Skip to content

Windows XP’de Otomatik Kablosuz Ağ Bağlantıları

27 de Mayıs de 2021

Windows XP, 2014 yılında kullanım ömrünün sonuna ulaştı ve artık Microsoft’tan kritik güvenlik veya özellik güncellemelerini almıyor. En iyi ve en güvenli bilgi işlem deneyimi için Windows 10’a yükseltmenizi öneririz. Bu içeriği, yükseltmesi engellenen okuyucular adına saklarız. Windows XP, Wi-Fi ağ yönlendiricilerine ve erişim noktalarına otomatik olarak bir kablosuz ağ bağlantısı kurar. Bu özellik, dizüstü bilgisayarları kablosuz internet bağlantılarına ve Wi-Fi’ye bağlamayı kolaylaştırır.

Tetra Images / Getty Images

Bilgisayarım Otomatik Kablosuz Ağ Yapılandırmasını Destekler mi?

Wi-Fi kablosuz desteğine sahip tüm Windows XP bilgisayarları otomatik kablosuz yapılandırma yeteneğine sahip değildir. Windows XP bilgisayarınızın bu özelliği desteklediğini doğrulamak için, Kablosuz Ağ Bağlantısı özelliklerine erişmelisiniz:

  1. İtibaren M başlatenu, aç Kontrol Paneli.

  2. Kontrol Panelinde, Ağ bağlantıları seçeneği varsa, aksi takdirde ilk tıklama Ağ ve İnternet Bağlantıları ve sonra tıklayın Ağ bağlantıları.

  3. Sağ tık Kablosuz internet bağlantısı ve Seç Özellikleri.

Kablosuz Ağ Bağlantısı özellikleri penceresinde, bir Kablosuz Ağlar sekme? Değilse, Wi-Fi ağ bağdaştırıcınız Windows Sıfır Yapılandırma desteğinden yoksundur ve yerleşik Windows XP otomatik kablosuz yapılandırma özelliği sizin için kullanılamayacaktır. Bu özelliği etkinleştirmek için gerekirse kablosuz ağ adaptörünüzü değiştirin. Bir görürsen Kablosuz Ağlar sekmesini seçin, ardından — Windows XP SP2’de — seçin Kablosuz Ağları Görüntüle. Ekranda aşağıdaki gibi bir mesaj görünebilir: Windows bu kablosuz bağlantıyı yapılandıramıyor. Bu kablosuz bağlantıyı yapılandırmak için başka bir programı etkinleştirdiyseniz, o yazılımı kullanın.

class = “ql-syntax”> Bu mesaj, kablosuz ağ bağdaştırıcınız Windows XP’den ayrı bir yazılım yapılandırma yardımcı programıyla yüklendiğinde görünür. Windows XP otomatik yapılandırma özelliği, adaptörün kendi yapılandırma yardımcı programı devre dışı bırakılmadıkça bu durumda kullanılamaz, bu genellikle tavsiye edilmez.

Otomatik Kablosuz Ağ Yapılandırmasını Etkinleştirme ve Devre Dışı Bırakma

Otomatik yapılandırmayı etkinleştirmek için, Kablosuz Ağ Bağlantısı özellikleri penceresine gidin, Kablosuz Ağlar sekmesine gidin ve seçin Kablosuz ağ ayarlarınızı yapılandırmak için Windows’u kullanın. Otomatik kablosuz internet ve Wi-Fi ağ yapılandırması, aşağıdaki durumlarda devre dışı bırakılacaktır: Kablosuz ağ ayarlarınızı yapılandırmak için Windows’u kullanın seçilmedi. Bu özelliği açmak için Windows XP yönetici ayrıcalıklarıyla oturum açmalısınız.

Kullanılabilir Ağlar Nelerdir?

Kablosuz Ağlar sekmesi, mevcut ağlar kümesine erişmenizi sağlar. Kullanılabilir ağlar şu anda Windows XP tarafından algılanan etkin ağları temsil eder. Bazı Wi-Fi ağları etkin ve kapsama alanında olabilir, ancak kablosuz yönlendirici veya erişim noktasında SSID yayınının devre dışı bırakılması gibi mevcut ağlar altında görünmeyebilir. Ağ bağdaştırıcınız yeni kullanılabilir Wi-Fi ağlarını her algıladığında, ekranın sağ alt köşesinde gerekirse işlem yapmanıza izin veren bir uyarı göreceksiniz.

