Skip to content

Windows’ta Çekirdek Güvenlik Kontrolü Hatası Hatası Nasıl Onarılır

13 de Mayıs de 2021

Windows 10, Windows 8 ve Windows 7’deki çekirdek güvenlik denetimi hatası hataları, bir veya daha fazla veri dosyası bütünlük veya uyumluluk denetimini geçemediğinde Mavi Ölüm Ekranında görünür. Hata mesajı tipik olarak aşağıdaki gibi görünür.

 • Bilgisayarınız bir sorunla karşılaştı ve yeniden başlatılması gerekiyor. Sadece bazı hata bilgileri topluyoruz ve sonra sizin için yeniden başlayacağız.
 • Durdurma Kodu: KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE

Bu makaledeki talimatlar Windows 10, Windows 8 ve Windows 7 için geçerlidir.

Çekirdek Güvenlik Kontrolü Başarısızlık Hatalarının Nedeni

Çekirdek güvenlik denetimi hatası hataları genellikle bir bilgisayarı önyüklerken, kapatırken veya uyku moduna geçirirken ortaya çıkar. Çoğu zaman, sorun bir Windows güncellemesinin veya RAM yükseltmesinin ardından başlar. Bir çekirdek güvenlik denetimi hatası hatasının kökünde çeşitli sorunlar olabilir. En yaygın olanı güncel olmayan sürücüler, sabit disk veya RAM bozulması veya bir virüs veya kötü amaçlı yazılım bulaşmasını içermesine rağmen, hata Windows işletim sistemi dosyalarındaki hasardan da kaynaklanıyor olabilir.

Nick Karvounis / pxhere

Çekirdek Güvenlik Kontrolü Başarısızlık Hataları Nasıl Onarılır

Bazı durumlarda çözüm, bir güncellemeyi veya sürücüyü kaldırmak kadar basittir. Diğer durumlarda, bu sorunu tespit etmek ve çözmek biraz daha fazla zaman ve çaba gerektirir. En yaygın ve kolayca çözülen düzeltmelerle başlamak ve gerekirse daha zorlu olanlarla çalışmak, sorunu hızla bulup onarmanıza yardımcı olabilir.

 1. Çıkarılabilir çevresel aygıtları çıkarın. Sorun giderme işlemine başlamadan önce, parazit oluşturabilecek tüm çevresel aygıtları çıkarın. CD’ler veya flash sürücüler gibi diğer çıkarılabilir öğeleri de çıkarın. Bunlardan herhangi birinin gevşek veya hasarlı bağlantıları varsa, Windows başlangıçta bu öğelere ilk olarak bağlanacağından, çekirdek güvenlik denetimi hatası hatasına neden olabilir. Bunun hatayı çözüp çözmediğini görmek için bilgisayarı yeniden başlatın. Değilse, sorun gidermeye devam edin. Bu sırada güç kablosu ve monitör gibi diğer bağlantıları kontrol edin.

 2. Kötü amaçlı yazılımları tara. Bir virüs veya başka bir kötü amaçlı yazılım, hata mesajına neden olan hasarın kaynağı olabilir. Windows Defender veya başka bir virüsten koruma yazılımını kullanarak, sisteme zarar verebilecek kötü amaçlı yazılımları arayın ve kaldırın. Bitirdikten sonra yeniden başlatın ve hata devam ederse sorun gidermeye devam edin.

 3. Windows’un otomatik yeniden başlatmasını devre dışı bırakın. BSOD (Mavi Ölüm Ekranı) göründüğünde, bilgisayarın otomatik olarak yeniden başlatılmasını önleyin, böylece kazma ve sorun gidermeye başlama fırsatınız olur.

