Skip to content

Windows’ta Bir Programdan Zorla Çıkma

16 de Mayıs de 2021

Hiç Windows’ta bir programı kapatmayı deneyin, ancak o kadar büyük X hile yapmıyor mu? Bazen şansınız yaver gider ve Windows size bir programın yanıt vermediğini söyler ve size bazı seçenekler sunar. Programı kapat veya Şimdi bittihatta belki Programın yanıt vermesini bekleyin. Diğer zamanlarda tüm aldığın bir Cevap vermiyor Programın başlık çubuğundaki mesaj ve tam ekran gri renk, programın hiçbir yere hızlı gitmediğini gerçekten açıkça ortaya koyuyor. Hepsinden kötüsü, donan veya kilitlenen bazı programlar, işletim sisteminizin bile algılayamayacağı ve sizi bilgilendiremeyeceği şekilde yapar ve fare düğmelerinizle veya dokunmatik ekranınızla ilgili bir sorununuz olup olmadığını merak etmenizi sağlar. Bu makaledeki talimatlar Windows 10, 8, 7, Vista ve XP için geçerlidir.

Derek Abella / Cankurtaran
Hangi programın kapanmayacağına veya özel durumun ne olduğuna bakılmaksızın, Windows’ta bir programı “zorla kapatmanın” birkaç yolu vardır: İlgili görünseler de, bir yazılım programını kapanmaya zorlamak için kullanılan yöntemlerin çoğu değildir kilitli bir dosyanın kilidini açmakla aynı. Kilitli Dosya Nedir? Başlıklı makalemize bakın. bunu yapmakla ilgili daha fazla bilgi için. Bir programı kapatmak yerine zorla kaldırmanız mı gerekiyor? IObit Uninstaller, iş için en iyi yazılım kaldırıcıdır.

ALT + F4 Kullanarak Programı Kapatmayı Deneyin

Az bilinen ama çok kullanışlı ALT + F4 klavye kısayolu, perde arkasında aynı şeyi gerçekleştirir, onu tıklayan veya dokunan program kapatma sihrini X bir program penceresinin sağ üst köşesinde bulunur. İşte bunu nasıl yapacağınız:

 1. Çıkmak istediğiniz programı üzerine tıklayarak veya üzerine tıklayarak ön plana getirin. Bunu yapmakta sorun yaşıyorsanız, deneyin ALT + TAB ve açık programlarınızda ilerleyin TAB anahtar (tutmak ALT aşağı) istediğiniz programa ulaşıncaya kadar (sonra ikisini de bırakın).

 2. Şunlardan birine basın ve basılı tutun: ALT anahtarlar.

 3. Hala tutarken ALT aşağı tuşa basın F4 bir Zamanlar.

 4. Her iki anahtarı da bırakın.

1. Adımı yapmanız çok önemlidir. Farklı bir program veya uygulama seçilirse, bu odakta olan ve kapanacak program veya uygulama. Hiçbir program seçilmediyse, Windows’un kendisi kapanacak, ancak gerçekleşmeden önce iptal etme şansınız olacak (bu nedenle, ALT + F4 bilgisayarınızı kapatma korkusu için bir numara). Dokunmak da aynı derecede önemlidir. ALT anahtar sadece bir kez. Bunu basılı tutarsanız, her program kapandığında, odak noktasına gelen bir sonraki program da kapanacaktır. Bu, tüm programlarınız kapatılıncaya kadar devam edecek ve sonuçta sizden Windows’u kapatmanız istenecektir. Bu nedenle, kapanmayan bir uygulamadan veya programdan çıkmak için ALT tuşuna yalnızca bir kez dokunun. Çünkü ALT + F4 kullanmakla aynıdır X açık bir programı kapatmak için, bir programı zorla bırakma yöntemi yalnızca söz konusu program bir dereceye kadar çalışıyorsa yararlıdır ve bu programın herhangi bir noktada “oluşturduğu” diğer işlemleri kapatmak için çalışmayacaktır. başladı. Bununla birlikte, bu zorla çıkma yöntemini bilmek, kablosuz farenizdeki piller bitmişse, dokunmatik ekranınız veya dokunmatik yüzey sürücüleriniz şu anda hayatınızı gerçekten zorlaştırıyorsa veya başka bir fare benzeri gezinme işlevi çalışmıyorsa özellikle yararlı olabilir. meli. Yine de ALT + F4 denemek sadece bir saniyenizi alır ve aşağıdaki daha karmaşık fikirlerden çok daha kolaydır, bu nedenle, sorunun kaynağı ne olursa olsun, ilk önce denemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Programı Çıkmaya Zorlamak için Görev Yöneticisini Kullanın

Varsayım ALT + F4 hile yapmadım gerçekten Yanıt vermeyen bir programı çıkmaya zorlamak – program hangi durumda olursa olsun – en iyi şekilde Görev Yöneticisi aracılığıyla gerçekleştirilir. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Şunu kullanarak Görev Yöneticisi’ni açın. CTRL + VARDİYA + ESC klavye kısayolu. Bu işe yaramazsa veya klavyenize erişiminiz yoksa, Masaüstü görev çubuğuna sağ tıklayın veya dokunup basılı tutun ve seçin Görev Yöneticisi veya Görev yöneticisini başlat (Windows sürümünüze bağlı olarak) açılan açılır menüden.

