Skip to content

Windows’ta Bir Kullanıcının Güvenlik Tanımlayıcısı (SID) Nasıl Bulunur

9 de Mayıs de 2021

Windows’ta belirli bir kullanıcının hesabı için güvenlik tanımlayıcısını (SID) bulmak isteyebileceğiniz birçok neden vardır, ancak dünyanın bizim köşemizde bunu yapmanın yaygın nedeni, Windows Kayıt Defteri’ndeki HKEY_USERS altında hangi anahtarın kullanılacağını belirlemektir. kullanıcıya özel kayıt verilerini arayın. İhtiyacınızın nedeni ne olursa olsun, Windows’un çoğu sürümünde Komut İstemi’nde bulunan bir komut olan wmic komutu sayesinde SID’leri kullanıcı adlarıyla eşleştirmek gerçekten kolaydır.

Cankurtaran / Emily Mendoza
Görmek Kayıt Defterinde Kullanıcının SID’si Nasıl Bulunur? WMIC kullanmaya alternatif bir yöntem olan Windows Kayıt Defteri’ndeki bilgiler aracılığıyla bir kullanıcı adını bir SID ile eşleştirme talimatları için sayfanın ilerleyen kısımlarına bakın. Wmic komutu Windows XP’den önce mevcut değildi, bu yüzden Sahip olmak Windows’un bu eski sürümlerinde kayıt defteri yöntemini kullanmak için. Kullanıcı adları tablosunu ve bunlara karşılık gelen SID’leri görüntülemek için bu kolay adımları izleyin.

WMIC ile Bir Kullanıcının SID’sini Bulma

WMIC aracılığıyla Windows’ta bir kullanıcının SID’sini bulmak muhtemelen yalnızca bir dakika, belki daha az sürecektir:

 1. Komut İstemi’ni açın. Windows 10 ve Windows 8’de, klavye ve fare kullanıyorsanız en hızlı yol, WIN + X kısayol. Orada Komut İstemi’ni görmüyorsanız, yazın cmd Başlat menüsündeki arama çubuğuna girin ve Komut istemi onu gördüğünde. Bunun çalışması için yükseltilmiş bir Komut İstemi açmanız gerekmez. Bazı Windows komutları bunu gerektirir, ancak aşağıdaki WMIC komut örneğinde, normal, yönetici olmayan bir Komut İstemi açabilirsiniz.

 2. Boşluklar veya eksiklikler dahil olmak üzere aşağıdaki komutu Komut İstemi’ne tam olarak burada gösterildiği gibi yazın: wmic useraccount get name, sid

  … ve ardından Giriş.

  Windows 10'da wmic useraccount komutu

  Kullanıcı adını biliyorsanız ve yalnızca o kullanıcının SID’sini almak istiyorsanız, bu komutu girin ancak değiştirin KULLANICI kullanıcı adı ile (tırnak işaretlerini saklayın): wmic useraccount burada name = “USER” sid alır

  wmic useraccount, Windows 10'da ad komutu

  Wmic komutunun tanınmadığına dair bir hata alırsanız, çalışma dizinini şu şekilde değiştirin: C: Windows System32 wbem ve yeniden dene. Bunu ile yapabilirsiniz CD (dizini değiştir) komutu.

 3. Komut İstemi’nde görüntülenen bir tablo görmelisiniz. Bu, Windows’daki her kullanıcı hesabının bir listesidir, kullanıcı adı ve ardından hesabın ilgili SID’si ile listelenir.

Artık belirli bir kullanıcı adının belirli bir SID’ye karşılık geldiğinden emin olduğunuza göre, kayıt defterinde yapmanız gereken değişiklikleri yapabilir veya bu bilgiye ihtiyaç duyduğunuz her şeyi yapabilirsiniz.

Kullanıcı Adını SID Kullanarak Bulma

Kullanıcı adını bulmanız gereken bir durumla karşılaşırsanız, ancak sahip olduğunuz tek şey güvenlik tanımlayıcısıysa, komutu şu şekilde “tersine çevirebilirsiniz” (sadece bu SID’yi söz konusu olanla değiştirin): wmic useraccount, burada sid = “S-1-5-21-992878714-4041223874-2616370337-1001” adı al

… böyle bir sonuç almak için: İsim
Jonfi

wmic useraccount, Windows 10'da sid komutu

Kayıt Defterinde Kullanıcının SID’si Nasıl Bulunur?

Ayrıca bir kullanıcının SID’sini de ProfileImagePath bu anahtar altında listelenen her S-1-5-21 önekli SID’deki değerler: HKEY_LOCAL_MACHINE SOFTWARE Microsoft Windows NT CurrentVersion ProfileList

ProfileList anahtarındaki bir SID için Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ndeki ProfileImagePath değeri

ProfileImagePath her SID adlı kayıt defteri anahtarındaki değer, kullanıcı adını içeren profil dizinini listeler. Örneğin, ProfileImagePath altında değer S-1-5-21-992878714-4041223874-2616370337-1001 yukarıda gördüğünüz bilgisayardaki anahtar C: Kullanıcılar jonfi“jonfi” kullanıcısının SID’sinin “S-1-5-21-992878714-4041223874-2616370337-1001” olduğunu biliyoruz. Kullanıcıları SID’lerle eşleştirmenin bu yöntemi, yalnızca oturum açmış veya oturum açmış ve kullanıcıları değiştirmiş olan kullanıcıları gösterecektir. Diğer kullanıcıların SID’lerini belirlemek için kayıt yöntemini kullanmaya devam etmek için, sistemdeki her kullanıcı olarak oturum açmanız ve bu adımları tekrarlamanız gerekir. Bu büyük bir dezavantajdır; yapabileceğinizi varsayarsak, yukarıdaki wmic komut yöntemini kullanmanız çok daha iyidir.