kolaylaştırır:

  1. Windows XP Basit Dosya Paylaşımının etkinleştirildiğinden emin olun.

  2. Paylaşmak istediğiniz dosyanın, klasörün veya sürücünün konumunu bulun. Bunu yapmanın kolay bir yolu, Benim bilgisayarım Başlat menüsünden.

  3. Öğeye sağ tıklayın veya Dosya menü, ardından seçin Paylaşım ve Güvenlik.

  4. Açılan yeni pencereden adlı seçeneği seçin Bu klasörü ağ üzerinde paylaşın, ardından öğeye tanınması için bir ad verin. Kullanıcıların öğeyi değiştirebilmesini istiyorsanız, Ağ kullanıcılarının dosyalarımı değiştirmesine izin ver onay kutusu. Bu seçeneklerden herhangi birini seçemezseniz, bu dosya veya klasörün özel olarak ayarlanmış başka bir klasörde bulunduğu anlamına gelebilir. Önce bu klasöre erişime izin vermelisiniz. Oraya gidin ve aynı paylaşım ayarlarını açın, ancak Bu klasörü özel yap onay kutusu.

  5. Tıklayın TAMAM MI veya Uygulamak değişiklikleri kaydetmek ve yeni paylaşılan öğeyi etkinleştirmek için.

Windows XP Paylaşım İpuçları

Dosya ve klasörleri paylaşmanın alternatif bir yolu, bunların C: Documents and Settings All Users Documents konumunda bulunan Paylaşılan Belgeler klasörüne taşınmasını veya kopyalanmasını gerektirir. Windows XP’de, Paylaşılan Belgeler klasöründe bulunan tüm dosyalar otomatik olarak yerel ağda paylaşılır. Windows 2000 ve Windows’un önceki sürümlerinde dosya paylaşma prosedürüne şuradan erişilebilir: Dosya > Paylaşım Windows Gezgini’nde menü. Dosyaları bu şekilde paylaşmak, yerel ağınızın dışında dosya paylaşmanıza izin vermez. Başka bir deyişle, kilometrelerce uzakta yaşayan arkadaşınıza dosya gönderemezsiniz. Bunun için WeTransfer gibi bir dosya paylaşım web sitesine veya halka açık bağlantıları destekleyen Dropbox gibi bir bulut depolama web sitesine ihtiyacınız var.