Skip to content

Windows’ta Dahili Kamera Nasıl Devre Dışı Bırakılır

10 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Sağ tık Başlat > Aygıt Yöneticisi. Genişlet Görüntüleme cihazları, kameranıza sağ tıklayın ve Devre dışı bırak. Sorulduğunda onaylayın.
 • Belirli hizmetler için şu adrese gidin: Başlat > Ayarlar > Gizlilik. Değiştir Uygulamaların erişmesine izin ver … açın ve uygulamaları seçin.

Bu makale, web kameranızı Windows’ta tüm uygulamalar için veya yalnızca birkaçı için nasıl devre dışı bırakacağınızı açıklar. Bu talimatlar Windows 10, Windows 8 ve Windows 7 için geçerlidir.

Windows 10 veya Windows 8’de bir Web Kamerasını Devre Dışı Bırakma

Windows 10 bilgisayarınızda web kamerasını nasıl tamamen kapatacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Windows 10’a sağ tıklayın Başlat düğmesine basın ve seçin Aygıt Yöneticisi.

 2. Açılan Aygıt Yöneticisi penceresinde, genişletmek için oku seçin Görüntüleme cihazları.

 3. Kameranızın adına sağ tıklayın ve Cihazı devre dışı bırak. Muhtemelen genişletmeniz gerekecek Görüntüleme Cihazları kameranızı görmek için kategori. Bunu yapmak için kategori adının solundaki sağı gösteren oka tıklayın. Bu, kategoriyi açar ve o kategorideki tüm cihazları gösterir.

 4. Onay istenirse seçin Evet.

Kameranız tüm uygulamalar ve hizmetler için kapalıdır. Bir daha kullanmak isterseniz, geri dönün. Aygıt Yöneticisi pencere ve tıklayın Cihazı etkinleştir kameranızın adına sağ tıkladığınızda.

Windows 10’da Seçilen Hizmetler için Web Kamerasını Devre Dışı Bırakma

Web kameranızı tamamen devre dışı bırakmak istemiyorsanız, hangi uygulamaların ve hizmetlerin ona erişmesine izin verilip hangilerinin erişemeyeceğini belirleyebilirsiniz. Windows 10’da:

 1. Seçin Ayarlar içindeki ikon Başlat Menü.

  Ayarlar vurgulanmış olarak Windows 10 Başlat menüsü

 2. Seç Gizlilik.

 3. İçinde Kamera bölümünde kaydırıcıyı değiştirin Uygulamaların kameranıza erişmesine izin verin için Açık bazı uygulamaların ve hizmetlerin erişimine izin vermek için konum.

  Kamera Gizlilik ayarları

 4. Bazı uygulamaların ve hizmetlerin web kamerasına erişmesine izin verirken diğerlerinin erişimini engellemesine izin vermek için listedeki her uygulamanın veya hizmetin yanındaki kaydırıcıya dokunun.

Bu seçenek, yalnızca çocuklarınızın kullandığı sosyal medya veya sohbet siteleri için kamera kısıtlamaları ayarlamak istediğinizde kullanışlıdır. Ne yazık ki, bu seçenek tarayıcıda ziyaret ettiğiniz tüm siteler için kamera kullanımını devre dışı bırakacaktır, bu nedenle web kameranızı kullanmak istediğiniz veya kullanmanız gereken siteler varsa, bu, onu kullanmanızı engelleyebilir.

Web Kameranızı Neden Devre Dışı Bırakmalısınız?

Çoğu bilgisayar, kullanıcıların uygun izinleri vermesi durumunda uygulamaların ve hizmetlerin kendi başlarına etkinleştirebilecekleri yerleşik kameralarla birlikte gelir. Gizlilik önemliyse, tümleşik web kamerasını bilgisayarınızda tamamen devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz. Kötü amaçlı yazılımların sizi ve evinizi gözetlemek için kameranın kontrolünü ele geçirmesini istemezsiniz. Ebeveyn iseniz, web kamerasını devre dışı bırakmak için başka nedenleriniz vardır, bunların hepsi çocuklarınızın güvenliğiyle ilgilidir. Anında mesajlaşma ve dizüstü bilgisayar kameralarının kullanıldığı etkileşimli web siteleri her zaman çocuk dostu veya uygun değildir ve web kameranızı belirli bir web sitesi için devre dışı bırakmanın çocuklarınızı ve kimliklerini korumanın en iyi yolu olduğuna karar verebilirsiniz. Bilgisayarınızda yerleşik olarak bulunan web kamerasının sunduğu güvenlik endişelerini görmezden gelmenin bir yolu yoktur. Web kamerasını tamamen devre dışı bırakmak muhtemelen en güvenli seçeneğinizdir, ancak erişim vermek istediğiniz uygulamalar olması durumunda, bunları her zaman duruma göre kontrol edebilirsiniz.

Windows 7’de bir Web Kamerasını Devre Dışı Bırakma

Windows 7’de bilgisayarınızın web kamerasını devre dışı bırakmak için:

 1. Şuraya git Başlat masaüstünüzdeki menüye tıklayın ve Kontrol Paneli.

 2. Seçiniz Donanım ve ses.

 3. Seç Aygıt Yöneticisi.

  Windows 7'de Aygıt Yöneticisi

 4. Seçiniz Görüntüleme Cihazları ve listedeki web kameranıza çift tıklayın.

  Windows 7'de Cihaz seçiminde kamera

 5. Tıkla Sürücü sekme ve seçin Devre dışı bırak web kamerasını devre dışı bırakmak için.

 6. Seç Evet web kameranızı gerçekten devre dışı bırakmak isteyip istemediğiniz sorulduğunda.