Skip to content

Windows’ta ‘Ağ Yolu Bulunamadığında’ Ne Yapmalı?

16 de Mayıs de 2021

Bir Microsoft Windows bilgisayarından bir ağ kaynağına (örneğin başka bir bilgisayar, mobil cihaz veya yazıcı) bağlanmaya çalıştığınızda, bazen bir “ağ yolu bulunamadı” hata mesajı ile karşılaşırsınız: Hata 0x80070035. Bilgisayar, diğer cihazla ağ üzerinden bağlantı kuramaz. Bu hata mesajı görüntülenir: Ağ yolu bulunamadı.

Bir ağdaki birkaç farklı ve ilgisiz teknik problemden herhangi biri bu hatayı oluşturur. Adımlar ve sorunlar, belgeleri paylaşmak için kurumsal düzeyde bir sunucu, Windows’ta standart Ağ Dosya Paylaşımı veya Windows Ev Grubu ağ özelliği kullanmanıza bağlı olarak farklılık gösterir.

‘Ağ Yolu Bulunamadı’ Hataları Nasıl Düzeltilir

 1. Geçerli yol adları kullanın. Hata 0x80070035, ağ tasarlandığı gibi çalışırken çirkin yüzünü gösteriyor, ancak insanlar ağ yolu adını yanlış yazıyor. Belirtilen yol, uzak cihazdaki geçerli bir paylaşılan kaynağa işaret etmelidir.

 2. Uzak cihazda paylaşımı etkinleştirin. Uzak cihaz dosyaları veya yazıcıları paylaşacak şekilde yapılandırılmadığında hiçbir zaman bağlantı kuramazsınız. Uzak bilgisayarda dosya ve yazıcı paylaşımının etkin olduğunu doğrulayın veya gerekirse bu özelliği açın.

 3. Kullanıcı hesabının uzak kaynak için izinlere sahip olduğunu doğrulayın. Uzak bilgisayarda, dosyayı sağ tıklayın ve ardından Özellikleri seçeneği. Kullanıcının veya grubun gerekli ayrıcalıklara sahip olduğundan emin olun (minimum düzeyde, okumak) dosyaya erişmek için. Tıkla Düzenle izinleri değiştirmek için düğmesine basın.

 4. Saatleri senkronize edin. Dahil olmak üzere olağandışı sistem davranışı ağ yolu bulunamadı bilgisayar saatleri farklı zamanlara ayarlandığında hatalar oluşabilir. Bu sorunu önlemek için, Windows aygıtlarını mümkün olan her yerde Ağ Zaman Protokolü kullanarak eşitlenmiş bir yerel ağda tutun.

 5. Yerel güvenlik duvarlarını devre dışı bırakın. Başlatan Windows cihazında çalışan yanlış yapılandırılmış veya hatalı çalışan bir yazılım güvenlik duvarı, yerel dosya paylaşımını engelleyebilir. Yerleşik Windows Güvenlik Duvarı veya satıcı tarafından sağlanan güvenlik duvarı yazılımı güvenlik duvarlarını geçici olarak devre dışı bırakmak, bir güvenlik duvarının ağınızın düzgün bir şekilde paylaşılmasını engelleyip engellemediğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Bir geniş bant yönlendirici güvenlik duvarının arkasında korunan ev masaüstü bilgisayarları, koruma için aynı zamanda kendi güvenlik duvarına ihtiyaç duymazlar, ancak evden uzaklaştırılan mobil cihazlar güvenlik duvarlarını aktif tutmalıdır.

 6. TCP / IP’yi sıfırla. Çoğu kişinin, bir işletim sisteminin nasıl çalıştığına dair düşük düzeydeki teknik ayrıntılarla ilgilenmesine gerek olmasa da, uzman kullanıcılar mevcut gelişmiş sorun giderme seçeneklerine aşina olmayı severler. Windows ağ iletişimi ile ara sıra meydana gelen aksaklıkların üstesinden gelmenin popüler bir yöntemi, TCP / IP ağ trafiğini destekleyen arka planda çalışan Windows bileşenlerinin sıfırlanmasını içerir. Tam prosedür Windows sürümüne bağlı olarak değişse de, yaklaşım genellikle bir Windows komut isteminin açılmasını ve “netsh” komutlarının girilmesini içerir. Örneğin, komutu

  netsh int ip sıfırlama

  Windows 8 ve Windows 8.1’de TCP / IP’yi sıfırlar. Bu komutu verdikten sonra işletim sistemini yeniden başlatmak, Windows’u temiz bir duruma döndürür.

 7. Tüm cihazları yeniden başlatın. Ana bilgisayar ve istemci bilgisayarlar ve ağ yönlendiricisi gibi tüm etkilenen cihazları yeniden başlatmanız yararlı olabilir. Ağ zincirinin bağlantılarından birinde önbelleğe alınmış verilerin ağ işleminin başarıyla tamamlanmasını engellemesi olasıdır.

Yerel Ağ Paylaşımına Alternatifler

Windows bilgisayarlar için dosya ve yazıcı paylaşım teknolojileri yıllar içinde önemli ölçüde ilerlemiş olsa da, bu çözüm temel ağ ilkelerini bilme sorumluluğunu size yükleme eğilimindedir. Ağ sorunlarını giderme konusunda rahat değilseniz, dosyalarınızı paylaşmak için Microsoft OneDrive, Google Drive veya Dropbox gibi bir bulut depolama hizmeti kullanmayı düşünün.