Skip to content

Windows’ta DNS Sunucuları Nasıl Değiştirilir

3 de Mayıs de 2021

Çoğu bilgisayar ve cihaz, DHCP kullanarak yerel bir ağa bağlanır ve DNS sunucuları Windows’ta otomatik olarak yapılandırılır. Windows’ta DNS sunucularını değiştirdiğinizde, Windows’un ana bilgisayar adlarını (örneğin, www.hayateli.com) IP adreslerine (örneğin, 208.185.127.40) çevirmek için kullandığı sunucuları değiştirmiş olursunuz. DNS sunucuları bazen belirli internet sorunlarının nedenidir. DNS sunucularını değiştirmek, sorunun giderilmesine yardımcı olabilir. Bu otomatik DNS sunucularını seçtiğiniz başkalarıyla nasıl geçersiz kılacağınız aşağıda açıklanmıştır. Bu makaledeki talimatlar Windows 10, Windows 8 ve Windows 7 için geçerlidir.

Windows DNS Sunucuları Nasıl Değiştirilir

Aşağıda, Windows’un kullandığı DNS sunucularını değiştirmek için gerekli adımlar verilmiştir. Ancak prosedür, Windows sürümüne bağlı olarak farklılık gösterir. İyi bir başlangıç ​​için, bu ilk dört adımı atlayın ve ağ bağlantılarını denetleme Çalıştır iletişim kutusunda Kontrol Paneli uygulaması komutu. Çalıştır iletişim kutusuna şu tuşa basarak erişebilirsiniz: windows tuşu ve yazarak çalıştır (Windows 8’de tılsım çubuğunda arama yapın) veya Windows tuşu + R.

 1. Denetim Masası’nı açın. Windows 8.1’de, Ağ bağlantıları Power User Menüsünden Adım 5’e geçin.
 2. Seçiniz Ağ ve Internet.

  Ağ ve Internet Kontrol Paneli büyük veya küçük simgeler görüntülüyorsa görünmez. Bunun yerine şunu seçin: Ağ ve Paylaşım Merkezi, ardından 4. Adıma atlayın.

 3. İçinde Ağ ve Internet pencere, seç Ağ ve Paylaşım Merkezi bu uygulamayı açmak için.

  Denetim Masası'ndaki Ağ ve Paylaşım Merkezi bağlantısı

 4. İçinde Ağ ve Paylaşım Merkezi pencere, seç Adaptör ayarlarını değiştir.

  Ağ ve Paylaşım Merkezi'nde adaptör ayarları bağlantısını değiştirin

 5. Ağ bağlantıları pencere bilgisayar bağlantılarını listeler. Kablolu bağlantılar şu şekilde etiketlenir: Ethernet veya Yerel bağlantıkablosuz olanlar şu şekilde etiketlenir: Wifi.

  Wi-Fi adaptörü kullanımda

  Doğru bağlantıyı görmüyorsanız görünümü şu şekilde değiştirin: Detaylarşuraya git Bağlantı sütun ve listeleyen bağlantıyı kullanın internet girişi.

 6. DNS sunucularını değiştirmek istediğiniz ağ bağlantısını, simgesine çift tıklayarak veya çift dokunarak açın.
 7. İçinde Durum pencere, seç Özellikleri.

  Wi-Fi Durumu penceresindeki Özellikler düğmesi

  Windows’un bazı sürümlerinde, bir yönetici hesabında oturum açmadıysanız yönetici parolasını sağlayın.

 8. İçinde Özellikleri pencere, şuraya git Bu bağlantı aşağıdaki öğeleri kullanır bölüm ve seçin İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP / IPv4) veya İnternet Protokolü (TCP / IP) IPv4 seçeneğini seçmek için veya İnternet Protokolü Sürüm 6 (TCP / IPv6) IPv6 DNS sunucusu ayarlarını değiştirmek için.

  Wi-Fi Özelliklerinde İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP / IPv4) düğmesi

 9. Seçiniz Özellikleri.
 10. İçinde İnternet Protokolü Özellikleri pencere, seç Aşağıdaki DNS sunucusu adreslerini kullanın. Windows yapılandırılmış özel DNS sunucularına sahipse, mevcut DNS sunucusu IP adreslerini yenileriyle değiştirin.
 11. İçin IP adresini girin. Tercih edilen DNS sunucusu ve için Alternatif DNS sunucusu.