 2. Ardından, kapatmak istediğiniz programı veya uygulamayı bulup Görev Yöneticisi’nin sizi destekleyen gerçek işleme yönlendirmesini istersiniz. Bu biraz zor geliyor ama değil. Tam ayrıntılar, yine de Windows sürümünüze bağlı olarak farklılık gösterir.

  Windows 10 ve 8: Zorla kapatmak istediğiniz programı bulun. Süreçler sekmesinde listelenen İsim Soyisim sütun ve muhtemelen altında Uygulamalar başlık. Bulduktan sonra, sağ tıklayın veya dokunup basılı tutun ve seçin Ayrıntılara git.

  Windows 10'da Görev Yöneticisi, Bir Uygulamadan Çıkmaya Zorlandığında Ayrıntılara Gitme'ye odaklanır

  Eğer görmezsen Süreçler sekmesi, Görev Yöneticisi tam görünümde açılmayabilir. Seç Daha fazla detay Görev Yöneticisi penceresinin altında.

  Windows 7, Vista ve XP: Peşinde olduğunuz programı şurada bulun: Başvurular sekmesi. Sağ tıklayın ve ardından tıklayın İşleme Git. Basitçe cazip gelebilirsin Görevi bitir doğrudan bu açılır menüden, ancak yapmayın. Bu, bazı programlar için mükemmel olsa da, burada anlattığımız gibi bunu “uzun yoldan” yapmak, bir programı bırakmaya zorlamanın çok daha etkili bir yoludur (aşağıda bununla ilgili daha fazla bilgi).

 3. Gördüğünüz ve seçtiğiniz vurgulanan öğeye sağ tıklayın veya dokunun ve basılı tutun İşlem ağacını sonlandır.

  Windows 10'da Görev Yöneticisi, bir uygulamadan çıkmaya zorlandığında İşlem Ağacını Sonlandır'a odaklanıyor

  İçinde olmalısın Detaylar Windows 10 veya Windows 8 kullanıyorsanız sekmesi veya Süreçler Windows 7, Windows Vista veya Windows XP kullanıyorsanız sekme.

 4. Tıklayın veya dokunun İşlem ağacını sonlandır görünen uyarıda. Örneğin Windows 10’da bu uyarı şuna benzer: İşlem ağacını sonlandırmak istiyor musunuz? [program file name]? Açık programlar veya işlemler bu işlem ağacıyla ilişkiliyse, kapanacaklar ve kaydedilmemiş tüm verileri kaybedeceksiniz. Bir sistem işlemini sonlandırırsanız, sistem kararsızlığına neden olabilir. Devam etmek istediğine emin misin?

  Bu iyi bir şey – bu sadece kapatılmasını istediğiniz bu bireysel programın olmayacağı anlamına geliyor. aslında yakınbu, Windows’un aynı zamanda o program başladı, bu da muhtemelen takıldı, ancak izini sürmek çok daha zor.

 5. Görev Yöneticisini kapatın.

Bu kadar! Programın hemen kapanması gerekirdi, ancak donmuş programa bağlı çok sayıda alt işlem varsa veya program çok fazla sistem belleği kullanıyorsa birkaç saniye alabilir. Görmek? Pasta kadar kolay … işe yaramadığı veya Görev Yöneticisi’ni açamadığınız sürece. Görev Yöneticisi hile yapmadıysa işte birkaç fikir daha:

Programı karıştırın! (Windows’un Adım Atmasını ve Yardım Etmesini İsteme)

Muhtemelen bu başka bir yerde gördüğünüz bir tavsiye değil, o yüzden açıklayalım. Bazı durumlarda, aslında sorunlu bir programı uçurumdan biraz dürtebilirsiniz, tabiri caizse, onu tamamen donmuş bir duruma iterek, Windows’a muhtemelen sonlandırılması gereken bir mesaj gönderebilirsiniz. Bunu yapmak için, program çöktüğü için hiçbir şey yapmasalar bile, programda yapmayı düşündüğünüz kadar “şeyler” yapın. Örneğin, menü öğelerini tekrar tekrar tıklayın, öğeleri sürükleyin, alanları açın ve kapatın, yarım düzine kez çıkmayı deneyin – programda yaptığınız sürece, çıkmaya zorlamayı umduğunuz sürece. Bunun işe yaradığını varsayarsak, bir pencere alacaksınız. [program name] cevap vermiyor başlık, genellikle aşağıdaki gibi seçeneklerle Bir çözüm arayın ve programı yeniden başlatın, Programı kapat, Programın yanıt vermesini bekleyinveya Şimdi bitti (Windows’un eski sürümlerinde). Dokunun veya tıklayın Programı kapat veya Şimdi bitti sadece bunu yapmak için.