Tercih Edilen Ağlar Nelerdir?

Kablosuz Ağlar sekmesinde, otomatik bir kablosuz yapılandırma etkinken bir dizi tercih edilen ağ oluşturabilirsiniz. Bu, gelecekte otomatik olarak bağlanmak istediğiniz bilinen Wi-Fi yönlendiricilerinin veya erişim noktalarının bir listesidir. Ağ adını (SSID) ve her birinin uygun güvenlik ayarlarını belirterek bu listeye yeni ağlar ekleyin. Tercih edilen ağların listelendiği sıra, Windows XP’nin kablosuz internet bağlantısı kurmaya çalışırken otomatik olarak deneyeceği sırayla aynıdır. Tüm altyapı modu ağlarının tercih edilen listedeki tüm geçici mod ağlarının önünde görünmesi sınırlamasıyla bu sıralamayı tercihinize göre ayarlayabilirsiniz.

Otomatik Kablosuz Ağ Yapılandırması Nasıl Çalışır?

Varsayılan olarak, Windows XP kablosuz ağlara aşağıdaki sırayla bağlanmaya çalışır:

  • İlk: Tercih edilen ağ listesinde bulunan mevcut ağlar (listeleme sırasına göre)
  • Sonraki: Mevcut listede olmayan tercih edilen ağlar (listeleme sırasına göre)
  • En sonunda: Hangi gelişmiş ayarların seçildiğine bağlı olarak diğer ağlar

Windows XP Service Pack 2’de, her ağ, hatta tercih edilen ağlar, otomatik yapılandırmayı atlayacak şekilde ayrı ayrı yapılandırılabilir. Otomatik yapılandırmayı ağ bazında etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için, seçin veya seçimi kaldırın. Bu ağ kapsama alanı içindeyken bağlanın bu ağın Bağlantı özellikleri içinde. Windows XP, mevcut yeni ağları düzenli olarak kontrol eder. Otomatik yapılandırma için etkinleştirilmiş tercih edilen kümede daha yukarıda listelenen yeni bir ağ bulursa, Windows XP sizi otomatik olarak daha az tercih edilen ağdan ayıracak ve sizi daha çok tercih edilen ağa yeniden bağlayacaktır.

Gelişmiş Otomatik Kablosuz Yapılandırma

Varsayılan olarak, Windows XP, otomatik kablosuz yapılandırma desteğini etkinleştirir. Birçok kişi yanlışlıkla bunun, dizüstü bilgisayarınızın bulduğu herhangi bir kablosuz ağa otomatik olarak bağlanacağı anlamına geldiğini varsayar. Bu doğru değil. Varsayılan olarak, Windows XP yalnızca tercih edilen ağlara otomatik olarak bağlanır. Kablosuz Ağ Bağlantısı özelliklerindeki Kablosuz Ağlar sekmesindeki Gelişmiş bölümü, Windows XP otomatik bağlantılarının varsayılan davranışını kontrol eder. Gelişmiş penceresindeki bir seçenek, Tercih edilmeyen ağlara otomatik olarak bağlanın, Windows XP’nin yalnızca tercih edilenlere değil, mevcut listedeki herhangi bir ağa otomatik bağlanmasına izin verir. Bu seçenek varsayılan olarak devre dışıdır. Gelişmiş ayarlar altındaki diğer seçenekler, otomatik bağlantının altyapı modu, geçici mod veya her iki ağ türü için geçerli olup olmadığını kontrol eder. Bu seçenek, tercih edilmeyen ağlara bağlanma seçeneğinden bağımsız olarak değiştirilebilir.

Otomatik Kablosuz Ağ Yapılandırması Güvenli mi?

Windows XP kablosuz ağ yapılandırma sistemi, otomatik bağlantıları varsayılan olarak tercih edilen ağlarla sınırlar. Windows XP, örneğin, bunu yapacak şekilde özel olarak yapılandırmadığınız sürece, genel erişim noktaları gibi tercih edilmeyen ağlara otomatik olarak bağlanmayacaktır.