  Aşağıdaki DNS sunucusu adreslerini kullanın

  Ayrıca yalnızca tercih edilen bir DNS sunucusu girebilir, bir sağlayıcıdan tercih edilen DNS sunucusunu diğerinden ikincil bir DNS sunucusuyla değiştirebilir veya DNS sekmesindeki alanları kullanarak ikiden fazla DNS sunucusu girebilirsiniz ( ileri birden çok DNS sunucusu girmek için).

 12. Seçiniz TAMAM MI DNS sunucusu değişikliklerini yapmak için.
 13. Denetim Masası’nı kapatın.
 14. Yeni DNS sunucularının Windows’ta düzgün çalıştığını doğrulayın. Favori web tarayıcınızda birkaç web sitesini ziyaret edin. Web sayfaları eskisi kadar hızlı görünüyorsa, yeni DNS sunucuları düzgün çalışıyor demektir.

 

DNS Sunucularını Komut İstemi ile Değiştirme

Windows’ta tercih edilen DNS sunucusu, Komut İstemi aracılığıyla değiştirilebilir. Komut satırında rahatça komut giriyorsanız bu yöntemi kullanın.

 1. Yükseltilmiş bir komut istemi açın.
 2. Tür Netsh ve bas Giriş.

  Yükseltilmiş Komut İstemi penceresinde netsh ekran görüntüsü

 3. Şurada netsh> komut istemi, yazın arabirim ip gösterisi yapılandırması, ardından tuşuna basın Giriş.

  Windows 10'da netsh interface ip show config komutunun ekran görüntüsü

 4. DNS sunucusunun değiştirilmesini istediğiniz ağ bağlantısını bulun.

  netsh interface ip, Windows 10'da config komut sonuçlarını göster

 5. Giriş arabirim ip seti dns “Ethernet0” statik 8.8.8.8 ve bas Giriş. Değiştir Ethernet0 bağlantınızın adı ve 8.8.8.8 kullanmak istediğiniz DNS sunucusu ile. Bağlantıyı DHCP kullanmaya zorlamak için Komut İstemi’nde veya bir BAT dosyasında komut satırını kullanın. Değiştirin statik ile komutun bölümü dhcp.
 6. Komut tamamlandığında, netsh> komut istemi görüntülenir.
 7. Komut İstemi’ni kapatın.

 

DNS Sunucusu Ayarları Cihaza Özgüdür

Bilgisayarınız için özel DNS sunucuları ayarlamak, ağdaki diğer cihazlar için değil, yalnızca o bilgisayar için geçerlidir. Örneğin, bir DNS sunucusu setiyle bir Windows dizüstü bilgisayar kurabilir ve bir masaüstü, telefon veya tablette tamamen farklı bir set kullanabilirsiniz. DNS ayarları, yapılandırıldıkları en yakın cihaz için geçerlidir. Örneğin, yönlendiricide bir dizi DNS sunucusu kullanırsanız, dizüstü bilgisayarınız ve telefonunuz Wi-Fi’ye bağlandıklarında bu DNS sunucularını kullanır. Bununla birlikte, yönlendiricinin kendi sunucu kümesi varsa ve dizüstü bilgisayarın kendi ayrı kümesi varsa, dizüstü bilgisayar telefondan ve yönlendiriciyi kullanan diğer cihazlardan farklı bir DNS sunucusu kullanacaktır. Aynısı, telefon özel bir set kullanıyorsa da geçerlidir. DNS ayarları, yalnızca her cihaz yönlendiricinin DNS ayarlarını kullanacak şekilde ayarlandıysa ve kendi DNS’lerini kullanmayacak şekilde ayarlandıysa bir ağı aşağıya doğru damlatır. Bu, örneğin bir ağda dört aygıt varsa, dördünün de ayrı DNS sunucuları kullanabileceği anlamına gelir. ISS’niz tarafından sağlanan listeden daha eksiksiz olabilecek herkese açık DNS sunucularının tam listesi için ücretsiz ve genel DNS sunucuları listemize bakın.