Skip to content

Windows’ta BCD Nasıl Yeniden Oluşturulur

9 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Windows önyükleme yapılandırma verileri (BCD) deposu eksik, bozuk veya yanlış yapılandırılmışsa, Windows başlatılamaz.
 • Bir BCD sorununun en kolay çözümü, basitçe yeniden inşa etmektir; Bootrec komut.
 • Ekranda çalıştırılacak birkaç komut ve çok sayıda çıktı vardır, ancak BCD’yi yeniden oluşturmak çok basit bir işlemdir.

Önyükleme işleminin oldukça başında BOOTMGR Eksik veya benzer bir hata mesajı görürseniz, bir BCD sorununuz var demektir. Bu makale BCD’nin nasıl yeniden oluşturulacağını açıklamaktadır. Bu talimatlar Windows 10, Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista için geçerlidir. Windows XP’de de benzer sorunlar olabilir, ancak önyükleme yapılandırma bilgileri boot.ini BCD dosyası değil, önyükleme verileriyle XP sorunlarının düzeltilmesi tamamen farklı bir işlem gerektirir.

BCD’yi Windows 10, 8, 7 veya Vista’da Yeniden Oluşturma

BCD’yi Windows’ta yeniden oluşturmak yalnızca 15 dakika sürer:

 1. Windows 10 veya Windows 8’de: Gelişmiş Başlangıç ​​Seçeneklerini başlatın. Windows 7 veya Windows Vista’da: Sistem Kurtarma Seçeneklerini Başlatın.

 2. Windows 10 / 8’de Sorun giderme > Gelişmiş seçenekler.

  Sorun Giderme ekranındaki gelişmiş seçenekler düğmesi

 3. Başlamak için Komut İstemi düğmesini seçin.

  Gelişmiş seçeneklerdeki Komut İstemi düğmesi

  Komut İstemi hemen başlamaz. Bilgisayarınız, bilgisayarı hazırlarken kısa bir süre için “Hazırlanıyor” ekranı gösterecektir. Komut İstemi’ne ulaşmak için hesap adınızı seçmeniz ve şifrenizi girmeniz gerekebilir.

 4. Komut isteminde şunu yazın: Bootrec aşağıda gösterildiği gibi komut verin ve ardından Giriş:

  bootrec / rebuildbcd

  Konsolda bootrec / rebuildbcd komutu

  Bootrec komutu, BCD’de bulunmayan Windows kurulumlarını arayacak ve daha sonra ona bir veya daha fazla eklemek isteyip istemediğinizi soracaktır.

 5. Komut satırında aşağıdaki mesajlardan birini görmelisiniz.

  seçenek 1

  Windows kurulumları için tüm diskler taranıyor. Bu işlem biraz zaman alabileceğinden lütfen bekleyin … Windows yüklemeleri başarıyla tarandı. Toplam tanımlanan Windows kurulumları: 0 İşlem başarıyla tamamlandı.

  seçenek 2

  Windows kurulumları için tüm diskler taranıyor. Bu işlem biraz zaman alabileceğinden lütfen bekleyin … Windows yüklemeleri başarıyla tarandı. Toplam tanımlanmış Windows kurulumları: 1 [1] D: Windows Kurulum, önyükleme listesine eklensin mi? Evet / Hayır / Hepsi:

  Konsolda Windows kurulumları mesajı başarıyla tarandı

  1. Seçeneği görüyorsanız: 7. Adıma geçin. Bu sonuç büyük olasılıkla BCD deposundaki Windows kurulum verilerinin var olduğu, ancak Bootrec hiç bulamadım ek BCD’ye eklemek için bilgisayarınıza Windows yüklemeleri. Bu iyi; BCD’yi yeniden oluşturmak için yalnızca birkaç ekstra adım atmanız gerekecek.

  2. seçeneği görüyorsanız: Giriş Y veya Evet için Önyükleme listesine kurulum eklensin mi? soru, sonra görmelisin İşlem başarıyla tamamlandıve ardından istemde yanıp sönen bir imleç. Sayfanın altına doğru 10. Adım ile bitirin.

