Skip to content

Windows XP’de İnternet Bağlantılarını Kurun

7 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Git Ağ bağlantıları > İnternete bağlan > bağlantınızı nasıl kurmak istediğinizi seçin.
 • Seçiniz İnternet Servis Sağlayıcıları listesinden seçim yapın ISS’nizi aramak için. Listelenmemişse, seçin Bağlantımı manuel olarak kur.
 • Seçiniz çevirmeli modem, bir bir kullanıcı adı ve parola gerektiren geniş bant bağlantısıveya a her zaman açık olan geniş bant bağlantısı.

Bu makale, Windows XP’de bir internet bağlantısının nasıl kurulacağını açıklar. 8 Nisan 2014 itibariyle Microsoft artık Windows XP’yi desteklemiyor. Güvenlik güncellemeleri ve teknik destek almaya devam etmek için Windows 10’a yükseltmenizi öneririz.

Windows XP İnternet Bağlantısı Nasıl Kurulur

Windows XP’de yerleşik bir sihirbaz, çeşitli türlerde ağ bağlantıları kurmanıza izin verir.

 1. Sihirbazın internet bölümüne erişmek için Ağ Bağlantıları’na gidin ve İnternete bağlan. Bu arayüz üzerinden geniş bant ve çevirmeli bağlantılar yapabilirsiniz.

 2. The Hazır olmak sayfa üç seçenek sunar:

  • İnternet Servis Sağlayıcıları listesinden seçim yapın: Bir ISS ile bir hesap oluşturmak ve ardından bu yeni hesap üzerinden internet bağlantısını kurmak için talimatlar verir.
  • Bağlantımı manuel olarak kur: Mevcut ISP hesapları için bağlantılar kurar (kullanıcı adı ve şifre kullanıma hazırdır).
  • ISS’den aldığım CD’yi kullan: Servis sağlayıcılardan birinden bir kurulum CD-ROM’una sahip olduğunuzda kullanın.
 3. Seçiniz İnternet Servis Sağlayıcıları listesinden seçim yapın ISS’nizin listelenip listelenmediğini görmek için. Varsayılan olarak, ilk seçenek MSN ile çevrimiçi olun seçildi. MSN ile yeni bir bağlantı kurmak için şunu seçin: Bitiş. Başka bir ISS ile yeni bir bağlantı kurmak için ikinci seçeneği seçin ve ardından Bitiş. Bu seçeneklerin her ikisi de, 2000’lerin başında popüler olan çevirmeli internet hizmetleri için ek kurulum ekranlarına yol açar.

 4. İSS’niz listelenmemişse, şunu seçin: Bağlantımı kur elle. Bu sihirbaz, mevcut bir hesabı kullandığınızı varsayar. Manuel bağlantılar, çalışan bir ISS hizmetinden kullanıcı adı (hesap adı) ve şifre gerektirir. Çevirmeli bağlantılar ayrıca bir telefon numarası gerektirir; geniş bant bağlantıları yok.

 5. Bir sonraki adım, manuel bağlantı oluşturmak için üç seçenek sunar:

  • Çevirmeli modem kullanarak bağlanın: Telefon hattı internet hizmetleri için çalışır (geleneksel çevirmeli veya ISDN).
  • Kullanıcı adı ve parola gerektiren bir geniş bant bağlantısı kullanarak bağlanın: PPPoE kullanan DSL ve kablo modem internet hizmetleri için çalışır.
  • Her zaman açık olan bir geniş bant bağlantısı kullanarak bağlanın: Hizmet sözleşmesinde belirtildiği gibi bir kullanıcı adı ve parola gerektirmeyen DSL veya kablo modem hizmetleri için çalışır.
 6. ISS’niz internet bağlantınızı kurmanız için size bir CD verdiyse, ISS’den aldığım CD’yi kullan.

Windows XP, bu seçeneği eğitim amaçlı gösterir. Servis sağlayıcılar tipik olarak bir işletim sistemi için gerekli tüm kurulum verilerini bağımsız bir pakette içerecek kurulum CD’leri oluşturur. Seçme Bitiş sihirbazdan çıkar ve kullanıcının işleme devam etmek için uygun CD’yi taktığını varsayar. Modern geniş bant internet hizmetleri genellikle kurulum CD’lerinin kullanılmasını gerektirmez.