Görev Sonlandırmak için TASKKILL Komutunu Çalıştırın!

Bir programı bırakmaya zorlamak için son bir numaramız var, ama bu gelişmiş bir numara. Windows’ta adı verilen belirli bir komut görev öldürme, tam da bunu yapar — belirttiğiniz görevi tamamen komut satırından sonlandırır. Bu numara, bir tür kötü amaçlı yazılımın bilgisayarınızın normal çalışmasını engellediği, hala Komut İstemi’ne erişiminiz olduğu ve “öldürmek” istediğiniz programın dosya adını bildiğiniz, umarız nadir durumlarda harikadır. İşte bunu nasıl yapacağınız:

 1. Komut İstemi’ni açın. Genellikle yükseltilmesine gerek yoktur ve açmak için kullandığınız herhangi bir yöntem iyidir. Windows’un tüm sürümlerinde, Güvenli Mod’da bile Komut İstemi’ni açmanın yaygın bir yöntemi, Çalıştırmak: ile açın KAZAN + R klavye kısayolu ve ardından çalıştır cmd.

 2. Taskkill komutunu şu şekilde yürütün:

  taskkill / im dosyaadı.exe / t / f

  … değiştiriliyor dosyaadı.exe Kapatmak istediğiniz programın kullandığı dosya adı ne olursa olsun. / t seçeneği, tüm alt işlemlerin de kapatılmasını sağlar ve / f seçeneği, süreci zorla sonlandırır. Çok nadir bir durumda yapma dosya adını bilin, ancak yapmak PID’yi (işlem kimliği) bilirseniz, bunun yerine taskkill’i şu şekilde çalıştırabilirsiniz:

  taskkill / pid işlem kimliği / t / f

  … tabii ki yerine işlem kimliği Çıkmaya zorlamak istediğiniz programın gerçek PID’si ile. Çalışan bir programın PID’si en kolay Görev Yöneticisi’nde bulunur.

 3. Görev öldürme yoluyla zorla çıkardığınız program veya uygulama hemen sona ermeli ve Komut İstemi’nde şu yanıtlardan birini görmelisiniz: BAŞARI: PID ile işlenmek için sonlandırma sinyali gönderildi [pid number], PID’nin çocuğu [pid number]. BAŞARI: PID ile süreç [pid number] PID’nin çocuğu [pid number] Feshedildi.

  Eğer alırsan HATA bir süreç olduğunu söyleyen yanıt bulunamadı, taskkill komutuyla kullandığınız dosya adının veya PID’nin doğru girilip girilmediğini kontrol edin. Yanıtta listelenen ilk PID, kapatmakta olduğunuz programın PID’sidir ve ikincisi genellikle explorer.exeWindows’ta Masaüstü, Başlat Menüsü ve diğer önemli kullanıcı arabirimi öğelerini çalıştıran program.

 4. Görev öldürme bile işe yaramazsa, bilgisayarınızı yeniden başlatmak zorunda kalırsınız, esasen çalışan her program için zorla çıkarsınız … maalesef Windows’un kendisi de dahil.

Windows Olmayan Makinelerde Çalışan Programlardan Nasıl Çıkılır?

Yazılım programları ve uygulamalar bazen yanıt vermeyi durdurur ve Apple, Linux ve diğer işletim sistemlerinde ve cihazlarda da kapanmaz. Kesinlikle Windows makinelerine özel bir sorun değil. Mac’te zorla çıkmanın en iyi yolu Dock’tan veya Zorla ayrılma Apple menüsünden seçenek. Ayrıca Komut + Opsiyon + Kaçış Uygulamadan Çıkmaya Zorla penceresi açmak için tuş kombinasyonu. Linux’ta xkill komutu, bir programdan çıkmaya zorlamanın gerçekten kolay bir yoludur. Bir terminal penceresi açın, yazın ve ardından kapatmak için açık programa tıklayın. Dünyanızı Sarsacak Linux Terminal Komutları listemizde daha fazlası var. ChromeOS’de, şunu kullanarak Görev Yöneticisi’ni açın VARDİYA + ESC ve ardından sonlandırmak istediğiniz programı seçin, ardından İşlemi sonlandır buton. İPad ve iPhone cihazlarında bir uygulamadan çıkmaya zorlamak için Ana Ekran düğmesine iki kez basın, kapatmak istediğiniz uygulamayı bulun ve ardından kaydırın yukarı sanki cihazdan fırlatıyormuşsunuz gibi. Android cihazlarda benzer bir işlem vardır: Ekranın altından yukarı kaydırın ve ardından yanıt vermeyen uygulamayı ekranın dışına daha da yukarı kaydırın. Veya bazı Android cihazlarda kare çoklu görev düğmesine dokunun, yanıt vermeyen uygulamayı bulun ve ardından ekranı sola veya sağa atın.