 6. BCD deposu var olduğundan ve bir Windows kurulumunu listelediğinden, önce onu manuel olarak kaldırmanız ve ardından yeniden oluşturmayı denemeniz gerekir. Komut isteminde, bcdedit gösterildiği gibi komut verin ve ardından Giriş: bcdedit / export c: bcdbackup

  Konsolda bcdedit / export c: bcdbackup komutu

  bcdedit komutu burada BCD deposunu bir dosya olarak dışa aktarmak için kullanılır: bcdbackup. Dosya uzantısı belirlemenize gerek yoktur. Komut ekranda aşağıdakini döndürmelidir, yani BCD dışa aktarımı beklendiği gibi çalıştı: İşlem başarıyla tamamlandı.

 7. Bu noktada, onu işleyebilmeniz için BCD deposu için birkaç dosya özniteliğini ayarlamanız gerekir. Komut isteminde, öznitelik komutunu tam olarak şu şekilde yürütün:

  özellik c: boot bcd -h -r -s

  Konsolda attrib c: boot bcd -h -r -s komutu

  Nitelik komutuyla yaptığınız şey, dosyadan gizli, salt okunur ve sistem özniteliklerini kaldırmaktı. bcd. Bu öznitelikler, dosyada yapabileceğiniz eylemleri kısıtladı. Artık gittiğine göre, dosyayı daha özgürce işleyebilirsiniz (özellikle, yeniden adlandırabilirsiniz).

 8. BCD deposunu yeniden adlandırmak için ren komutunu gösterildiği gibi yürütün: ren c: boot bcd bcd.old

  Konsolda ren c: boot bcd bcd.old komutu

  Artık BCD deposu yeniden adlandırıldığına göre, 6. Adımda yapmaya çalıştığınız gibi, şimdi başarılı bir şekilde yeniden inşa edebilmelisiniz. Yeni bir tane oluşturmak üzereyken BCD dosyasını tamamen silebilirsiniz. Bununla birlikte, mevcut BCD’yi yeniden adlandırmak, artık Windows için kullanılamadığından aynı şeyi başarır ve ayrıca, eylemlerinizi geri almaya karar verirseniz, Adım 5’te yaptığınız dışa aktarmaya ek olarak size başka bir yedekleme katmanı sağlar.

 9. Aşağıdakileri yürüterek BCD’yi yeniden oluşturmayı deneyin, ardından Giriş:

  bootrec / rebuildbcd

  Konsolda bootrec / rebuildbcd komutu

  Bunu Komut İstemi’nde üretmelidir: Windows kurulumları için tüm diskleri tarar. Bu işlem biraz zaman alabileceğinden lütfen bekleyin … Windows yüklemeleri başarıyla tarandı. Toplam tanımlanmış Windows kurulumları: 1 [1] D: Windows Kurulum, önyükleme listesine eklensin mi? Evet / Hayır / Hepsi:

  Toplam tanımlanmış Windows kurulumları: 1 [1] D: Windows Kurulum, önyükleme listesine eklensin mi? Evet / Hayır / Tümü: Konsoldaki yanıt

  Bu, BCD deposu yeniden inşasının beklendiği gibi ilerlediği anlamına gelir.

 10. Şurada Önyükleme listesine kurulum eklensin mi? soru tipi Y veya Evetve ardından Giriş anahtar. BCD’nin yeniden oluşturulmasının tamamlandığını göstermek için bunu ekranda görmelisiniz: İşlem başarıyla tamamlandı.

  tür = “kod”>

  Önyükleme listesine kurulum eklensin mi? Konsolda istek

 11. Bilgisayarı yeniden başlatın. Tek sorunun BCD deposu ile ilgili bir sorun olduğunu varsayarsak, Windows beklendiği gibi başlamalıdır. Gelişmiş Başlangıç ​​Seçeneklerini veya Sistem Kurtarma Seçeneklerini nasıl başlattığınıza bağlı olarak, yeniden başlatmadan önce bir diski veya flash sürücüyü çıkarmanız gerekebilir.

BCD’yi yeniden oluşturmak yaşadığınız sorunu çözmediyse, Windows’un normal şekilde önyüklenmesini engelleyen belirli bir sorunu gidermeye devam edin.