 4. Windows’u Güvenli Modda başlatın. Yalnızca çalışan temel uygulamalarla önyükleme yaparak, yeni yüklenen bir uygulamanın hata mesajını tetiklediğini fark edebilirsiniz. Gerekirse, sert bir yeniden başlatma gerçekleştirmek için güç düğmesini kullanın. Güvenli Mod’a girdikten sonra, çekirdek güvenlik denetimi hatası görünmeden önce eklenen programları kaldırın. Bilgisayarı yeniden başlatın ve tekrar deneyin. Hata hala görünüyorsa, sorun gidermeye devam edin.

 5. Sürücüleri güncelleyin. Bozuk bir aygıt sürücüsü, bu sorunun ortaya çıkmasının en yaygın nedenlerinden biridir. Aygıt Yöneticisi’ni kullanarak, mevcut sürücü güncellemelerini kontrol edin ve yükleyin, ardından bunu yaptıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın. Hata devam ederse sorun gidermeye devam edin.

 6. Windows güncellemelerini kontrol edin. Windows güncellemeleri genellikle otomatik olarak yüklenmesine rağmen, henüz indirmediğiniz ve sorunu çözebilecek bir güncelleme mevcut olabilir. Herhangi bir güncellemeden sonra Windows’un yeniden başlatılması gerekiyor, bu nedenle bilgisayar yeniden başlatıldığında hatanın gidip gitmediğini kontrol edin.

 7. Olası RAM sorunlarını teşhis etmek için bir tarama gerçekleştirin. Windows Bellek Tanılama (WMD), eskiden Microsoft’ta bulunan ve hala güvenilir bir kaynaktan indirilebilen ücretsiz bir araçtır. Bununla birlikte, kullanmak isteyebileceğiniz başka birçok boş hafıza testi de vardır. Aracı kullandıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın. Hata hala görünüyorsa, sorun gidermeye devam edin.

 8. Bozuk dosyaları kontrol etmek için sistemi tarayın. Sistem Dosyası Denetleyicisi’ni kullanmak, korumalı Windows dosyalarıyla ilgili sorunları aramanızı sağlar. Araç, bulduğu tüm bozuk dosyaları değiştirir. Bunun hatayı çözüp çözmediğini görmek için bilgisayarı yeniden başlatın. Değilse, sorun gidermeye devam edin.

 9. Sabit diski hatalar için kontrol edin. Windows’ta yerleşik olarak bulunan diğer bir araç, sabit sürücü hatalarını tanımlamak (ve düzeltmek) için istediğiniz zaman manuel olarak çalıştırabileceğiniz Hata Denetleme Aracıdır. Hata Kontrol Aracını kullandıktan sonra, yeniden başlatma gereklidir. Hata hala görünüyorsa, sorun gidermeye devam edin.

 10. Sistemi eski bir çalışma noktasına geri yükleyin. Windows Sistem Geri Yükleme’yi kullanmak, soruna neden olabilecek değişiklikleri geri alır, esasen bilgisayarı doğru çalıştığı bir noktaya geri götürür.

 11. Başlangıç ​​Onarım Aracını kullanın. Bilgisayarı başlattığınızda hala BSOD’yi görüyorsanız, çözülmemiş sorunları otomatik olarak düzeltmek için Başlangıç ​​Onarım Aracı’nı çalıştırın. Başlangıç ​​Onarımı (eski adıyla Otomatik Onarım), düzgün başlamayan bir bilgisayarı düzeltmek için etkili bir araçtır. Başlangıç ​​Onarma, Gelişmiş Başlangıç ​​Seçenekleri menüsünden kullanılabilir.

 12. Bilgisayarı sıfırlayın. Windows 10 veya Windows 8’de Bu Bilgisayarı Sıfırlamayı Kullanma, önceki sorun giderme çabalarından hiçbiri işe yaramadıysa, denenecek son çaredir. Dosyalarınızı saklama, her şeyi kaldırma veya bilgisayarı fabrika ayarlarına geri yükleme seçeneğiniz vardır. Bilgisayarınızla sıfırdan başlamak istemiyorsanız bu seçeneğe dikkat edin.